Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Erike
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Erike

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
THESECRET View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje THESECRET Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Erike
    Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 20:25

Tražim malu pomoć i dobar savjet. Kupila sam jesenas ERIKE (rozo-bordo boje) u Konzumu i ostavila ih u kalićima, u sobi. Rekli su mi da je bolje da ih ne sadim vani, jer ne podnose temperature ispod nule. Međutim, zimus sam u Salzburgu vidjela posvuda iste takove erike prekrivene injem i snjegom i izgledale su prekrasno. Posadit ću ih vani u velike kaliće (SAD U OŽUJKU?), ali ne znam sa kojom biljkom da ih kombiniram. Isto tako ne znam kako da ih razmnožim i kako da ih održavam (koliko često ih treba zalijevati, gnojiti ITD.) Hvala na pomoći i bilo kakvom korisnom savjetu. Ima li nešto o toj biljci na nekom vebu?

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 20:51
Sve zavisi koja vrsta erike, ali erike mogu podnjeti hladnocu jer ostanu vani bez problema. A sto se sadnje najbolje je sacekati proljece kada ih se moze posaditi vani ili pak u jesen, da se dobro uzile i docekaju spremne zimu.
 
A možeš ih kombinirati sa raznim biljkama, sada je najbolje sa macuhiso s obzirom da je jos hladno. ili pak jaglacom.
Kasnije mozes i sa drugim cvjecem.
Nego jesi iz kontinentalnog djela ili sa mediterana??
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 20:53

Erica%20carnea%20in%20Sorten%20-%20die%20Schneeheide,%20Winterheide
Erica carnea weiß, z.B. 'Alba'

Erica%20carnea%20in%20Sorten%20-%20die%20Schneeheide,%20Winterheide
Erica carnea rosa, z.B. 'Winter Beauty', 'Lohses Rubin'

Erica%20carnea%20in%20Sorten%20-%20die%20Schneeheide,%20Winterheide
Erica carnea rot, z.B. 'Vivellii', 'Myretoun Ruby'

Na vrh
THESECRET View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje THESECRET Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 21:58

Hvala na savjetu. Evo, upravo sam našla nešto o erikama na webu. Inače, iz Vinkovaca sam. Pozz..

PS Moje erike su se počele osipati, tj kad se protresu ispadaju im roze sitne latičice. Ali čini se da ne izgledaju bolesno. Ima li netko iskustva s tim?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 22:01

Imaš možda sliku od njih ili možda ime dali piše na deklaraciji. da se zna koja je vrsta. jer ima jedna vrsta koje ne smije na hladnocu.

Ima duže grane i cvijet kao da šuška kada se dira kao da je sasušen

Na vrh
THESECRET View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje THESECRET Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 22:32
Evo slika iz Salzburga, takve su i moje. Nadam se da će se slika vidjeti.
Na vrh
THESECRET View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje THESECRET Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 22:35
Da, moje erike izgledaju kao malo sasušene i šuškave.  Piše na deklaraciji CALLUNA V. BEAUTY
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 22:37
Zar to na sličici nije kaluna? Meni tako izgleda!
Možda me i oko vara!

The secret, ja sam kupila ovakav cvijet na naljepnici je pisalo "erica"!

Ima tema na dijelu "Trajnice", pa pogledaj!!! Wink


Na vrh
THESECRET View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje THESECRET Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 22:40
SAD ĆE VALJDA BITI DRUGA SLIKA
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 23:01
pogledaj još i ovdje:
 
 
A koliko vidim na ovoj drugoj slici je ona koja ostane bez problema, za njižu se nemoras sekirati. a na prvoj slici se nevidi naj jasnije. dlai ima cvijet kao i ova ili malo drugciji, kao sitni zvoncici??
 
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 09:01
Meni se erica (isto iz konzuma) primila!

Posađena je prije 3 godine! Sad cvate!


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 11:09
šEFLERA SUPER, tako me veseli kad imam nešto što cvate zimi.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2008 u 18:25
Kamo da stavim eriku sada po ljeti?Ja ju držim u lončiću,kamo da ga sada stavim?
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2008 u 23:33
Ja sam svoju stavila u kamenjar prije par godina. Evo je danas. Ima puno mladih grančica koje će cvjetati u siječnju.

Na vrh
gentian(a) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gentian(a) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2008 u 20:40
Vidim da je stariji post, ali da malo razjasnimo!
Vrijesak (Calluna vulgaris) i mislim crnjuša(Erica) su jako slične biljke, ali i jako različite!
Vrijesak se smije sadit van, a erika ne, samo je problem što se po centrima prodaje jedno pod drugo i sl.
I makar je erika prodavana kao kućna biljka to i je isto pogreška jer se u kući bude osušila!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2008 u 20:51
Ajde pomoć dali su ovo erike (kupljene pod erike neki dan) i sada su vani u dvorištu (u Rijeci sam) š to da radim s njima, ako nisu erike, sunce, hlad, koja temperatura.
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
gentian(a) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gentian(a) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 10:01
Malo kvalitetniju sliku možda? Ovo je najvjerojatnije colluna! Ali ako možeš uslikat jednu grančicu onako pobliže, da se vide listovi?Razlikuju se po listovima.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 11:06
...moja je kao u Šefi....kupila prije par  dana i stavila u kamenjar....vidjet ćemo što će biti...treba malo i riskirati.....
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 11:55
Ej i ja kupila iste takve, jer mi je kćerka otela neke prve, ali ovako vani baš su ti zgodne, bavim se mišlju da ih stavim u vrt, a opet zgodno mi ih je vidjeti na balkonu kad iz kuće gledam van.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 17:30
Triša, vidim nitko ne odgovara, a ti u međuvremenu imaš i nove. Nisam baš neki stručnjak za erike, naprotiv baš mi nisu uspjevale, tek je jedna preživjela od prošle godine, ali nije cvala. Sječam se iz djetinjstva velikih jastuka erika kako proviruju iz snijega u vrtovima mog kvarta. Rasle su godinama na istom mjestu i bile sretne samo zbog pogleda prolaznika. Svuda jedna te ista vrsta. Htjela sam nešto takvo, al mi nikad nisu dugo izdržale, koje godišnje doba i gotovo. Bacila sam se na traženje razloga i saznala da sam valjda sve krivo radila.
Svima je zajedničko da vole sunce i kiselu zemlju koja mora biti propusna ali i uvijek vlažna. Ne vole vapno (osim nekih varijeteta kojima ne smeta), pa se zato preporuča zalijevanje kišnicom ili dobro odstajalom vodom. Koliko ja znam u Rijeci je voda jako dobra, ja u Zg dvaput zagrijem vodu za čaj i imam stijenu u lončiću. Nakon cvatnje ih treba podšišati.
Ove tvoje dvije prekrasnice sa slike koje možda više i nisu tvoje, po izgledu bi možda mogle biti vrste gracilis koja je namjenjena uzgoju u kući, ali na hladnom, ne preko 15 C. Ja sam imala neku takvu ili sličnu cijelu prošlu zimu na prozoru izvana, jer su mi rekli da može ostati vani. Bila je prekrasna cijelu zimu ali se u proljeće sasvim osušila i nije poslije ništa potjerala.
Znaš što, mislim da će ove tvoje lijepo rasti, jer ti bi i kamen natjerala da procvjeta.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.