Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bazga – Sambucus ssp
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bazga – Sambucus ssp

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2009 u 09:53
Kod mene bazga cvijeta i danas ili sutra ću pobrati cvijetove i baciti se na posao.Moji baš nevole bazgin sok ali šta ću im ja morat će ga piti.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2009 u 10:06

Moji obožavaju sok od bazge. Kad u zimsko vrijeme popijemo zalihe domaćeg moram kupovati, a bazgin je sirup jedan od najskupljih.

Zato svake godine povećavam količine domaćeg.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
miholjac18 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miholjac18 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2009 u 11:51
bobic se beru prije ili poslije cvatnje
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2009 u 12:05
bobice budu poslije cvatnje....ali mislim da je za ovu godinu kasno...odavno su bazge ocvale
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 13:04
hmmm.. ja osobno mislim da to zavisi do kraja gdje je to bazgino drvo, položaja pa čak i blizine vode.... tako sam ja npr na nekim mjestima još početkom 8.mj lanjske godine brala sviježe bazgine bobice.....
daklem miholjac, kod tebe bi ih još moglo biti... :)
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2010 u 21:19
Došlo vrijeme za sokiće od bazginih cvijetovaa smile64
Vidjeh da ima recepata za sok, al ja bih probala sirup napraviti pa ako netko zna ..

Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2010 u 21:23


danas ubrani friški "bezeg"(bazga)
Na vrh
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2010 u 12:26
VULE krasna ti slikica!
dakle sad sam u dilemi i pomozite mi; ja sam nabral zrelo cvijeće zove, ( ono kad su već s opadali cvjetići...posušila sam ih i lijepe su mi žute boje osušeni, lijpog mirisa..
ALI; što sad?
da li mi valjaju za čaj, ili ne? da ih bacim? jesu li otrovni?
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2010 u 18:40
ovo sam ja našel

Cvijet zove se obično koristi za pravljenje sokova, čajeva i slično. Plod zove jedu mnoge ptice. Neki je smatraju korovom. Plodovi zove su jestivi nakon kuhanja, ali svi ostali dijelovi biljke su otrovni zbog velike količine kristala kalcijum-oksalata[2]
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2011 u 22:37
jedno pitanje u vezi uzgoja...

moj grm bazge se prilično razgranao, točnije otišao puno u vis...ako bih je porezala i formirala niži grm (recimo na svoju visinu - 180 cm) bi li što poremetila sa njenom cvatnjom...lani sam s nje ubrala dvadesetak cvjetova i htjela bih i sljedeće godine, ali me pomalo strah da je nekako ne uništim...
ima li tko kakvo iskustvo?
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2011 u 13:15
ne znam ti dati savjet frida,
moja se ovo ljeto osušila, bila je malena, tek prva sezona u vrtu... još se nadam da možda izbije iz korjena
ima li šanse?
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2011 u 18:47
mislim da ima..jednom sam i ja imala u pitaru grane koje bi izlistale i rasle, ali kako bih ih zanemarila uvenulo bi..kad bi vremenski ili kakvi drugi uvjeti pogodovali( zalijem) ponovo bi izlistali...no, ako se ne oporavi donijet cu ti ja nove grančice s otoka pa zabodi....
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2011 u 21:17
fala, ma nije problem jer i nju sam donila od starog, ali baš bi mi bilo krivo da je gotova
lanjsko ljeto je bila u posudi i redovno zalivana, sve ok, a ovo - vidiš i sama kako je (bilo) vruće, a vodu neću ni spominjati

ajde, nadam se da si u pravu i da će opet zazeleniti
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2011 u 21:41
Vjerujem da je još živa pod zemljom,ni pustinja bokanjačkaje nemože uništiti.
Frida,mislim da ćeš je teško držati u obliku malog grma,to je malo veći i jači grm,u povoljnim uslovima i poveće stablo.Ja bih je pokušao uzgojiti sa jednim deblom i kišobran krošnjom,to je u stvari njen prirodni oblik ako raste kao soliter i mislim da je takva najljepša .Ako ju počneš rezati upustit ćeš se u rat s njom.Imaš li koju sjemenku,volio bih je posijati.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2011 u 22:49
Bazga. Raste posvuda. Njemci je sade u vrtu, jer postoji predaja da duh koji čuva obitelj boravi u drvetu bazge. Ja je imam na farmi i previše. Cvijet bazge s lipom i kamilicom najbolji je čaj za znojenje i protiv prehlade. Iako se i korijen i list koriste za čajeve, tu treba biti oprezan.
Bobice mogu poslužiti za sirupe, pekmeze i kolače. Odlično bojaju Trenutno pokušavam napraviti vino od njih.
Pozdrav svima.

Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 21:16
Trava, nemam sjemenja, nisam ni bobica imala jer sam cvjetove pobrala za sok, ali zato imam viška grana pa ti ih mogu donijeti da posadiš...a i brže je tako...
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2012 u 15:29
stigla zova-bazga:)jel ko pravio sok i kako vam je ispao?kod mene ispao fin napitak jer je bilo hladno vrijeme pa bazga nije uspjela prokisnuti sto se zna desiti za vrijeme toplijih dana kad se kiseli.mislim jos jednu turu nista tesko za napraviti.cvjetovi za caja mi se suse.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2012 u 23:01
moja buduća snaha i ja napravile, dobar je ali ću sutra ubacit još malo limunske kiseline presladak je , ja ga ne volim ali djeca piju i to odmah, neće ništa ostat za zimu 
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 00:00
i kod mene djeca ne daju da ista se udomi za zime praavo mi je to drago pa cu jos jednu turu najmanje praviti
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2012 u 17:44
...jesu li spremne za berbu...?


Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,375 sekundi.