Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vučika - Lupinus polyphyllus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vučika - Lupinus polyphyllus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 15>
Korisnik
Poruka
Marinn View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marinn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2008 u 00:58
Posađen je na mjestu gdje u jutro nema sunca ali ga zato poslje podne ima i previše, uz rub kuće, u ljeti mu listovi požute pa ga zalijem željezom, svo drugo cvijeće tu raste bez problema, možda mu ne paše blizina zida ili nešto, ne znam di bi ga presadija!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2008 u 22:11
Ja ih imam svugdje, na vrtu rastu kao lude cijeli dan na suncu, a i iza kuće u hladu izgledaju super...Inače ju vole vole voluharice, možda su joj gricnule korijen pa zato žuti. Probaj ju presaditi, možda je i tu problem, samo sad je već dosta toplo pa će se radi toga dodatno mučiti... ako ćeš je presaditi obavezno ju zalijevaj par dana zaredom.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 22:49
 Ja sam smile213..nekoliko se biljčica lijepo razvilo iz sjemena što mi je Šeflera donijela...imaju vec trec list i sad sam ih zasadila u vrt...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 18:45
mene ovo cvjece nikako ne voliiiiiiiiiiiii
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 10:05
Mahune sa sjemenom su zavladale cvjetnjakom.


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 19:35
Šeflera, gledam tvoju sliku i čini mi se da sam nešto našla u prirodi slično.....biće mu to rođak, ha, ha....
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 19:41
Evo rođaka iz Dalmacije.....mala biljka više polegla po zemlji.....
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 19:42
Sad su prepuni dlakavih mahunica.....Tongue
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2008 u 20:11
   Lupinus ili vučjak (vučji rep) je stara, klasična biljka iz vrtova naših prabaka.
Dok sam bila malena, s čestim dolascima u bogat bakin vrt, zapažala sam te gorostase različitih boja dok su se nadvijali iznad ostalog cvijeća.
Nisu me pretjerano impresionirali, možda zbog toga što je šarenilo svih mogućih vrsta bilo toliko zasljepljujuće i nekontrastično da oni sami i nisu dolazili do izražaja svojom, uistinu modernom formom i velikim sklopom boja.
Listovi, nazubljeni, široki i mnogobrojni su druga storija..., i trebalo bi se kad ocvatu cvjetovi osvrnuti i na nju.
Sam pak habitus biljke je veoma zahvalna oblika i visine za umetanje u različite stilove vrtnog uređenja.
Naročito je pogodan za krajnji rub gredice da bi se ispred njih posadile manje trajnice, ili u središnjem dijelu cvjetnih otočića, ili pak kao soliterna biljka u suvremenijem uređenju.
 
Meni se sviđaju lupinusi nježno bež ili svjetlo žućkaste, ali i određena topla ružičasta nijansa kakvu je Sasha pokazala na svojoj fotografiji.
Na žalost, razmnožavanje iz sjemena je, zna se, pouzdano što se tiče uspješnosti i kvantiteta, ali boja iz matične biljke nikako nije identična, pa je jedino moguće mali postrani izbojak iskopati s korijenom i posaditi.
Negdje sam vidjela niske, veoma zgodne kultivare, ali ne znam gdje bih ih nabavila.
Ja imam mnogo različitih nijansi, od svjetlo ružičaste, do tamnoplavih s različitim primjesama.
Svjetlo žute, eto nemam. U oba navrata, sađeni prošle godine za onih paklenih vrućina, na žalost, nisu se ukorijenili...
 
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 07:10
ja svoje čekam da vidim kakvi su -kod mene sve kasni
sutra je novi dan
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 10:58
   Lupinusi su kod mene u cvatu, a vjerojatno ovisno od sorte, (iako ni tamo gdje rastu temperatura nije nešto izuzetno visoka da bi poranili), već punih mjesec dana.
Upravo završavaju svoju bogatu misiju i cvjetovi im se formiraju u sjemene mahunice koje će se opet, ako ih ne odrežem, rasijati na sve strane.
Želja mi je nabaviti one nježno žute koji me impresioniraju toplom nijansom boje, a i najmanje su zastupljeni u vrtovima.
 
A ti se, dugokosa, nalaziš u nešto hladnijem ili sjenovitijem području, jer ovisno o tome i sva se vegetacija prilagođava određenoj mikroklimi?
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 11:16
da moj ti je vrt pola dana u hladu a osim toga mikroklima je stvarno drugačija ,puno puta uspoređujem 100-tinjak km jer živim na takvoj relaciji i razlike su čak ogromne
sutra je novi dan
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 11:59
   Pa, eto, dok se mi rastajemo s određenim cvatnjama, ti ćeš sada uživati.
No, znam kako je nestrpljenje poveliko ako očekuješ cvat neke novoposađene biljke ili one koju se obožava.
 
Nekad je razlika između kontinenta bila znatna...
Sjećam se, kad sam prije nekoliko godina putovala na Hvar ili Brač u prvom, drugom ili trećem mjesecu..., perunike, ljubičice, pogotovo narcisi su blistali u punom cvatu, da ne govorim o obroncima južne strane Hvara s velom plavih presličica i visokih klasova s bijelim, izuzetno privlačnim cvjetovima... (Hvarani će znati o čemu govorim).
I sve se prkosno šepurilo pred mišlju i prisjećanju kako je u Lici snijeg zavio preko koljena, a i središnja Hrvatska nije značajnije odskakala toplinom i klimatskim napretkom prema proljeću.
Pa, kad se vratiš u tužnu, maglovitu stvarnost, poželiš odletjeti natrag u sve one boje i mirise.
Sada, a reklo bi se, nemoguće, no, mikroklima je ipak promijenila svoju zlosretnu ćud i nema tako izrazite razlike u počecima proljeća - perunike zaostaju vrlo malo, kao i sve ostalo cvijeće.
Jedina opasnost leži u iznenadnim snijegovima ili kasnom mrazu koji može poremetiti idilu..., ali i o području i nadmorskoj visini, o položaju vrta, o ograđenosti prostora i južnoj osunčanoj strani gdje sve daleko prije napreduje.
Zato je dobro, ako se posjeduje takva mogućnost, iste kultivare saditi i s južne, mnogo toplije i sa sjeverne prohladne strane gdje sve kasnije probija opnu rasta, pa se rok cvatnje može produžiti na poprilično zavidan period.
 
No, kao što rekoh, ti ćeš sad uživati u svojim lupinusima, a mi pak, u nečem drugom što trenutno dolazi "na red".
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 14:22
Predivni su imam ih ja zahvaljujući dobroj dušici foruma, cvasti će ako ne sad druge godine ,ali ako ne budu plavi, žicati ću od vas.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 20:35
Evo da potvrdim! Nakon što su ocvali prije dva tjedna - odmah sam otrgla te cvjetove  i sad se sprema ponovno cvasti

Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 21:00
   Ja nikada nisam pokušavala trgati cvjetove lupinusa, a zapravo su oni kao svaka cvatuća biljka - spremni na ponovni cvat ako ne gube snagu na stvaranje sjemena.
To im je valjda u genetskom kodu - ako ne uspije od prve, pokušat će drugi put svoju uobičajenu misiju razmnožavanja, stoga moraju ponovno stvoriti premisu za stvaranje sjemenskih mahunica.
 
Druge ću godine učiniti upravo to da me obraduje još jedna njihova neodoljiva cvatnja
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 06:42
On the cloud, pozdrav. Hvala ti na prelijepim lirskim opisima trajnica. Mnoge imam u vrtu godinama, ali ih poslije čitanja tvojih postova vrednujem na posve drugi način. Lupinusi mi baš i nisu na vrhu popisa favorita, jer zauzimaju mnogo prostora. Spremam se ovog ljeta naručiti novo sjeme i u katalogu ima ponuda žutih (Nanus Russell 50 cm kompaktne biljke s 10 -12 cv. stapki po biljci i svijetleće žute 100 cm), pa javi jesi li zainteresirana i za koju.
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 17:12
Baka Bea, hvala na pozitivnom osvrtu.
 
Moji opisi bilo čega su odraz istinskog stanja koje svaka jedinka  zaslužuje, samo se treba uvidjeti i najposlije progledati iza silnog mnoštva nagomilanih pojmova u zjenama percepcije kad niti jedna stvar ne dobija svoje mjesto jedinstvenosti i vrijednost kakvu bi joj se trebala pripisati.
Istina, ukusi su različiti, ali ja smatram da je slika koju odašiljem objektivna i nepristrana, a ako je moj način izražavanja malo slikovitiji to je jednako individualno kao što je i rukopis svakog čovjeka individualna stavka.
Tako i izraz poimanja i kvantiteta dubinskog prodiranja u eventualne vrijednosti potiče od, također, individualnosti određenog dubljeg perceptivnog usaglašavanja s pozitivnim ukusom i duhovnom "nemjerljivošću".
A ja ću se i dalje s jednakom naklonošću osvrtati na svaku, pa i najmanju stvar, ako ona to zaslužuje.
 
Što se tiče žutih lupinusa, zainteresirana sam.
Ne znam o kojem je katalogu riječ?
Možda bih i ja naručila još neke biljke i nijanse istih, ali ne bih htjela opterećivati svojom znatiželjom.
 
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2008 u 21:23
i ja nisam nikad trgala cvetove lupine ,a nisam ni skupljala semenke,to nameravam sad da uradim...a trganje ostavljam za iducu godinu.
OTC potpisujem sto je rekla Baka Bea...pozz
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2008 u 16:43
Kada se sije vučjak?Stern%20Smile
 
Tek sad shvatila da je to trajnica!smile42
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.