Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Brusnica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Brusnica

 Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 23:25
Hvala na odgovoru, javim ti se.smile186
...štihača je zakon...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
salel View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 21:51
Originalno poslano od člana miha-m miha-m napisao:

Ima li kod nas negdje za kupiti sadnice ili moram po njih u sloveniju (brežice)?smile98
 
ima u vvv centru u zagrebu,mislim da ima  fragaria,a ima i kod mene,doduše za sada samo sorta "coral",ali ona i je najbolja.vrlo se lako razmnožava vršnim reznicama,tako da od jedne sadnice možete za 2-3 godine napraviti pravu malu plantažu.Problem u uzgoju je održavanje stalne vlažnosti tla i najvažnije Ph vrijednosti,najbolje oko 4.5-4.8
Meni svježi plodovi nisu jestivi,ali zato prerađeni u sok ili pekmez nemaju premca.Prošle godine sam prvi puta brao brusnice i borovnice i sa borovnicama sam oduševljen,tako su ukusne...
tkošto
Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 20:27
Ima li kod nas negdje za kupiti sadnice ili moram po njih u sloveniju (brežice)?smile98
...štihača je zakon...
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 15:27
Ok, probam. Inače, europska brusnica cvate dvaput godišnje, a američka samo jednom. Za druge razlike ne znam.
El adhe Alqualonde
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 22:46
Nista te ne kosta probati -to sa brusnicom. Ja tako npr dobijem cili papricice iz kupovnih zacina mada su osuseni i ko zna sta im radjeno-proklija mi sjeme (Kotany)
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 21:29
Ne bi ju uspjela tak uzgojiti jer je ta brusnica malo prerađena. Američka brusnica baš i ne bi uspjevala kod nas, ali ima srodna i kod nas na kontinentu (Europa) , ali se ne mogu sjetiti gdje sam to pročitala.
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 18:30
Zanima me bi li se mogla uzgojiti i iz sjemenki sušenih brusnica (iz dućana)?
Naime, nisam još vidjela u prodaji svježe brusnice...smile60
El adhe Alqualonde
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 18:25
Evo nešto više o brusnici:
To je ljekovita biljka čiji su plodovi vrlo bogati vitaminima, a uništavaju stetne mikroorganizme u čovjekovu tijelu. Dolazi iz sjeverne Amerike.
Puzavac je, a izdanci su dugi  do 2.5 m.  Dozreli u rujnu. Čula sam da ju je najblje saditi u ožujku i da bi zemlja trebala biti kisela.
Evo slika:
El adhe Alqualonde
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 17:28
Brusnica treba jako vlažne - mocvarne uvijete, bez vapnenca u tlu i u vodi.
Najbolje ju je saditi u blizini rijeke ili jezera da ima stalnu vlagu, te na suncanom mjestu, iako podnosi i polusjenu
 
Treba ju saditi na razmak od nekih 60-90cm. i to uda se prvo stavi sloj kamenja i onda na to stavi debeli sloj humusnog, bogatog tesetom kiselog tla.
 
Naravno moze se uzgajati i u posudama!!!!
U vecu posudu stavite mjesavinu treseta, pijeska i trtulog lisca! I treba biljku redovito i obilno zalijevati sa kisnicom ili kiselom vodom!!!
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 15:43
Još nitko nije pisao o brusnici, mom najdražem (zapravo jednom od) voću.
Htjela bih je uzgojiti, ali dobro bi mi došli savjeti iskusnijih na tom području.
El adhe Alqualonde
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.