Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - KESTEN pitomi - Castanea sativa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


KESTEN pitomi - Castanea sativa

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 13:31
kaj ne bu iz sjemenke izrastao divlji kesten? Ne razumijem se puno u kestene zato pitam.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 13:48
Ja sam posadila u posudu nekoliko poprilično krupnih plodova i izniknula mi  dva komada. Ove jeseni smo ih presadili u zemlju u vrtu u našem južnom vrtu.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 16:49
Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

kaj ne bu iz sjemenke izrastao divlji kesten? Ne razumijem se puno u kestene zato pitam.
Iz sjemenke, odnono ploda ne znam što izraste, ali iz reznice sigurno izraste baš onakva biljka iz koje je uzeta reznica, govorimo o kestenu, znam da isto vrijedi i za smokvu, a kako je sada vrijeme sadnje malo sam obnovila teme.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 17:21
Evo moj kesten posađen u posudu.

Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 19:52
Jako je lijep, nadam se da će opstati.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 19:58
Ovi kesteni iz posude su prije nekoliko dana posađeni u vrt i za sada su živi. Posađeni su zajedno sa zemljom koja je bila oko njih da se ne oštećuje korjen.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 20:01
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

kaj ne bu iz sjemenke izrastao divlji kesten? Ne razumijem se puno u kestene zato pitam.


Iz sjemenke, odnono ploda ne znam što izraste, ali iz reznice sigurno izraste baš onakva biljka iz koje je uzeta reznica, govorimo o kestenu, znam da isto vrijedi i za smokvu, a kako je sada vrijeme sadnje malo sam obnovila teme.


Nisam zanal da se kesten može razmnožiti reznicama. Molim te objasni malo
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 22:00
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Evo došlo je vrijeme za sadnju kestena- odnosno ja ću posaditi naš domaći marun. Dobila sam granu, od koje ću načiniti više sadnica, mora biti dio grančice (dovoljno je 2cm ) od lani, na kojem je izbila ovogodišnja grančica sa nekoliko pupova(cca 15 cm). Starija se grančica umoči u hormon za drvenaste ili poludrvenaste biljke i stavi direktno u zemlju, tako da viri samo ovogodišnja grančica. Takva se sadnica pokrije plastičnom bocom, čije dno odrežete, a gore ostavite čep, da se povremeno može prozračiti. Kako kesten voli kiselu zemlju dobro ga je posaditi u kiselu.
Vrijeme za sadnju je 11, odnosno 12 mjesec.
 
Naravno da je ova moja priča rezulat predavanja o hortikulti koje sam polazila, te sam to naučila od mog profesora, pa si mislim zašto ne probati.
 
Miro pred dvije godine kada si pitala, baš je bilo vrijeme za sadnju, no nikad nije kasno, obzirom da ću ih ja zasaditi više, računaj da mislim na tebe.
Da ne objašnjavam, evo ovdje sam napisala. No danas sam ih posadila dvadesetak, na taj način, pokrila plastičnim bocama, a stavila sam ih u posude, koje sam zatim zakopala u zemlju, jer neće ovdje ostati, već sam ih mislila posadit u vikendicu (ogulinski kraj). Ovo je sorta našeg domaćeg maruna, ako budem imala sreće da mi se zakorjene, bit će i za djeljenje.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 07:53
hvala Triša, to mi je pouka da drugi put redom čitam.
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 17:31
meni slabo rastu .. zarpavo ne izgleda mi ko da uopce rastu :D

evo dve godine su mozda izaslo par listova i par centimetara u vis ..

hmm
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 19:35
Kesteni da bi rasli u pitaru moraju imati puno mjesta,duboki pitar,ali ni onda ne rastu nešto naročito.Treba ih što prije saditi u zemlju,Najbolje ih je presaditi u zemlju iste godine kad su i nikli,početkom kolovoza,tako da se očuva kontuinitet rasta.Kraj 7.,početak 8.mjeseca je početak druge vegetacije,do zime ima vremena da pruži korjenje i da mladica još poraste i dovoljno odrveni te spremno dočeka hladne dane.
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 19:52
moji su nikli u tegli ali su presadjeni prije dvije godine .. i to u podrucje gdje ima kestena (u okolici tu i tamo se nadje koji)

ocvekivao sam da ce na "njihovom" tlu biti bujniji rast ali ..
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 20:30
Krivo sam razumio,mislio sam da su još u pitaru.Kakvo je tlo,kesten voli toplije,ocjedito zemljište,ne voli da su mu noge u vodi,da ih nisi usadio preduboko,možda im treba malo zakiseliti tlo?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 20:52
Da kiselo tlo mu odgovara, ful sunce i dosta vlage!
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 21:32
kiselo je .. ma ima njih tamo .. a mozda su i sorte a i nije da sam bas previse okopavao okolo priznam

kiselo je ali nije bas rahlo .. :S .. vlaga je problematicna .. ali opet .. presporo .. i jos par listova uvijek bude zgrickano ..

vocke se isto slabo razvijaju (mlade) one stare raste ko lude .. valjda treba duze korjenu u takvom tlu da se razraste pa da krene ..
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2013 u 20:32
danas smo posadili dvije sadnice pitomog kestena, nadam se da će se primiti...
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2014 u 01:49
Nona , draga , odaj tajnu , gdje ste kupili sadnice pitomog kesena ?
Kod nas , ako i dodju u vrtni centar (mislim u HR , ne ovdje u Njemackoj) nestanu u tren oka !
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2014 u 12:07
Originalno poslano od člana gute Fee gute Fee napisao:

Nona , draga , odaj tajnu , gdje ste kupili sadnice pitomog kesena ?
Kod nas , ako i dodju u vrtni centar (mislim u HR , ne ovdje u Njemackoj) nestanu u tren oka !


evo sam ju slikala da vidiš kako su male , bile su po 40,00 kn komad u jednoj poljoprivrednoj trgovini , bilo je samo par komada i odmah su se razgrabile

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
laural View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 02 Prosinac 2009
Lokacija: Požega
Status: Offline
Bodovi: 76
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje laural Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2014 u 23:35
Tražim orah već odavno. Hvala na ovoj slici, sad bar znam gdje tražiti Thumbs Up
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2014 u 10:19
Nona,dali su to  kalemljene sadnice?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.