Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Petunia - Petunia x hybrida
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Petunia - Petunia x hybrida

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 11>
Korisnik
Poruka
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 17:20
ja sam dva puta petonije sijala oba puta su mi iznikle i uvenule a bile su na svjetlosti
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 18:14
kada su ti uvenule... dok su bile jako male-nakon sto su nikle ili kasnije???
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 19:15
odmah na pocetku admine ocito da me ne vole
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 21:18
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

odmah na pocetku admine ocito da me ne vole


Dina treba dosta toplo mjesto pri 22°C, ...propusni humusni supstrat....

Pretjerano zalivanje, sa druge strane, uzrokovat će žutim cvijetovima i sušenjem biljke. smile43
Sjetva od siječnja do ožujka pri 22°C, nicanje za 10-20 dana.
Dina imaš još vremena da ponoviš gradivo...smile187
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 16:51

Dobro kazes donata jos nije kasno... a sadnje na toplo mjesto....

A kasnije kada niknu i malo izrastu koji centimetar i nabace kojih par listica, onda nije neophodna velika temperatura

Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 14:56

Bok cure,

evo malo sam čitala forum i oduševilo me sve:izbor tema,susretljivost, znanje ... tako da nisam mogla odoliti da se ne prijavim.Ja  znam ponešto o cvijeću ali ga zato obožavam.Prošle godine sam se prvi puta okušala u sadnji balkonskog cvijeća i moram priznati da mi je bilo prelijepo, tako da sam bila oduševljena.
Ako mi netko može pomoći, naime interesira me da li itko zna kako se zove onaj rasadnik u Donjem Stupniku i da li je dobar?
 
 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 15:04
Bok proljeće i dobrodošla- Ovdje ima najviše cura, ali ima i dragih dečki, pa ćeš morat pozdravit i njih - mala šala. Ja sam ti iz Rijeke, pa ne bih znala odgovor, ali sigurno će netko odgovoriti to što tebe zanima.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 15:12
Ups, moj duboki naklon i isprike za dečke!!!
Lijep pozdrav svima!!!
 
Na vrh
nela View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 22:42
Taj rasadnik u Stupniku se zove Mbm, i tamo ma stvarno puno raznog cvijeća, ali ja mislim da je jeftinije kupovati na placu... ovisi što ti trebaš...
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 18:05
Vrste petunija
Oplemenjivanjem je dobiveno mnogo različitih oblika i boja cvjeta tako da petunije dijelimo u nekoliko grupa.
«Nana Compacta»-grmić zbijenog rasta, visine 20-30 cm

«Pendula»-izboji dugi 40-70 cm, primjenjuje se za viseće posude

«Grandiflora Nana»-veliki cvjetovi promjera 8 cm, visina 20-35 cm

«Grandiflora Fimbriata»-veliki cvjetovi kovrčava ruba promjera 7-9 cm, visina 25-30 cm

«Flore Pleno»-cvjetovi su puni, visine 25-40 cm.

Od 1992. godine na tržištu se nalaze novi hibridi petunija pod nazivom Surfinia dobiveni u Japanu. Surfinia je ubrzo osvojila svijet - bogatstvom cvjetova i dužinom izboja do 1,5 m stvara prave cvjetne tepihe.

Toni smile94
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2008 u 17:38
Kako da raspoznam u proljece dok kupujem flence koje je surfinija a koje petunija.Vec godinama kupujem na placu kod istog uzgajivaca i trazim surfinije i on kaze sda su to i uvjek mi nahvali kako budem imao najljepse.Kad tamo vec pocetkom srpnja one ocvatu i pocnu se susiti,i ne narastu velike,tamo negdje do 30 cm.I sad dok mu kazem da su se rano  posusile kaze mi da su mozda susjedi pospricali da njihovo bude ljepse i druge bezvezne izgovore.E ovo proljece necu kupovati vise kod njega.
Moja susjeda isto kupuje na istome placu njezine narastu i do metar i cvatu skoro do prvog mraza.
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2008 u 19:38
Toni,ima tema "surfinije-petunije" tamo ti piše koja je razlika.Ukratko surfinije su puzeće a petunije nisu. Ja sam ove godine Admina slušala i krasne su mi bile. Prihranjivala sam ih 2 puta tjedno u toku cvatnje.Kako sam ja kupila gnojivo za surfinije nisam posebno dodavala željezo i ok su bile.Pogledaj malo teme ima o surfinijamaWink
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2008 u 21:10
shasha, to jr meni sve jasno ali mi nije jasno dok kupujes flance i nema jos cvijet.dali ju prepoznati po listu ili stabljici da ti uzgojivac cvijeca ne podvali.Ti trazis jednu a  on ti dade drugu.To sam mislio.Dok kupujem on mi kazu da su surfinije a dok narastu  dok se vidi onda su petunije.
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2008 u 21:24
Je to ne znam,Toni.Ja vjerujem uzgajivačima,pa kaj ispadneWink
Na vrh
salel View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2008 u 21:38
Originalno poslano od člana toni toni napisao:

Kako da raspoznam u proljece dok kupujem flence koje je surfinija a koje petunija.Vec godinama kupujem na placu kod istog uzgajivaca i trazim surfinije i on kaze sda su to i uvjek mi nahvali kako budem imao najljepse.Kad tamo vec pocetkom srpnja one ocvatu i pocnu se susiti,i ne narastu velike,tamo negdje do 30 cm.I sad dok mu kazem da su se rano  posusile kaze mi da su mozda susjedi pospricali da njihovo bude ljepse i druge bezvezne izgovore.E ovo proljece necu kupovati vise kod njega.
Moja susjeda isto kupuje na istome placu njezine narastu i do metar i cvatu skoro do prvog mraza.
 
siguran sam da su to ipak bile surfinije.ukoliko je osoba od koga kupuješ na placu zaista uzgajivač cvijeća a ne preprodavač on zaista nema motiva da te prevari,upravo suprotno.Prije će biti problem u neadekvatnom supstratu i naravno gnojidbi.Upamti što ti kaže stari vrtlar-surfinija ne podnosi da se zalije čistom vodom,isto kao i sve drugo cvijeće.Ja ti imam skoro 120kg i to ti je sve od hrane.Nadam se da razumiješ.Siguran put za uspjeh u uzgoju surfinija je da prvo kupujete od renomiranih vrtlara (oni si ne mogu dozvoliti luksuz da imaju virusom zaražen sadni materijal),zatim dovoljno velika uzgojna posuda naravno napunjena kvalitetnim supstratom (po mogućnosti specijalna mješavina za petunije),preporučljivo je obogatiti supstrat osmocot gnojivom ,zatim redovito i umjereno zalijevanje (uvijek dodati vodotopivog gnojiva),preventivna zaštita od bolesti (npr.Qadris) i štetnike suzbijati čim se primjete(redovito pregledavati i donju stranu lista).Opkidavanje ocvalih cvjetova neće biti potrebno ukoliko sve napravite kako treba.Nakon svega kao nagrada dolazi neopisivi ponos i zadovoljstvo.Surfinija je u punom smislu kraljica cvijeća samo kod nas je ljudi pomalo napuštaju uglavnom zbog neznanja i zato što zahtjeva ipak malo truda a većina bi htjela da to bude lijepo i veliko bez i malo truda.
tkošto
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 09:47
Nela hvala ti na odgovoru, nikako da se sjetim ali možda imaš i pravo jer sam prošle godine nešto kupila u rasadniku a nešto na placu i stvarno su mi surfinije s placa bile prelijepe.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 10:30
Toliko ste me zbunile, što da ja sada kupim surfinije ili petunijesmile226
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 11:05
Triša koliko ja znam surfinije su ti one koje lijepo padaju iz tegli.Onako ti budu bogate i padaju.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2008 u 12:14
Najdnostavnije da ne bi bilo zabune kada kupujete sadnice. Nemojte traziti petunije nego surfinije i zabune nece biti. Jer petunija je grmolika.
 
i naravno da bi surfinia bila super samo dosta vode preko ljeta i puno prihrane. da imaju snage za rast. I redovito trgati ocvale cvjetove da budu ljepse...
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2008 u 19:27
prijavljujem da su i moje petunije krenule nicati
mislila sam da neće još jer je dosta kišno i bez sunca u zadnje vrijeme, ali evo me ugodno iznenadiše
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.