Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Brusnica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Brusnica

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Brusnica
    Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 15:43
Još nitko nije pisao o brusnici, mom najdražem (zapravo jednom od) voću.
Htjela bih je uzgojiti, ali dobro bi mi došli savjeti iskusnijih na tom području.
El adhe Alqualonde
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 17:28
Brusnica treba jako vlažne - mocvarne uvijete, bez vapnenca u tlu i u vodi.
Najbolje ju je saditi u blizini rijeke ili jezera da ima stalnu vlagu, te na suncanom mjestu, iako podnosi i polusjenu
 
Treba ju saditi na razmak od nekih 60-90cm. i to uda se prvo stavi sloj kamenja i onda na to stavi debeli sloj humusnog, bogatog tesetom kiselog tla.
 
Naravno moze se uzgajati i u posudama!!!!
U vecu posudu stavite mjesavinu treseta, pijeska i trtulog lisca! I treba biljku redovito i obilno zalijevati sa kisnicom ili kiselom vodom!!!
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 18:25
Evo nešto više o brusnici:
To je ljekovita biljka čiji su plodovi vrlo bogati vitaminima, a uništavaju stetne mikroorganizme u čovjekovu tijelu. Dolazi iz sjeverne Amerike.
Puzavac je, a izdanci su dugi  do 2.5 m.  Dozreli u rujnu. Čula sam da ju je najblje saditi u ožujku i da bi zemlja trebala biti kisela.
Evo slika:
El adhe Alqualonde
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 18:30
Zanima me bi li se mogla uzgojiti i iz sjemenki sušenih brusnica (iz dućana)?
Naime, nisam još vidjela u prodaji svježe brusnice...smile60
El adhe Alqualonde
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 21:29
Ne bi ju uspjela tak uzgojiti jer je ta brusnica malo prerađena. Američka brusnica baš i ne bi uspjevala kod nas, ali ima srodna i kod nas na kontinentu (Europa) , ali se ne mogu sjetiti gdje sam to pročitala.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 22:46
Nista te ne kosta probati -to sa brusnicom. Ja tako npr dobijem cili papricice iz kupovnih zacina mada su osuseni i ko zna sta im radjeno-proklija mi sjeme (Kotany)
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 15:27
Ok, probam. Inače, europska brusnica cvate dvaput godišnje, a američka samo jednom. Za druge razlike ne znam.
El adhe Alqualonde
Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 20:27
Ima li kod nas negdje za kupiti sadnice ili moram po njih u sloveniju (brežice)?smile98
...štihača je zakon...
Na vrh
salel View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 21:51
Originalno poslano od člana miha-m miha-m napisao:

Ima li kod nas negdje za kupiti sadnice ili moram po njih u sloveniju (brežice)?smile98
 
ima u vvv centru u zagrebu,mislim da ima  fragaria,a ima i kod mene,doduše za sada samo sorta "coral",ali ona i je najbolja.vrlo se lako razmnožava vršnim reznicama,tako da od jedne sadnice možete za 2-3 godine napraviti pravu malu plantažu.Problem u uzgoju je održavanje stalne vlažnosti tla i najvažnije Ph vrijednosti,najbolje oko 4.5-4.8
Meni svježi plodovi nisu jestivi,ali zato prerađeni u sok ili pekmez nemaju premca.Prošle godine sam prvi puta brao brusnice i borovnice i sa borovnicama sam oduševljen,tako su ukusne...
tkošto
Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 23:25
Hvala na odgovoru, javim ti se.smile186
...štihača je zakon...
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 15:39
Originalno poslano od člana Nimloth Nimloth napisao:

Ok, probam. Inače, europska brusnica cvate dvaput godišnje, a američka samo jednom. Za druge razlike ne znam.


Znam da je americka brusnica ima jako veliki plod i zbog toga sa polica istiskuje samonikle plodove koji se beru po Bosni.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 07:54
Preferiram samonikle plodove. Sve postaje biznis.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2008 u 10:10
Originalno poslano od člana Nimloth Nimloth napisao:

Još nitko nije pisao o brusnici, mom najdražem (zapravo jednom od) voću.
Htjela bih je uzgojiti, ali dobro bi mi došli savjeti iskusnijih na tom području.
pitaj admina zašto nije objavljeno o brusniciCry
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2008 u 10:56
  • Liker od borovnica
    Litru vode pomiješajte sa 2 l crnog vina, litrom borovnica (očišćenih od peteljki) i 4 vanilin šećera te zakuhajte. Pustite da se ohladi te na kraju dodajte 1 l ruma.

  • Na vrh
    Triša View Drop Down
    Cvjetni guru
    Cvjetni guru
    Avatar
    ZLATNI DONATOR

    Pridružen: 04 Siječanj 2008
    Lokacija: Rijeka
    Status: Offline
    Bodovi: 19699
    Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2008 u 11:55
    Opa Ivane, 2 l crnog vina i 1 l ruma, dobri su i bez brusnica - mala  šala, samo tako napred. Pročitam sve tvoje obavezno, možda uvijek ne odgovorim, ali pratim te budnim okom i bravo za tebe.
    RIJEKA

    "NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
    Na vrh
    Ivan View Drop Down
    Odrastao grm
    Odrastao grm
    Avatar
    Autor ljekovitog bilja

    Pridružen: 24 Travanj 2007
    Status: Offline
    Bodovi: 1213
    Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2008 u 12:01
    pa to je za posebne prigode: vjenčanje, rođenje, godišnjicu  .... i naravno, umjereno... srk po srk, inače bi to trebalo ići na recept i na kapaljku, .. jeste, jako je ali treba znati gustirati...Big%20smile
    Na vrh
    miha-m View Drop Down
    Odrastao grm
    Odrastao grm
    Avatar

    Pridružen: 20 Siječanj 2008
    Status: Offline
    Bodovi: 1099
    Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2008 u 14:42
    Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

  • Liker od borovnica
    Litru vode pomiješajte sa 2 l crnog vina, litrom borovnica (očišćenih od peteljki) i 4 vanilin šećera te zakuhajte. Pustite da se ohladi te na kraju dodajte 1 l ruma.



  • Kak da vagnem litru??? Da ih uguram u flašu ili...?
    ...štihača je zakon...
    Na vrh
    Ivan View Drop Down
    Odrastao grm
    Odrastao grm
    Avatar
    Autor ljekovitog bilja

    Pridružen: 24 Travanj 2007
    Status: Offline
    Bodovi: 1213
    Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2008 u 15:39
    Pitaj Šefleru zemeš jen lonac od litru i pol i vu nju deneš litru

    A sad ozbiljno: uzme se posuda, lonac, lončić, posuda koja ila široki otvor i koja sadrži litru... dakle ne kilogram nego litru.. kaj se ti ne griješ na drva?
    ni isto kubik i metar, to znaš, tak je i to    
    Na vrh
    vule View Drop Down
    Pustio korijenje
    Pustio korijenje
    Avatar

    Pridružen: 31 Svibanj 2007
    Status: Offline
    Bodovi: 401
    Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2008 u 16:51
    Originalno poslano od člana miha-m miha-m napisao:

    Ima li kod nas negdje za kupiti sadnice ili moram po njih u sloveniju (brežice)?smile98

    ima je i u Gramineinim dučanima ,ali neznam jel su pretjerali s cjenom 98 kn
    Na vrh
    Nimloth View Drop Down
    Nedavno posijan
    Nedavno posijan
    Avatar

    Pridružen: 24 Siječanj 2008
    Lokacija: Croatia
    Status: Offline
    Bodovi: 34
    Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 13:42
    Jel itko od vas ikad vidio u prodaji svježe brusnice? Mislim, ima kivija, manga, avokada i raznog egzotičnog voća, samo brusnica nema..  Stern%20Smile
    El adhe Alqualonde
    Na vrh
     Odgovori Odgovori Stranica  123>
      Prosljedi temu   

    Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

    Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
    Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

    Stranica je generirana u 0,211 sekundi.