Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kadulja-žalfija
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kadulja-žalfija

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kadulja-žalfija
    Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 07:33
Ovo je još jedna biljčica koju vrlo često upotrebljavam. Možda ima malo opori okus, ali je vrlo zdrava.
Odmah da napomenem- trudnice ju ne smiju koristiti!

Uporaba:
1) protiv prhuti - u proključalu vodu (1,5l) staviti ficlek- svežanj svježe ubrane kadulje ili šaku suhe. Nakon šamponiranja i laganog ispiranja kose vodom, isprati s dobivenom tekućinom (naravno prvo procjedite da vam glava ne zalista). Umiruje vlasište, a kosa je tako mekana!! Kakav head & sholders!

2) Za gripozne i kašalj - dok se  špina šečer (tik prije nego se potpuno rastopi) staviti par listića kadulje, zaliti  s mljekom. Umiruje kašalj!

3) začin za masna jela
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2008 u 22:16
Imam sjemena prave širokolisne kadulje koja mi raste u vrtu već desetak godina. Zainteresirana? Ive
Na vrh
Filipa1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Listopad 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Filipa1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 22:38

Naravno jedna sam od zaniteresirani%3cimg src="http://www.cvijet.info/forum/smileys/emot114.gif">h

Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 23:35
Čaj od kadulje je odličan za ispiranje usne šupljine i za grgljanje bolnog grla. Čim se osjete prvi znakovi grlobolje trebalo bi što češće progrgljati čajem od kadulje.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 21:51
Posijao sam malo sjemena početkom mjeseca, a drugu turu jučer, pa ako nikne, bit će i sadnica. Još imam sjemena. Komu treba, neka mi se javi na privatne poruke.
Imam i prekrasne grmiće matičnjaka, samo za njih morate doći meni u Sisak, jer ih poštom ne mogu slati.
Pozdrav
Na vrh
CANDIDA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 16 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje CANDIDA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 14:45
VELIKO HVALA PREPELICI ŠTO MI JE U REKORDNO BRZOM ROKU POSLAO FINE SJEMENČICE KADULJE- GADULJE!!!!!!!! sad kad to naraste, ma nema bolesti za mene više!!!!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 11:13
...još su stari rimljani imali urećicu tipa " kako će umrijeti čovjek koji ima u vrtu kadulju"".... biljaka o kojoj se mogu  ispričati knjige....

...ali bitno je i ovo
- kad ju berete u divljini berite onu koja ne vidi more...o tome postoji stara uzrečica a sa potpunom osnovom zato jer od mora uvijek lagano puše neki vjeter  tako joj otpahljuje eterična ulja i kadulja je manje mirisna i "prazna"

- kadulja ima fitoestrogensko djelovanje pa je dobra za žene koje imaju neredovitu menstruaciju, nadolezeći klimax...i sl....

- kadulje može biti vrlo OPASNA kod ljudi koji su izrazito osjetljivi a ujedno imaju epilpsiju , migrene i sva ostala stanja koja dolaze ili prolaze kroz grč, i zato u velikim količnama može biti opasna za vrlo ranu i problematičnu trudnoću zato jer može izazvati  i grčeve mišića maternice.... iako se u tradicionalnoj fitoterapiji baš njen čaj koristi za trudnice....

- vrlo blagi čaj od kadulje pijuckan ljeti spriječiti će probilno znojenje, ali jači čaj će ga potaknuti!1 :O))
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2008 u 23:48
Originalno poslano od člana domingo domingo napisao:


Sad ovo nije tema o kadulji ali imam i kadulju ALI BEZ TUJONA.....




Hvala, Domingo, na podršci.SmileČudi me da ti je zanimanje za ljekovito bilje prošlost.Vidim da imaš potencijala.Sad ćemo te mi ovdje natjerati da se opet aktiviraš.
To je divan i koristan hobi.
Daj reci koja ti je to kadulja i bili se mogla dobiti reznica. Ja svoje ljekovito bilje uglavnom uzgajam sama.Htijela bih i nju imati u vrtu.


Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 15:08
Bok Fermina
Oprosti što me nije bilo, što ti nisam odmah odgovorio.
Pretprošle godine sam se interesirao za ljekovite biljke i već smo dogovorili s travarima i otkup s mojim kumom...sada bivšim direktorom tržnice. Nakon toga su se umiješali veliki ljudi.....bla, bla, bla da sad ne pričam o problemima pa sam morao odustati. Na kraju smo čuli da je tih 50 hektara dobio neki stočar.
Tako da sam si donio jedan busenćić kadulje bez tujona.....ti znaš da tujon posjeduje pelin i da je tujon štetan. Zato se ne preporučuje piti kadulja više od mjesec dana......potrebno je napraviti pauzu.
Ova kadulja koju sam dobio je od nekog čovjeka koji je radio razne analize ljekovitih biljaka za proizvodnju eteričnog ulja.

Naravno da možeš dobiti reznice......Ova kadulja je poznata jer je bila namjenjena za arapsko tržište u Jemenu.
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 15:19
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

[QUOTE=domingo]
Sad ovo nije tema o kadulji ali imam i kadulju ALI BEZ TUJONA.....




Ne znam koja je to kadulja ali ti javim kad budem saznao.....probat ću se uskoro naći s prijateljem jer on bolje poznaje latinska imena i bolje mu to leži.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 15:51
Znam za tujon ali nije to baš toliko otrovno koliko se piča.Dopuštena je upotreba 2 žličice suhog lista u čaju dnevno."Konzumiranje velikh količina kadulje dnevno može izazvati -grčeve" ( James Duke, američki biolog i djelatnik Ministarstva poljoprivrede koji je bio zadužen za ljekovito bilje ).
Ja je dodajem u svaki čaj,malo ali redovito. Već bi odavna bila mrtva da je tako otrovna.

No, ipak u svome vrtu bi htijela imati i tu bez tujona.Voljela bi  znati njen latinski naziv ako znaš.

I ako ti na PM pošaljem adresu hoćeš li mi poslati reznicu?
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 15:55
Bačo mi kaže da je ova kadulja iz nove sorte proizvedena 1999 i nema još naziv. Ostaje ime za sada isto....salvija oficinalis.
Još mi se zahvaljuje što sam mu pomogao spasiti 25 grmova ove kadulje bez tujona.
A ne kužim što je to PM.
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 15:58
Da , ova kadulja je hibrid
Na vrh
MARKEZIT View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 301
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MARKEZIT Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 18:57
žalfija je jedna od najpoznatijih i najduže korištena ljekovita biljka.Listovi se beru neposredno pred cvijetanje i suše se u hladu na promahi. Ulje se dobije destilacijom listova ili herbe. Koriste se listovi i cvijetovi kao stimulativno sredstvo, podstiče cirkulaciju krvi i jača nervni sistem.Ova biljka je i snažan tonik - ublažava povračanje, učestal proljev i najviše radu crijeva i želuca.I ma svojstva pospiješuje mokrenje, smiruje grčeve.Čine je dragocijenom kod zadržavanja urina, ljenosti bubrega, edema, reume i migrene.
Stari latini su govorili -cur moriatur homo cui salvia crescit in horto -Kako može da umre onaj koji ima žalfiju u svom vrtu.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 21:49
Originalno poslano od člana domingo domingo napisao:

Bačo mi kaže da je ova kadulja iz nove sorte proizvedena 1999 i nema još naziv. Ostaje ime za sada isto....salvija oficinalis.
Još mi se zahvaljuje što sam mu pomogao spasiti 25 grmova ove kadulje bez tujona.
A ne kužim što je to PM.

Pa tu bi stvarno željela imati.
PM= Private message (privatna poruka )
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 00:17
..tujon ( otrov za mozak) je koliko ja znam jaedan od spojeva koji nije opasan u koncentracijama koje se tradicionalno koriste pa tako niti ta pauza kod kadulje... neki ju traže, neki ne... ali u principu kod svih biljaka ( pa čak i kamilice) ako se piej nešto terapeutski - što znači u većoj dozi i kontinuirano u uvijek istim razmacima - kao ljek - uvjek se traži pauza... i kod kamilice...

...tujon je neurotoksičan spoj koji je osobito izražen kod eteričih ulja i kod njih je opasan! normalno u prvom red kod tuje, ali i kod kadulje, krizamteme, bijelog i crnog pelina.....

... da bacimo pogled na stribora---- kaže: prema španjolskim autorima salvia oficinalis nije vrsta koja se spominje u antičko doba! radilo se o vrsti s.fruticosa miller ( s. triloba l.) koja raste u grčkoj i čije esencijalno ulje , nasuprot ljekovitoj kadulji, sadrži vrlo malo neurotoksičmih ketona, a bogato je oksidom 1,8-cineolom.

- zanimljivo!!!

... možda je to ta vaša kadulja :O)).... al ako uopće nema tujona onda nije ..jer ova ga izgleda ipak ima.... ali šta je onda ta vaša kadulja hibrid ili gmo???...u svakom slučaju bilo jedno ili drugo... to mi je malo frikovski za ljekovito bilje....smile65
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 10:25
I meni djeluje tajanstveno.Zato me i privlači.Volila bih je imati u vrtu da je malo promatram, istražujem.Konačno, ima valjda nekih instituta, laboratorija i sl. gdje se može dati analizirati, makar samo tujon.
 
Da je u pitanju ta grčka imala bi latinsko ime.A opet možda i ima, ali ljudima nije bilo bitno.Važno im je bilo nizak sadržaj ( ili nimalo ) tujona.To na tržištu jako lijepo zvuči.
 
Moram nabaviti tu knjigu od Stribora.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 14:59
Odakle je stigla ta kadulja, tko je uzgojio i znanstveno utvrdio da ne sadrži taj kemijski  spoj ? Sigurno postoje deklaracije , papiri prilikom uvoza i sl!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 18:00
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Odakle je stigla ta kadulja, tko je uzgojio i znanstveno utvrdio da ne sadrži taj kemijski  spoj ? Sigurno postoje deklaracije , papiri prilikom uvoza i sl!




Smilesvaka čast!!! tako je!!!... ja se toga nisam sjetila.....Tongue
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 00:32
hmmmm.......sasvim ste u pravu....prenosim ono što znam, što sam ćuo, kako mi je rečeno.
Pa dobro, onda ču da malo objasnim.
Vidim da ste vrsne poznavateljice ljekovitog bilja pa neću okolišati. Volio bi samo znati kako se zove taj čovjek, seljak koji je radio za berliski institut....no kad dođe Bačo on će već nešto natipkati za vas, u stvari ja ću tipkati a on govoriti.
Ono što znam, taj čovjek a mislim da mu je ime Joško ili tako nekako, možda griješim imao je svoj vlastiti laboratorij na granici između Srbije i Mađarske, znači malo dalje od Belog Manastira.
Znam da je istraživao eterična ulja i koliko koja biljka ima veći prinos.
Navodno da se pozna 12 vrsta menti a on je istražio više od 20 vrsti.
Šteta, čovjek je umro prošle, pretprošle godine,...nisam siguran,... u dobi od 46 god.
Taj Joško je navodno vrlo poznat u Zagrebu...bio...jer što god bi trebali (sad ja ne znam gdje) ali što god bi se trebalo nabaviti - sijeme, biljke, eterićna ulja, sušare....bilo što.
Sada, danas njegov posao su preuzela njegova dva sina i ne haju da preoru tu famoznu kadulju. Tako smo Bačo i ja išli u spašavanje ovog hibrida, sorte od kadulje bez tujona.

Tko je Bačo?
Da prvo kažem da je njegov stari iz Bačke i da se biljkama bavi više od 35 god.....i nebi se čudio da je on izmislio bio-kill za uništavanje uskolisnog korova......bla,bla, bla....
Bačo je otišao u drugom smjeru....tražeći druggačije recepte....tražeći ljekovite biljke koje će pomoći u ljećenju drugih biljaka. Kako da nazovem to: lječnik biljaka!!
U to vrijeme sam saznao da Bačo traži biljke koje imaju što veći postotak nekih vitamina....kao vitamin K......meni je osobno donio sijeme biljke Borago officinalis,  pa ga zanima i biljka crvena pupavica - Ehinacea purpurea.
Zašto takve biljke?
Jer navodno ove biljke podižu bolji rad ljudskog organizma....imunološki sustav.
Dalje ne želim pisati jer bi otkrio neke ideje koje Bačo želi provesti u praksu jer se bavi pčelama.
Nadam se da me razumijete......
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,735 sekundi.