Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - KESTEN pitomi - Castanea sativa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


KESTEN pitomi - Castanea sativa

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: KESTEN pitomi - Castanea sativa
    Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 16:44
Pre dve godine sam posejao plod pitomog, jestivog kestena i niklo mi je drvce (sada ima oko 10-tak cm.) Sporo raste, ali su mu listovi jako lepi. Po rasadnicima prodaju biljčice kestena, ali ja obožavam da nešto odnegujem iz semena.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 17:38
voki
i ja imam kesten koji je nikao iz sjemena posijala sam ga u bastu u vikendici
primjetila sam da vole suncano mjesto
pa ti sliku posaljem za par dana
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2007 u 07:59
I ja sam čuo da vole sunčano mesto i puno vode.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2007 u 16:51
za vodu ne znam ali znam za sunce da ga jako vole
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2007 u 16:40
Pitomi kesten  ne voli kasne letnje i rane jesenje mrazeve,  raste na izrazito kiselim zemljištima (pH prosječno 4-5); izbjegava krečnjak. Postoje staništa na krečnjaku ali na dubokim zemljištima.  Kesten je  jednodomna biljka a oprašivanje se vrši putem insekata.  Razmnaža se sjemenom i vegetativno.

Ažurirao Ivan - 01 Svibanj 2007 u 16:46
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 12:42

Evo moje drvce pitomog kestena niklo iz ploda.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 14:52
Halo narode, ja ovdje nova, pa da vas prije svega pozdravim jednim vejikim vejikim pozz! Imam pitanjce: Da li itko zna nešto više o razmnožavanju pitomog kestena? Hvala!
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 11:39
Što te zanima u vezi razmnožavanja?
 
Ja imam nekoliko pitomih kestena, (onih koji imaju jestiv plod, jesi li mislila na te?), i jednostavno ih je razmnožiti.
Samim plodom i izbojcima koji niknu pored matičnog stabla iz samog korijena, a mogu imati nešto žilica kojima se prilično uspješno ukorijenjuju kad ih se odvoji od debla.
Time se stablo, između ostalog, osigurava za budućnost opstanka.
Plodom je još jednostavnije, i vjerujem, svatko zna na koji način se sadnja vrši.
Problem je jedino u tome što ti možeš ubrati plod izrazito krupnog kestena, ali zbog prirodnog "genetičkog inženjeringa" ne mora biti takav kad izraste.
Sve ovisi od oprašivača i od vrsta kestena koji se nalaze u njegovoj blizini.
Ako su na hrpi isti kultivari, vjerojatnost će za istovrsnost biti mnogo veća.
 
Nema tu mnogo mudrosti, no, ako te još što interesira... reci...
 
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 12:56
hi on the cloud,
hvala na informaciji, upravo me to zanimalo, naime, vidjela sam svega nekoliko stabala pitomog kestena (jestiv plod)i jako mi se sviđa oblik, cvijet, plod, doslovno sve.. ali nitko ne zna kako su narasli tu gdje su i nitko ne zna kako se razmnožavaju.Vidjela sam pored stabla nekoliko mladica, rastu iz samog stabla, nemaju samostalan korijen, a uokolo nema niti jedna mladica (valjda ljudi pokupe sve kestene). Pokušat ću i jedno i drugo (išćupat ću mladicu a i posadit ću plod) pa kako bude. :) Hvala još jednom, ugodan ti dan..   
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 13:23
Nemoj čupati mladicu.
Ponesi sa sobom neku oštru alatku kojom ćeš je presjeći od stabla.
Nije važno ako deblo dobije koju ogrebotinu pri dnu ili korijenu, no, tu može biti mladica koje imaju male korijenčiće pa ih treba oštim zamahom odcijepiti od matične površine, što čupanjem ne bi mogla, a i uništila bi svaku eventualnu mogućnost postojanja korijenčića a što bi uvelike olakšalo mogućnost ukorijenjivanja.
U jesen, krajem devetog mjeseca možeš pokušati sa sadnjom izbojka s time da prirediš prikladnu mješavinu zemlje, što je veoma važno.
Ako ti je zemlja ilovasta, dodaj nešto šljunka i humusa i pronađi položaj koji ima sjene. Nagrni suhog lišća ili trave oko posađenog izbojka...
I čekaj.
S plodom znaš.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 18:57
Originalno poslano od člana Željka Željka napisao:

hi on the cloud,
hvala na informaciji, upravo me to zanimalo, naime, vidjela sam svega nekoliko stabala pitomog kestena (jestiv plod)i jako mi se sviđa oblik, cvijet, plod, doslovno sve.. ali nitko ne zna kako su narasli tu gdje su i nitko ne zna kako se razmnožavaju.Vidjela sam pored stabla nekoliko mladica, rastu iz samog stabla, nemaju samostalan korijen, a uokolo nema niti jedna mladica (valjda ljudi pokupe sve kestene). Pokušat ću i jedno i drugo (išćupat ću mladicu a i posadit ću plod) pa kako bude. :) Hvala još jednom, ugodan ti dan..   
 
Željka, da ti možda ne misliš na Aesculus hippocastanum koji je jako zastupljen kao ukrasna biljka po parkovima? Ima prekrasne cvjetove, cvate u proljeće, a plodovi mu nisu jestivi.
Jestivi kesten je samonikli, raste u šumi i po meni nema nešto atraktivne cvjetove. 
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 20:48
kika hm, sad neznam zapravo.. plodovi su jestivi, vidim ljudi kupe za papati (valjda), ali naravno ne sad,sad je puno stablo cvjetova- cvjetovi su (meni barem) lijepi, zanimljivi- onako dugoljasti (10ak cm), bijeli,čupkasti, iz daleka se primijeti, listovi su tamnozeleni, također dugoljasti, kožnati, plodovi su u čupavim kuglicama (pazi ovaj opis) pa mislim, nije sad nešto naročito atraktivno ali je u svakom slučaju zanimljivo i dosta rijetko, ne viđam ga posvuda.A neki kesten jeste.. znaš, imam jako jako veliko imanje i cilj mi je posaditi dosta stabala, to ne moraju biti samo ukrasna stabla već i čak najobičnija, a opet zanimljiva stabla. Ipak, hvala na upozorenju, malo ću to bolje istražiti.
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 20:54
ne, ne Kika, istog sam trenutka pogledala na net Aesculus hippocastanum (divlji kesten)i to nije ta biljka o kojoj ja govorim, sad sam definitivno sigurna da je to pitomi kesten. Drugima možda i nije nešto, ali meni je simpa, doduše i koristan je.
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 21:22
I stablo pitomog kestena je veoma atraktivno.
Cvijet mu je drugačiji od Aesculus hippocastanuma, ali sa svojim povelikim resicama i krupnim lišćem ne zaostaje mnogo za divljim, jer najposlije, kad jedan i drugi ocvatu ostaje samo list, a on se značajno ne razlikuje.
No, ovaj prvi ima korisnu funkciju - daje jestive plodove.
 
I ja imam veliku površinu i potpuno te podržavam u odluci da posadiš nekoliko sadnica pitomog kestena pri rubu zemljišta.
Ja sam svoja krupna stabla ostavila kad sam rušila postojeću prašumu ne bih li od, i pogledom neprohodnog dijela kugle zemaljske načinila ono što sam godinama snivala...
I eto, polako se upustih u pustolovinu... iako je to "polako" turbulencija, ponekad do bola, ali duševno zacijeljujuća...
Stoga Thumbs%20Up u ostvarivanju cilja.
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 15:00
On the cloud , hvala! Ja ne znam jel to zarazno ili što drugo, ali biljke su mi postale glavna preokupacija. A kakvih sve biljaka ima !!! A što se pitomog kestena tiče, ma imat ću ih barem 3,
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 16:34
A ne!
Ako tu stavku ljubavi i naklonosti prema prirodi ne nosiš u sebi, ništa, baš ništa ne može te natjerati da s oduševljenjem svrneš pogled k jednom stablu ili grmu.
To je jednostavno u samom čovjeku.
Nekome treba proteći dugi niz godina da zapazi da je povod ogledavanja prema onom što je prirodno i lijepo i povod osjećaju oduševljenja i kreativnog duševnog mira.
Nekoga treba potaknuti i on će s manjim ili većim zadovoljstvom uživati u biljnom svijetu...
Netko će voljeti stabla, netko balkonsko cvijeće, netko vrt ili povrtnjak (ne iz potrebe nego iz ljubavi), a netko će, recimo kao ja voljeti i obožavati sve.
Jer priroda je nepresušno nadahnuće i smjerokaz koji te vuče tamo gdje se osjećaš najsjajnije, puneći te energijom i osjećajem pozitivnosti.
Priroda i sve vezano uz nju nikada ne može izazvati negativan osjećaj onome tko tu klicu obožavanja nosi u sebi.
Stoga, nisi se ti zarazila. Ti si dobila  poticaj sa svih strana, zapažajući kako je tako nešto što i sama planiraš zavodljivo i privlačno.
I povezala sebe s takvim činom.
 
Ali da to nemaš u sebi... ma, nema šanse da bi i svrnula pogled na kesten u parku i pomislila kako bi ga lijepo imati na svom velikom zemljištu.
To ti govorim, (a kod mene se ta ljubav očitovala još od djetinjstva), jer ja sam sama dio tog neprestanog stvaranja i stalne težnje za kreativnim žarom u svim vidovima života.
Netko nema toliko talenta, ali ima želje, volje i htijenja koji će mu biti veliki kotač napretka i olakšati sve nedoumice i teškoće s kojima bi se eventualno mogao suočiti.
Govorim i iz još jednog razloga jer moje sestre odrastajući pored mene u istoj obitelji nemaju niti zrnce te potrebe za uređenjem i oplemenjivanjem prostora i svega oko sebe.
To je u samom biću, neovisno od odgoja, od znanja ili ne, od mnogobrojnih pro et contra situacija..., ali postoji i rodi se kad mu dođe vrijeme.
 
Stoga sadi i uživaj, jer i ja sam žudjela isto i presretna sam zbog toga.
Vjerujem da ćeš biti i ti, mada ponekad i uz pokoju prevrtljivu i ljutitu inačicu prkosa, uvijek ćeš se vraćati svojoj započetoj oazi iz mašte Smile
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 17:56
U pravu si u potpunosti i to si jako lijepo rekla... Naročito ove rečenice " Jer priroda je nepresušno nadahnuće i smjerokaz koji te vuče tamo gdje se osjećaš najsjajnije, puneći te energijom i osjećajem pozitivnosti.
Priroda i sve vezano uz nju nikada ne može izazvati negativan osjećaj onome tko tu klicu obožavanja nosi u sebi." To mi je tako svojstveno. Uživam u prirodi i konačno mogu (makar malo, oko sebe) kreirati prirodu. A potpuno te razumijem kad spominješ svoje sestre, moj suprug je isti takav, sve mu je smiješno, glupo, nezanimljivo, toliko toga zanimljivijeg itd itd. Ali baš me briga, makar mi je prepustio da se ja brinem oko našeg okoliša (ipak pozitivno), pa sam sad kao dijete u trgovini s igračkama- trč vamo, trč tamo, ne znam što bi prije pogledala. Puno ti pozdrava šaljem!
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 18:47
U istovrsnoj smo situaciji.
Jedino što se moj već nehajno priviknuo na sada već poprilično postavljenu "scenu" pa čak zna, potaknut mojim nukanjem, pogledati koji cvijetak koji se rascvao.
Ali ne samoinicijativno.
No, čudni su putevi gospodnji... Bude on još uživao, barem malo, u tome, al naravno, kad sve bude gotovo Smile
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2008 u 15:40
Prekrasno drvce! Inače mi pitomi kesten ima jako lijepe dekorativne listove,također i cvjetove, a o plodovima da ne govorim. Ja sam također posadila plod i sad čekam da nikne. Jedva čekam!
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2008 u 15:43
voki... kako napreduje tovj kesten??
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.