Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Petunia - Petunia x hybrida
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Petunia - Petunia x hybrida

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011>
Korisnik
Poruka
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 18:01
Ja zivim u Beogradu, a ovdje je ljeti nekad toplije nego kod vas u Dalmaciji. Nekad se desi da je ista temperatura i danju i nocu, tako d aje BG jako topao ljeti, ima isijavanja iz betona, nema vjetra, vlage u vazduhu itd... Petonijama smeta kisa i vjetar, ne smetaju im toliko visoke temperature i bijela musica koja zna da ih unisti do kraja. Posto je moja terasa prekrivena lexanom, petonije ne kisnu a i zasticene su od vjetra i ako uspijem da ih sacuvam od musice, onda cvjetaju do prvih mrazeva. U sredini ljeta ih orezem, skratim ove predugacke vrhove i ubrzo potjeraju mladice. Djubrim ih jednom sedmicno tecnim mineralnim djubrivom za cvjetnice, povremeno razrahlim zemlju da imaju vazduha, redovno zalijevam uvece kad potpuno zadje sunce i to je to. Da, zaboravila sam reci, ja ne sadim u zemlju nego u supstrat koji ima sve minerale a zadrzava vlagu, jer je kod mene terasa zbog lexana bukvalno vrela ljeti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 18:32
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 18:34
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 18:37
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 19:21
Draga, ostavila si mjesta i za sjesti (šalim se) sve je prekrasno ja jako volim kad se sve šareni, a pogotovo kad je to ovako efektno. Super
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 19:36
Zaista ,vrlo su lijepi.
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 20:46
Zribal, u pravu si. Tu je bio sto sa sest stolica pa sa cetiri, pa sada sa dvije. Ove godine sam kombinovala ljubicastu, rozu i bijelu. Bijele su najcvjetnije i najizdrzljivije. Doce mi iduce godine da zasadim samo bijele, bas da vidim kakav ce biti efekat. Bijele petonije i tamjanika sa bijelo-zelenim liscem...mozda ce bas biti lijepa kombinacija. Nrmam ja mnogo izbora kada je moja terasa u pitanju, jedino uspijevaju petonije pa moram da mijenjam nesto svake godine da ne bude monotono.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 21:12
I ja imam petunije ove godine (odnosno, to su potunije). Privukla me boja, ali i obilje cvjetova. za razliku od njih petunije nešto slabije cvjetaju, a surfinije su mi predugačke obzirom da je kuća prizemnica, a imam puno prozora.

Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 22:35
Jako intertesantna boja, nisam vidjala ovu vrstu narandzaste do sada. Lijepo si uklopila boje i raskosne su...dobro su njegovane, vidi se.
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 22:51
Zribal jako su mi lijepe i bujne tvoje potunija.Izvanredna je boja pogotovo narandaste. Sad si me zainteresirala xa tu razliku izmedu petunija i potunija. Kazes potunije vise cvjetaju. Ja imam -navodno- surfinije, jer me gospoda gdje sam kupila pitala dali zelim surfinije koje se spuste do 1m u duzinu ili surfinije koje bujnije cvjetaju ali se ne spuste toliko. Izabrala sam ove druge i zadovoljna sam.
Mozda su i moje potunije   
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 23:54
Bugic, to bi moglo biti to. Iskreno, kad sam kupovala i kad mi je gospodin rekao da su oto potunie, mislila sam da hoće reći petunije, a da čovjek ne zna. Bez uvrede, ali vrlo često prodavači nemaju veze ni s cvijećem ni s uzgojem pa pogriješe u nazivu. Odmah sam to pitala na forumu i potvrdili su sve što je gospodin rekao. To je nova vrsta na tržištu. Rastu do 40 cm visine, obilato cvjetaju i imaju neobične boje. Petunije su one koje često vidimo u parkovima, rastu grmoliko i ne spuštaju se, imaju jarke boje, a surfinije idu do 1 m. O potuniama skoro ništa nema na internetu. Ja sam zaista zadovoljna. Osobito su mi lijepe na ovom prozoru koji je okrenut istoku. Na južnoj strani, kao i na zapadnoj imaju više jakog sunca pa im to manje prija.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 08:18
Eto da budem iskrena ja sam mislila da je greška u pisanju, nikad čula za potunije jer prije 3 g. kad su se pojavile kod nas (DUGO SAM TRAŽILA CRVENU BOJU)prodavale su se pod surfonije. Primjetila sm da su dosta kraće ali dugovječnije i bujnije od surfinija ,( što se cvijeta tiče.)
 
Zelena oaza zaista su ti potunije prekrasne
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 10:15
@Aralija...i Surfinija je dobijena od primarnih petonija, nastala je 1992 godine u Japanu inteznivnom selekcijom i ukrstanjem. Petonije su stare ukrasne biljke koje su nase bake uzgajale iz sjemena. Ove danasnje petonije su naravno hibridi, ima boja od bijele do crne, visecih, uspravnih, sa duplim cvjetovima, sarenim cvjetovima, liscem raznih oblika i boja pa i ne lice na petonije koje su se nekada uzgajale. Za njih je najbitnije osigurati osuncano mjesto, zasticeno od vjetra i kise. Ako se redovno zalijevaju, djubre jednom sedmicno, kidaju precvjetali cvjetovi onda su pravi ukras od marta do skoro decembra. Prosle godine, priblizila se i Nova godina, a one su kod mene jos bile u punom cvijetu. Bukvalno ih pustim da cvjetaju dokle god zele, a to nekad bude i decembar.
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 11:32
Evo to su one....vi procjenite sto je to.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 11:41
Ovo su petonije.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 12:20
Originalno poslano od člana gentian(a) gentian(a) napisao:


Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Ove godine sam odlučila na svoje prozore posataviti surfinije umjesto dosadašnjih pelargonija. Na tržnici je toliko izbora da se čovjek teško odluči. Za oko mi zapale biljčice prekrasne narandžaste boje. Mislila sam da se radi o petunijama jer su mi već rekli da ne posltoje narandžaste surfinije. Medjutim, gospodin koji prodaje i istovremeno uzgaja biljke (ima surfinije, petunije) kaže da to nije ni jedno ni drugo nego nešto novo - POTONIJE?!? Nikad čula!!! Pitala sam koja je razlika i rečeno mi je da za razliku od petunija koje su grmolike i surfinija koje jako pužu, ove rastu do 40 cm.

Kupila sam ih i zaista su prelijepe. Cvijet nije osobito velik kao kod petunija (oko 3-4 cm) boja je iznimna. Sad čekam da vidim koliko i kako će se razvijati.

Meni se biljka sviđa i to je to. Cjenovno je ista kao i surfinija, dok je petunija znatno jeftinija. Meni ova više sliči petuniji (mada petunije koje sam takodjer kupila izgledaju po veličini cvijeta i ljepše).

Malo me smeta osjećaj da nešto ne štima u priči koju taj gospodin priča jer na internetu nisam pronašla ništa o biljci pod nazivom POTONIJA.
Nije POTONIJA nego Potunia!! Sve štima u priči[IMG]smileys/smiley1.gif" align="absmiddle" alt="Smile" />


Citirala sam ovo kako bismo pokušali razriješti što je što prvo u nazivu. Malo im je nezgodan naziv u smislu izmiješanosti samoglasnika, a onda dobijemo zbrku u biljkama: netko ih zove petunija, netko petonija, a evo došla i nova vrsta potonia. Za petuniju ima puno tekstova na internetu, a za potoniu ima, ali ne na hrvatskom, dok za petoniju nisam ništa našla. Za surfiniju znamo, ona je dugačka do 1m i nju ne možemo pomijšati sa ovim gore.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 12:53
Latinski naziv je Petunia hybrida. Ukrstanjem i selekcijom nastale su razne vrste koje se razlikuju po visini rasta, boji i velicini cvjetova, pa tako danas imamo niskorastuce, visece, sa duplim i prostim cvjetovima, malim i ogromnim cvjetovima, a u zadnje vrijeme su se pojavile i vrste koje imaju razlicite cvjetove. Jednu takvu sam ja uspjela nabaviti pa je pola biljke sa bijelim a pola sa rozim cvjetovima. A narodna imena variraju od kraja do kraja...petonije, petunije, petone...
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 13:41
Slažem se ja s tim, pročitala sam puno tekstova, ali razlika između petunije i potunie je zaista velika. Trenutno imam i jednu i drugu pa mi to nije teško komparirati. Upravo zbog toga, mi ovdje trebali bi pokušati koristiti prave nazive, jer se onda bolje razumijemo.

Isto tako imamo problem kod naziva posude za uzgoj cvijeća i dijela vrta u kojem se uzgaja cvijeće. U mom kraju se naziv cvijetnjak koristi za dio vrta, dok su posude: saksije, drugi kažu lončić, tegla (po meni za đem) žardinjera (po meni velika ukrasna saksija) vaza, po meni posuda za rezano cvijeće.... Kad bi govorili književni jezik bolje bi se razumjeli. Ovako često postovi budu neshvaćeni.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 13:42
Ma, cure, nemojte misliti da sad ja tu nešto pametujem, to zaista nije jako važno. Ipak se mi dobro razumijemo.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 13:56
Zribla, kod ukrasnog cvijeca vazno je zapamtiti ime hibrida ako zelis da imas bas taj. Petonija naprimjer ima preko 2000 vrsta, odnosno hibrida, selekcionari kada naprave neki novi hibrid onda mu daju neko ime i ono se dodaje uz latinski naziv. Naprimjer Petunia hybrida X gracija...e bas to gracija treba upamtiti i po tom nazivu traziti biljku. Nauka je toliko otisla da ne mozes prepoznati maticnu biljku od koje je napravljen hibrid, skroz je izmijenjen izgled, boja cvjetova, lisca, oblik, velicina...samo botanicari ili ljudi kojima je to struka znaju da ta i ta biljka ustvari potice od te i te maticne biljke.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.