Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Menta- metvica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Menta- metvica

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
Korisnik
Poruka
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2010 u 07:27


    
LIKER OD MENTE
100 gr. mentinih listova
1/2 kg. secera
1 l. vode
1 l. alkohola od 90°
Priprema:
Listove mente ubrati rano ujutro. Staviti ih u staklenku, dodati alkohol, hermeticki zatvorite i ostavite tako 10 dana, svaka 2 dana protresite staklenku. Nakon 10 dana filtrirajte preko gaze i dobro ocijedite listove. U litri vode otopite secer i kuhajte nekoliko minuta. Kada se ohladi dodajte alkoholu u staklenki. Ostavite slijedeca 24 sata i onda filtrirajte i spremite u prozirne boce da se lijepo vidi zelena boja likera.


SIRUP OD MENTE
Prvo 20 deka zdravih listova mente prokuhati s 2 l kipuće vode i koricama 2 neprskana limuna. Procijediti i ohladiti pa ponovno prokuhati s 2 kile šečera. Ohladiti i uliti u boce. Kad želite piti ulije se malo jer to ipak sirup i onda dolije hladne vode. Fenomenalno za osvježiti se.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2010 u 21:54
joj super su mi ti sokovi Tongue ja ove god nisam ništa radila... i već mi žao... ali imam još vremen nadoknaditi bar ponešto...
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2010 u 13:56
Poštovani forumaši, trebam malu pomoć. prije nekoliko dana kupio sam jednu biljku mente, ali pošto nisam stručnjak neznam točno o kojoj se radi. Može li mi tko reći koja je ovo menta?

Evo nekoliko slika



Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2010 u 21:28
Imam i ja tu ali ne znam koja je.Griva mi poslala.
Ona je meštar za mente, kad dođe ona će odgovorit.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2010 u 09:37
ma kakav meštar za mente!! Ima ih par stotina križanaca i hvala Bogu da nema otrovnih TongueLOL jer ljudi beru sve što miriši iole na mentol...par stotina čitaj :600!!

Za ovu mentu mislim da je metha arvensis... cvte u pazušcima lista i ima jedan miomirisni na trun limuna miris... :)
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2010 u 13:48
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


ma kakav meštar za mente!! Ima ih par stotina križanaca i hvala Bogu da nema otrovnih [IMG]smileys/smiley17.gif" align="absmiddle" alt="Tongue" />[IMG]smileys/smiley36.gif" align="absmiddle" alt="LOL" /> jer ljudi beru sve što miriši iole na mentol...par stotina čitaj :600!!Za ovu mentu mislim da je metha arvensis... cvte u pazušcima lista i ima jedan miomirisni na trun limuna miris... :)


Pa nema takav miris, ima normalan miris na mentu. Čudi me da se ponaša više kao puzavac/penjač, ima vrlo mekanu stabljiku, čim prifali malo vode, počinje lagano klonuti (ne venuti), ovakvu mentu još nisam vidio. Nadam se da je u redu koristiti ju u prehrani?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2010 u 23:53
U redu je .Sigurno.
Ja je baš volim dodati u čaj.
Ali kao ni sa drugim mentama s njom se ne smije pretjerivati
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2010 u 11:54
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


ma kakav meštar za mente!! Ima ih par stotina križanaca i hvala Bogu da nema otrovnih [IMG]smileys/smiley17.gif" align="absmiddle" alt="Tongue" />[IMG]smileys/smiley36.gif" align="absmiddle" alt="LOL" /> jer ljudi beru sve što miriši iole na mentol...par stotina čitaj :600!!Za ovu mentu mislim da je metha arvensis... cvte u pazušcima lista i ima jedan miomirisni na trun limuna miris... :)


Pa nema takav miris, ima normalan miris na mentu. Čudi me da se ponaša više kao puzavac/penjač, ima vrlo mekanu stabljiku, čim prifali malo vode, počinje lagano klonuti (ne venuti), ovakvu mentu još nisam vidio. Nadam se da je u redu koristiti ju u prehrani?



Čuj kakav je miris samo ti znaš :)))))  no, za tako veliku biljku tako mala posuda a plus to je biljka koja zaista voli puno vode...nije ni čudo da klone, daj ju presadi u zemlju / vrt/ negdje i zaljeva to stvorenje:))))...a na godinu kada dođe na svoje javi kakav je miris i cvat :)))
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2011 u 00:02
Moj problem je što se moja menta počela sušiti, tj. vršni listići. Ista je kao ova slika iznad samo je moja šarena. Tj ima zeleno bijele listiće i predivno miriše. Da li zna netko u čemu bi bio problem???
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2011 u 01:02
dragi  moji kupila sam male mente u kauflanda..mogu li ih odmah presaditi u vrt ili da sačekam još toplije vrijeme? i da li da  ove g od njih mladih ne brati za čaj ili ih mogu brati?
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2011 u 15:21
Super su stranice o menti!!! Sve sam pročitala, i sada se spremam raditi bar sirup od nje.
 
A jednu travaricu na placu sam pitala šta je dobro za sinuse i rekla mi je : menta!!!
 
Da ispirem sinuse čajem od mente, da li je to točno?
 
Na vrh
jjadra View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jjadra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2011 u 16:24
Gdje brati mentu u zg i okolici?
Na vrh
anta 188 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 11 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anta 188 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2011 u 21:49
moja baka je imala preljepu mentu nista od sveg cvijeca oko nje nije mirisalo ko ona,neznam razlog al osusila joj se,zanima me di se moze nabaviti u zg

Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2012 u 23:06
danas sam stavila mentu u rakiju za liker, a sutra ću praviti sirup nisam imala limuna danas 
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Jelcek View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2012
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelcek Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2012 u 11:04
Molim za jednu informaciju. Imam u tegli posađenu metvicu, visoka je oko 25 cm. Zanima me do koje visine moze narasti. Htjela bih ubrati par grancica da imam za posusiti listice, ali ne znam da li cu ju osakatiti ako ju porezem, odnosno da li ce narasti nove grancice jer ju imam na terasi kao ukras.
Dakle ja bi "ubirala plodove" ali i imala lijepu biljku za ukras. I sto s njom dok pocne zima, da li da ostavimpostojece grancice ili ju treba osisati?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2012 u 12:00
Ne kažeš o kojoj je menti riječ.Ali, općenito, sve se mente režu da bi još bolje rasle.Dakle slobodno orezuj grančice pa će menta dobiti na gustoći.
Zalijevaj je redovito.
Za zimu će se ona sama pobrinuti.Posušit će joj se listovi i grančice, zimu će provesti u hibernaciji da bi u proljeće ponovo buknula.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 13:17
Natrapala sam ovdje na recept za sok od mente i napravila, dakle, moje nepce je oduševljeno. Imam 2 vrste mente u dvorištu, ali sokić sam pravila od jedne što ima crvenkaste stabljike, ma zamirisala sam cijelu kuću.
Sad je na redu i liker, samo da nabavim rakiju !

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 16:49
Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:



    
LIKER OD MENTE
100 gr. mentinih listova
1/2 kg. secera
1 l. vode
1 l. alkohola od 90°
Priprema:
Listove mente ubrati rano ujutro. Staviti ih u staklenku, dodati alkohol, hermeticki zatvorite i ostavite tako 10 dana, svaka 2 dana protresite staklenku. Nakon 10 dana filtrirajte preko gaze i dobro ocijedite listove. U litri vode otopite secer i kuhajte nekoliko minuta. Kada se ohladi dodajte alkoholu u staklenki. Ostavite slijedeca 24 sata i onda filtrirajte i spremite u prozirne boce da se lijepo vidi zelena boja likera.


SIRUP OD MENTE
Prvo 20 deka zdravih listova mente prokuhati s 2 l kipuće vode i koricama 2 neprskana limuna. Procijediti i ohladiti pa ponovno prokuhati s 2 kile šečera. Ohladiti i uliti u boce. Kad želite piti ulije se malo jer to ipak sirup i onda dolije hladne vode. Fenomenalno za osvježiti se.


G.T. ako može pojašnjenje...zašto se čak dva puta kuha? Ne izgubi li onda sve korisne sastojke? Nije kritika,da ne shvatiš krivo samo mi je čudno pa pitam
"Chi pianta un giardino semina la felicità"

Amelia,It
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2013 u 22:22
Pozdrav, pitanje u svezi metvice. Kod bake u vrtu ima dosta metvice, širi se kao luda. Htio bih malo presaditi u tegle , postoji li pravilo kako i kada se to radi ?
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2013 u 16:08
Kad god ti padne na pamet...ili bolje reći, kad osjetiš da je vrijeme za to. Nemoj po najjačem suncu i prvih dana drži negdje u sjeni dok se ne primi. Lijep pozdrav.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.