Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Brusnica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Brusnica

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 14:09
Svježih nisam ni ja vidio, sušene da. Pretpostavljam da se lako kvare ( u sezoni, naravno)... ili naši trgovci nemaju interesa i nos za to.... možda se može naći gdje na placu svježih brusnica, nisam na to obraćao pažnjuOuch
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 23:33
Nema ih ni na placu.
...Prije bih rekla da se nekako nikome ne da baviti transportom svježih brusnica. Valjda im je prekomplicirano. Baš nisu fora.smile60
El adhe Alqualonde
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2008 u 19:32
ja sam se danas ponovila sa brusnicom iako mi je izgledala nekako suha ipak sam je kupila
pa izvjestavam dalje kako se drzi
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2008 u 20:58
jel ima tko sadnicu brusnice il sjeme ne znam kako se to već sadi...treba mi za mamu. naime ima velikih problema sa bubrežnim kamencima, treba ići na operaciju, pa joj je urolog savjetovao što više čaja od brusnice, a mislim da je domaća najbolja. ako ima tko nek mi se javi na pp
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2008 u 21:45
Kod nas ima jedan privatni rasadnik, znam da su prošle godine imali brusnice i to po 80 kuna sadnice. Mogu ti provjeriti imaju li još ove godine ako te zanima. Samo ne znam da li bi one već ove godine dale plodove.
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2008 u 07:18
ja ću sutra ići u jedan rasadnik koji mi je relativno blizu
pa ako ne nađem javim ti se na pp
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 10:01
I ja sam vidjela za 60 kn sadnicu brusni u Rasadniku "Zrinjevca" ovaj tjedan! 
Na vrh
priest View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje priest Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 22:29
ja sam upravo danas kupio sadnicu brusnice za 12 kn u Bihacu ( malo sam ju prosvercao preko grane al sta ces... ). Medjutim, zanima kako uspostaviti kiselost tla na malom podrucju. Zemlja u vrtu je izrazito humusna ( godinama se raspadao organski materijal ), da li je to pogodno tlo za rast brusnice. Inace bih je posadio u Lici...ne znam bas koliko je moguce, ali bih ipak probao...
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2008 u 18:27
skupi borove iglice, češere, borove / smrekinu piljevinu, talog kave .. sve to kiseli tlo
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2008 u 12:58
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

ja sam se danas ponovila sa brusnicom iako mi je izgledala nekako suha ipak sam je kupila
pa izvjestavam dalje kako se drzi
 
 
....onda, kada cemo papati brusniceWink
Čips - umjetnost prodavanja jednog krumpira po cijeni cijelog kilograma
Na vrh
Fido View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fido Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 16:00
i moja majka ima zdravstvenih problema pa su joj preporučili brusnice, tako sam ljetos kupila dvije sadnice američke brusnice u lučkom. vjerujem da ih još uvijek ima za kupiti, a i nije bilo tako skupo. jedini je problem što nije baš realno da će se tako skoro skupiti dovoljan broj brusnica za čaj ili bilo što slično...strpljen spašen...samo da prezime
Na vrh
bvlgari76 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bvlgari76 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 11:25
Originalno poslano od člana Fido Fido napisao:

i moja majka ima zdravstvenih problema pa su joj preporučili brusnice, tako sam ljetos kupila dvije sadnice američke brusnice u lučkom. vjerujem da ih još uvijek ima za kupiti, a i nije bilo tako skupo. jedini je problem što nije baš realno da će se tako skoro skupiti dovoljan broj brusnica za čaj ili bilo što slično...strpljen spašen...samo da prezime
 
Ima ih jos u mbm. Americke 29 kn, a europske oko 50-60, ne sjecam se
Na vrh
brežan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje brežan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2008 u 12:12
Ermmbok, ja sam novi na forumu i zanima me sve o brusnici i načinu uzgoja,i dali je netko uzgaja kod nas.
brežan
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2008 u 17:16
Mene zanima s obzirom da je puzajuća biljka, da li bi mogla rasti ispod borova. Ja bih donje grane borova koje su već ofucane i nakakve porezala, da bor bude baš stablo, a ispod posadila brusnice. Hajde pomozite ima li ova moja ideja kakovih izgleda.
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 08:26
puzajuća? zar nisu to grmovi od 30-ak cm?
bor je odličan susjed za brusnicu jer njoj treba kiselo tlo, a iglice bora kisele tlo :)
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 16:22
Pa to sam i mislila, ali ipak pitam ako netko ima iskustva. E pa moja ideja, ja bum pokusni kunić, će vidimo.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2009 u 09:23
Nakon dugog traženja uspjela sam je naći. Da sam znala latinske nazive bila bih kupila europsku, ali i ovo me veseli:
Američka brisnica:
 
A ovo je nešto malo teksta o njoj (firma iz Brežica):
 
Američka Brusnica (Vaccinium Macrocarpon - Cranberry):

Američka Brusnica ima izdanke koji su puzajući dužine od 1 do 2 m na njima izrastaju izdanci dužine 20 cm na kojima su cvatovi i kasnije plodovi, kod uzgoja se mogu pustiti da idu po zemlji ili se usmjeravaju u red ili se usjmeravaju na neku oporu tako da je lakše branje plodova. Izdanci su drvenasti, lišče je tamno zeleno, zimi u fazi mirovanja je lišče crvenkasto. Plodovi su puno krupniji nego kod europske brusnice, zore u jesen. Sade se na širem razmaku jer treba pustiti da se izdanci razrastu, sade se isto kao europska brusnica, u slučaju šuše treba sadnice zalijevat oko sadnice. Sve vrste sadnica su dugovječne, nasadi brusnica traju 30 i više godina, najviše se sade europske vrste brusnice. 

 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2009 u 14:47
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

A ovo je nešto malo teksta o njoj (firma iz Brežica):
 
Američka Brusnica (Vaccinium Macrocarpon - Cranberry):

Američka Brusnica ima izdanke koji su puzajući dužine od 1 do 2 m na njima izrastaju izdanci dužine 20 cm na kojima su cvatovi i kasnije plodovi, kod uzgoja se mogu pustiti da idu po zemlji ili se usmjeravaju u red ili se usjmeravaju na neku oporu tako da je lakše branje plodova.  

Upravo sam na to mislila kada sam rekla da su puzajući. Ma zanala sam da sam to negdje pročitala Wink, a ne sanjala.
Na vrh
maryann View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 246
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maryann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2009 u 13:24
Prije tjedan dana zasadila sam brusnice mislim da su americke...kupljene u susjednoj BiH za 6 maraka (24 kune) zaljevam ih talogom od kave a muza sam poslala ps zemlju ispod bora nadam se da ce biti nesto od njih


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2009 u 13:33

Da li talog od kave koristi, je li preporučljivo ?

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.