Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - KESTEN pitomi - Castanea sativa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


KESTEN pitomi - Castanea sativa

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2009 u 19:10
-meni ih je ovu zimu u stubistu niklo 6 komada-stavit cu fotografije kasnije-ali gledam tvoj ... mojima je stabljika tanka i nije tako "drvena" .. sjecas li se jeli tako bilo i kod tebe
-inaec prva dva koja su nikla su na oko 30 cm ... jako brzo su narasli i onda naglo stali .. drugi su stigli do pola njihove visine i isto tako stali
-ima li netko iskustva sa presadjivanjem?
-planiram od njih napraviti malo gusci drvored pa me zanima jer bi jesen (kasna) bilo vrijeme za sadnju/presadjivanje-trenutno su u stubistu na sjevernoj strani uz balkonska vrata

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
lorna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2009 u 18:40
Nikako ne pamtim koji je jestivi, a raste u šumi... pitomi?
Rado bih se nekako dobavila sadnice.
 
Istina postoji varijanta kupiti divlji (onaj za parkove) pa ga cijepiti ovogodišnjim izbojem, ali ne bih eksperimentirala ako postoji negdje mogućnost kupovine već pripremljene sadnice.
Još kad bi bio istarski maron!!!
 
Muzička želja.......Embarrassed
http://lorna.mojblog.hr/
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2009 u 18:48
Jestivi kesten raste u šumi i pitomi je...Latinski naziv mu je Castanea sativa.Moji roditelji imaju jako stara stabla kestena,koje su naslijedili od mog djeda.I sad tu ima i starih i mladih stabala,rastu u hercegovini u šumu,u skoro pjeskovito ilovačastom tlu..
Na vrh
lorna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2009 u 19:10
Na mom brdu je, nekih 2 km iznad, šuma bukve unutar koje rastu kesteni i vjerujem da bi im ta lokacija odgovarala.... zato me nekako privlači probati :)
Hvala alisa!
Dakle, tražim pitomi kesten :)))))
http://lorna.mojblog.hr/
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2009 u 13:25
Pitomi kesten raste u šumi, za razliku od divljeg koji se "udomaćio " po gradovima kao drvored. 
Detaljnije na linku :Pozdrav i u slast najesen uz mladi mošt!
 
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2009 u 21:00
ja sam ih mozda 15-ak (plodova) prekril sa humusom i niklo mi ih 6 ovu zimu ... na jesen mazni mjericu dvije gdje vidis da prodaju peceno kestenje i zeher imas par komada na proljece ... ja bum ih na jesen sadio pa ti velim kak bu bilo

inace kod mene ga ima u okolici .. ali nazalost rak kore je prisutan i to na parceli pored moje .. pa idem na srecu .. vjerujem u zivot
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2009 u 21:01
oh zaboravih .. evo kak su izgledali prije par tjedana .. neznam zasto stali su rasti i miruju .. to mi se bas ne svidja ali nadam se najboljem >

http://picasaweb.google.com/marold/CvijetInfo#5323858404457195714
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2009 u 18:26
danas presadio

idem probat opet >


[/IMG]
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2009 u 18:27
Na vrh
lorna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2009 u 11:04
WOW!!!
Neću ništa reći da ne ureknem!!!
Ne moram drmnuti kestenje kad ih berem svake jeseni s djecom :)))) i znam točno di su, pa se nadam maznuti mladicu :PPPPP
Tvom kestenju: "puj, puj, puj!!!" za sreću!!!!Clap
http://lorna.mojblog.hr/
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2009 u 18:51
cini mi se da nisu bas dobro podnjeli presadjivanje - kao da su listovi izgubili svjezinu (vlagu) - dole sam stavio tlo koje sam pokupio sa krticnjaka na zemljistu gdje ih mislim posaditi na jesen .. nadam se da ce izdrzati do tada :S
Na vrh
lorna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 15:15
Ja ti svejedno držim fige.
Planiram u šumi potražiti malo jače sadnice, a ako ne.... cijepiti!
Pa kako bude :)
http://lorna.mojblog.hr/
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 15:54
Zašto ih sadite u saksije? Ja sam plod odmah posadio u dvorište i prve godine je bila biljka od nekih 7-8 cm visine i prezimila je bez ikakve zaštite. Presađivanje loše podnosi, pogotovo u toku vegetacije.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2009 u 07:56
primjetih .. no jos se drze ..
Na vrh
lorna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2009 u 07:50
voki!!!!
Pa kad si ga posadio i koliko je sad star?
Može fotkica?
Wink
http://lorna.mojblog.hr/
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 11:02
Fotkica stiže sutra, ovo mu je treća godina, s tim da je u početku rastao kao grm, a prošle godine sam ga orezao da ide u visinu i sada odlično napreduje.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
lorna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 11:03
Onda bi najsjajnije bilo da se dobavimo negdje istarskih maruna :)
ha?
Ima koga da nam pošalje na jesen mjericu, ali nepečenih!!!!Embarrassed
http://lorna.mojblog.hr/
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 16:56
kad pocme sezona pitas od kuda su kesteni .. vjerujem da ih se moze naci po pecenjarama na ulici ili na placu ..
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2009 u 01:53
 
  Branimir, kako se treba posaditi plod pitomog kestena?Kakav je postupak ploda prije sadnje i dali je sada kasno za sadnju ili je i u proljeće kasno saditi? Nisam nigdje našla postupak.. Kod nas su najbolji Lovranski pa bih pokušala ali neznam kako? Hvala na odgovoru...Smile!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 10:28
Evo došlo je vrijeme za sadnju kestena- odnosno ja ću posaditi naš domaći marun. Dobila sam granu, od koje ću načiniti više sadnica, mora biti dio grančice (dovoljno je 2cm ) od lani, na kojem je izbila ovogodišnja grančica sa nekoliko pupova(cca 15 cm). Starija se grančica umoči u hormon za drvenaste ili poludrvenaste biljke i stavi direktno u zemlju, tako da viri samo ovogodišnja grančica. Takva se sadnica pokrije plastičnom bocom, čije dno odrežete, a gore ostavite čep, da se povremeno može prozračiti. Kako kesten voli kiselu zemlju dobro ga je posaditi u kiselu.
Vrijeme za sadnju je 11, odnosno 12 mjesec.
 
Naravno da je ova moja priča rezulat predavanja o hortikulti koje sam polazila, te sam to naučila od mog profesora, pa si mislim zašto ne probati.
 
Miro pred dvije godine kada si pitala, baš je bilo vrijeme za sadnju, no nikad nije kasno, obzirom da ću ih ja zasaditi više, računaj da mislim na tebe.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.