Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Petunia - Petunia x hybrida
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Petunia - Petunia x hybrida

 Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
Korisnik
Poruka
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Petunia - Petunia x hybrida
    Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 14:57
 petunija.jpg
 Biljka koja je najprepoznatljiva po uređenju balkona i u novije vrijeme i vrtova i parkova. Svojim mnoštvom raznih oblika i boja cvijetova uvijek privlači naše poglede sa oduševljenje.

Cvijet u obliku trube raznih boja od crvene, plave, ljubičaste, ružičaste, bijele pa sve do nijansama na kojima se vide žilice po cvijetu tamnijom bojom, ima ih dvobojnih svih boja sa bijelim rubom ili linijama koje idu iznutra prema van.

Postoje i petunije kojima je cvijet na vrhovima naboran, smežuran i puni cvat tj. dupla petunija i u zadnjih par godina mini petunija koja ima maleni cvijet. Ima ih više sorti, one koje narastu 15-25cm. Te one koje padaju dole i sade se u viseće posude i balkone.

petunija2.jpgPuzavu petuniju je 1992 g. zamijenila Surfinija koja je izmislila u Japanu. Surfinija je slična petuniji po obliku cvijeta i listu, a glavnu razliku čini što puno duže naraste. Pa svojom ljepotom krasi balkone i do 150cm dužine koja je tijekom cijelog ljeta u cvijetu.

Petunija je biljka koji voli sunčana i polusjenovita mjesta. Voli puno vode i polijevanja ali ne da joj korijen stalno leži u vodi. Kada ju posadite na početku ne treba prihranjivati 3-4 tjedna nakon toga jednom tjedno.

Kidanjem vrhova kod biljke možete ju formirati i dobiti željenu visinu a također i biljka će biti gušća. A staro ocvalo cvijeće redovito uklanjati. No nemojte samo ukloniti „trubu“ nego cijelu peteljku na kojoj je cvat. Najlakše se to učiniti povlačenjem ocvalog cvijeta sa peteljkom prema dole.


isplati li se gajiti ju iz sjemena?
imam dosta velik blakon pa bi je posijao i sam uzgojio >(jeftinije) i posadio duz balkona kasnije. kakvu zemlju treba? sunce ok?
balkon je na jugu
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 15:07
Naravno!
Više je dobiješ i svakako je jeftinije! Sad ti je vrijeme za sijati, a zemlju kupiš u vrtnim centrima- ja uvijek uzmem za balkonsko cvijeće!
Kad ocvate ja si ostavim sjeme za sljedeću godinu- možda nije uvijek iste boje kao lani, ali te zato iznenadi!
Moje klijalište izgleda ovako:

Ja ih planiram presaditi i u vrt.

Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 16:44
Kako je šeflera vrijedna Clap

A stvarno nema većeg gušta nego kad iz sjemena ili nekog malog pelcera uzgojiš "svoju" biljku Smile
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 16:49
Jedino je pitanje dali želiš posaditi petuniu ili surfiniu???
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 18:33
Ja svoje sama sijem
Iz sjemena koje je samo popadalo u pitare, već su iznikle biljčice i trela bih ih presaditi. Osim toga, sačuvala sam još sjemena i plan je ovaj vikend ga posijati. Jako lako se prima i super je. Cvjeta ludilo.
Moj balkon je također na južnoj strani
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 19:10
Petunija obozava sunce. Leti, kada najgore przi, kada vecina biljaka klone, ona ne.

I ja sam je prosle godine sama uzgojila iz semena. Za ovu - jos je citav februar predamnom.

Seme se sije tako sto se rasporedi i lagano utisne po povrsini vlaznog supstrata. Ne prekriva se zemljom.

Prekriva se najlonom ili staklom koje se skida kada 50% semenki isklija. Drzi se na svetlom mestu. Optimalna temperatura za klijanje je 22-24*C. Pod ovim uslovima seme proklija za samo 3-4 dana.

Izmedju dva zalivanja treba pricekati da se zemlja prosusi. Zaliva se prskalicom sa rasprsivacem ili indirektno - preko podloska.

Prvo presadjivanje se vrsi kada biljke dobiju prva dva-tri prava para lista (otprilike mesec dana po nicanju). Dalje se mogu gajiti na T oko 18*C.

Preporucujem da se pikira vise biljaka zajedno. Meni lepse izgledaju kada ih ima vise.
Aglaja
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 21:32
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:


Preporucujem da se pikira vise biljaka zajedno. Meni lepse izgledaju kada ih ima vise.


Slažem se! Thumbs%20Up
Na vrh
salel View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2008 u 13:48
Originalno poslano od člana Šeflera Šeflera napisao:

Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:


Preporucujem da se pikira vise biljaka zajedno. Meni lepse izgledaju kada ih ima vise.


Slažem se! Thumbs%20Up

 
to vam kod petunije baš i nije pametno
tkošto
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2008 u 20:07
Ne znam da li je pametno ili ne, ali prosle godine sam po tri sadila u jedan kalj. I nista im nije smetalo u drustvu sestrica.

Salel, mozda bi trebao da nam navedes razloge protiv takvog gajenja, njegove nedostatke.
Aglaja
Na vrh
Gogica6 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gogica6 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2008 u 22:05
Haj svima ,malo sam gledala vaše slike cvjetova raznih ,toliko su me oduševile ljepotom da sam se morala učlaniti. Do sada sam mogla imati samo kućno cvijeće a od ovog prolječa moram se pobrinuti za okučnicu da mi bude lijepa pa zato sve savjete primam sa zahvalnoščuHug
MALI CVJETIĆ
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2008 u 22:25
Dobro nam došla i hvala ti u ime svih nas na pohvalama.

Što se tiče naših savjeta slobodno ih isprobaj vjerujem da će ti pomoći - dapače nadam se da će ti pomoći, a nadam se da češ i ti svoja iskustva o kućnom cvijeću podjeliti s nama smile73
Na vrh
salel View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 10:20
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Ne znam da li je pametno ili ne, ali prosle godine sam po tri sadila u jedan kalj. I nista im nije smetalo u drustvu sestrica.

Salel, mozda bi trebao da nam navedes razloge protiv takvog gajenja, njegove nedostatke.
 
prvo;svaka biljka biti će vam zahvalna ako joj date dovoljno životnog prostora.govorili smo o pikiranju po tri biljke  a ne o sadnji više biljaka u jedan kalj,jer kalj može biti dovoljno velik za više biljaka.Kada pikirate petunije jednu po jednu ostaje vam mogućnost da izaberete više podjednakih biljaka za sadnju.
 
drugo;petunija kao i većina ljetnica brzo raste što znači da treba dosta hranjiva,znači voli puno supstrata-voli puno mjesta e da se može puno raširiti itd.itd-međutim ima jedna caka,a to je da petuniji trebaju kratki dani za nesmetan vegetativni rast a to vam je do 10.4. tako da ukoliko želite imati dobro razgranate i velike biljke treba požuriti sa uzgojem.Ako petunije počnete kasno uzgajati tada prebrzo prelaze u generativnu fazu (cvatnju) i postaju štrkljaste i repaste pa tada i morate pikirati po više komada zajedno međutim to nikada ne može biti ona ljepota koju petunija inače ima
 
P.s. ovo je malo pojednostavljeno objašnjenje ako nekog zanima malo više neka se obrati na pm
tkošto
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 20:18
Salel, hvala na objasnjenju. Dobro je znati ZASTO, jer daje snagu onom KAKO.

I samo vi dajte! Volimo mi da ucimo.

A sada i vidim da sam napravila malu zbrku. To je zato sto su mi pojmovi jos uvek labavi (pikiranje, presadjivanje, sadnja... Treba biti precizan.) Sta sam ja ustvari radila sa petunijama?

Meni je to bio prvi put da sijem petunije i ja sam njih dugo ostavila u kontejneru u kojem sam ih posijala. Znala sam samo da maknem neku slabiju(da razredim). Ponasala sam se prema njima kao da ne trpe presadjivanje. Prvi put kada sam ih presadila, to su vec bile dobro razvijene biljcice. I onda sam ih presadila po tri u jedan kalj (to nije veliki kalj, 14/16cm unutrasnjeg precnika). Eto!
Aglaja
Na vrh
salel View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 23:13
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Salel, hvala na objasnjenju. Dobro je znati ZASTO, jer daje snagu onom KAKO.

I samo vi dajte! Volimo mi da ucimo.

A sada i vidim da sam napravila malu zbrku. To je zato sto su mi pojmovi jos uvek labavi (pikiranje, presadjivanje, sadnja... Treba biti precizan.) Sta sam ja ustvari radila sa petunijama?

Meni je to bio prvi put da sijem petunije i ja sam njih dugo ostavila u kontejneru u kojem sam ih posijala. Znala sam samo da maknem neku slabiju(da razredim). Ponasala sam se prema njima kao da ne trpe presadjivanje. Prvi put kada sam ih presadila, to su vec bile dobro razvijene biljcice. I onda sam ih presadila po tri u jedan kalj (to nije veliki kalj, 14/16cm unutrasnjeg precnika). Eto!
 
ti si onda presađivala.pikiraju se mlade biljčice kada potjeraju prvi par pravih listova.Pikiranje se provodi iz više razloga zavisi o vrsti biljke no uglavnom kod onih vrsta koje se gusto siju radi uštede na prostoru ili kada hoćemo potaknuti raniju cvatnju ili plodonošenje jer kod svakog pikiranja i ili presađivanja biljka doživi stres koji onda biljci daje signal da bi mogla uginuti a obzirom da cijeli svijet funkcionira po principu održanja vrste tako i biljka nastoji stvoriti podmladak a za to joj treba cvijet zar ne.      
 
ps. opet pojednostavljeno objašnjenje
tkošto
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2008 u 20:04
Razumem sta je pikiranje kao mera nege mladih biljaka. I da se po pravilu sa pikiranjem krece kada se na biljci razviju prva dva prava lista. Ali sam takodje citala da za petuniju ovo pravilo ne vazi. Odnosno da petunijama pre prvog presadjivanja treba dati vremena da razviju nekoliko parova listova kako bi se lakse presadile.
Aglaja
Na vrh
salel View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2008 u 22:11
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Razumem sta je pikiranje kao mera nege mladih biljaka. I da se po pravilu sa pikiranjem krece kada se na biljci razviju prva dva prava lista. Ali sam takodje citala da za petuniju ovo pravilo ne vazi. Odnosno da petunijama pre prvog presadjivanja treba dati vremena da razviju nekoliko parova listova kako bi se lakse presadile.
 
 
što se toga tiče petunija je pravi korov.ipak se drži pravila da je idealno vrijeme za pikiranje kada je potpuno razvijen prvi par pravih listova.
tkošto
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2008 u 08:24
joj moje su se same razmnožile od sjemena koje je popadalo u zemlju i već sam ih trebala presaditi kolike su, a nikako to da napravim
Na vrh
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2008 u 16:46
Malo bi pojasnio pojam pikiranja.Radi se isključivo kod biljaka koje ga trpe i nema baš puno veze sa gustom sjetvom.Razlog zašto prvo pikiramo a ne presađujemo je taj da biljci prekinemo centralni korjenov sistem te ga ona formira mnogo gušće i sa time je jaći.Na taj način dobijamo biljku  koja ima mnogo veću apsorpciju vode tj hranjiva.Danas u novom kontejnerskom uzgoju je izbjegnuto pikiranje a samim tim i šok koji biljka doživljava.Kontejnerski posijana biljka je samostalna u svom okruženju,te kad formira centralni korjenov sistem on izlazi van kontejnera na rupici u dnu.Na taj način u doticaju sa zrakom zakržljavi te počne formirati bočne korjenčiće.Na taj način biljku samo presađujemo jer je tehnički razlog pikiranja već obavljen.
Na vrh
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2008 u 16:49
Alki,što se tiće tvojih niknutih petunija,moguče je jedino ako je to obavljeno u zatvorenom i toplom prostoru.U koliko je to smješteno na vanjskoj temperaturi,bojim se da je rijeć o korovu.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2008 u 20:38
Slazem se sa Jelsom. (U vezi ove druge stvari ).

Alkemicar, kod mene u dvoristu nice 'divlja petunija', sama od sebe, belih i svetlo roze cvetova, ali tek u maju.

Aglaja
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.