Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Zanimljivosti o cvijeću i biljkama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Otrovne biljke za kućne ljubimce
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Otrovne biljke za kućne ljubimce

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Otrovne biljke za kućne ljubimce
    Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 14:03
Kako smo manje -više svi ovdje ljubitelji kućnih ljubimaca - pronašla sam popis nekih biljaka koje su otrovne za mace i peseke pa i nas ljude!

Difenbahija
obiluje otrovnim sokom koji uzrokuje jake grčeve i smrt gušenjem zbog grča dišnih mišića.

Paprati mogu kušaču donijeti mučninu, grčeve, oštećenje jetre, slezene, limfnih čvorova, koštane srži, promjenu krvne slike.

Oleandar poznat je još iz doba starih Rimljana kao dobar čaj za uklanjanje neprijatelja. Treba ga se čuvati i ne žvakati ga.

Božur također može donijeti teškoće u gutanju, jake grčeve, nadražaj crijeva, poremetnje u krvotoku.

Đurđica opojnog mirisa izazvati će, slično kao božur, povraćanje, proljev, slabost te nepravilan rad srca i povišeni krvni tlak.

Tisine mlade grančice i listovi izazivaju širenje zjenica, vrtoglavicu, bljedilo, promijenjeni srčani ritam i gušenje.

Šumarica (anemona) brani se izazivajući osip, crijevnim i bubrežnim tegobama te djelovanjem na živčani sistem.

Jaglaci, jedva dočekani vjesnici proljeća kod osjetljivijih mogu svojim dlakavim listovima izazvati crvenilo i svrbež na mjestu dodira.

Ciklama nije bezgrešna. Izbjegavajmo ju.

Kaktusi, svi znaju, bodu ali uz to izazivaju upale pogotovo opuntia-e.

Uz sve prethodne treba zaobići i kukurijek, mrazovac, mak.

ARNICA MONTANA, arnika, moravka, veprina
Arnika, koja pomaze kod modrica, ozljeda i boli, smije se upotrebljavati kao homeopatski pripravak ili kao mast koja se primjenjuje vanjski.
Arnika nadrazuje i moze uzrokovati jak toksicni gastroenteritis, izrazitu misicnu slabost, zivcane poremecaje i smrt.

ATROPA BELLADONNA, velebilje
Otrovno je, sadrzi toksicne alkaloide.

SOLANUM DULCAMARA, paskavica, gorkoslad
Otrovna.

SANGUINARIS CANADENSIS, rusomaca
Sadrzi, izmedju ostalog, otrovni alkaloid sangvinarin.

CYTIUS SCOPARIUS, zukovina
Sadrzi otrovni spartein i druge stetne alkaloide.

AESCULUS HIPPOCASTANUM, divlji kesten
Otrovna biljka koja sadrzi toksicnu kumarinsku supstancu.

ACORUS CALAMUS, idjirot
Ulje trske idjirota je kancerogeno.
Ne smije se pobrkati sa korom koja je omiljeni zacin.

HELIOTROPIUM EUROPAEUM, suncanica
Otrovna biljka koja sadrzi alkaloide koji uzrokuju ostecenje jetre.
Ne smije se pobrkati s vrtnom suncanicom, cije je botanicko ime Valeriana officinalis i koja nije stetna.

CONIUM MACULATUM, kukuta
Sadrzi otrovne alkaloide. Cesto se brkams vodenom kukutom (Cicuta maculata) i vodenom trbuljom (Tsuga canadensis).

HYOSCYAMUS NIGER, bunika
Otrovna. Sadrzi opasne toksicne alkaloide.

EXAGONIUM PURGA, IPOMOEA JALAPA I IPOMOEA PURGA, korijen jalape
Penjacica poznata pod mnogim imenima, moze biti vrlo opasna. Lijek moze djelovati purgativno ali njegovo djelovanje moze izazvati za zivot opasne pokrete crijeva.

DATURA STRAMONIUM, kuznjak, tatula
Opasna biljka koja sadrzi stropin, hiosciamin i skopolamin, lijekove koji se (s razlogom) ne mogu nabaviti bez recepta.

LOBELIA INFLATA, indijski duhan
Otrovna biljka koja se cesto upotrebljava kao sredstvo za izazivanje povracanja. Prevelike doze ekstrakta iz lisca ili ploda izazivaju jako povracanje, znojenje, kocenje, brzo ali slabo bilo te, vrlo cesto, kolaps, komu i smrt.

MANDRAGORA OFFICINARUM, mandragora, kolocep, alrauna
Opasna droga slicna velebilju.

PODOPHYLLUM PELTATUM, podofilin
Otrovna biljka s vise toksicnih sastojaka.

PHORADENDRON FLAVESCENS I VISCUM FLAVENCES, imela
Sadrzi toksicne amine. Smatra se otrovnom.

PHORADENDRON JUNIPERINUM, imela
Moze i ne mora biti otrovna. No, buduci da se o njoj zna premalo, bilo bi pametno koristiti ju samo kao bozicni simbol.

VISCUM ALBUM, bijela imela
Ta vrsta imele sadrzi otrovne amine i smatra se otrovnom.

IPOMOEA PURPUREA, jalap
Sjeme sadrzi amide lisergicne kiseline, ali puno manje snage nego LSD. Odluci li se tko upotrijebiti ju kao drogu, dozivjer ce neugodno a vjerojatno i opasno iznenadjenje jer sjeme sadrzi i vrlo stetne smole koje izazivaju ciscenje.

VINCA MAJOR I VINCA MINOR, zimzelen
Lijepa ukrasna biljka, ali ako se unese u organizam vrlo stetna. Sadrzi toksicne alkaloide koji mogu djelovati neurotoksicno i ostetiti jetru i bubrege.

Sasafras (vrsta lovora)
Kancerogen, moze ostetiti jetru.

EUONYMUS EUROPAEUS, kurikovina, masljika
Purgativ vrlo jakog djelovanja.

DIPTERIX ODORATA, COUMAROUNA ODORATA, DIPTERIX OPPOSITIFOLIA I COUMAORUNA OPPOSITIFOLIA, tonkov bob
Aktivan je sastojak tih sjemenki kumarin koji se na pokusnim zivotinjama ( ) pokazao vrlo stetnim: jako ostecuje jetru, usporava rast, uzrokuje atrofiju testisa.

EUONYMUS ATROPURPUEUS, kurikovina
Cesto se primjenjuje kao laksativ, no buduci da njegova otrovna svojstva jos nisu temeljito ispitana, izbjegavajte je.

EUPATORIUM RUGOSUM, E. OGERATOIDES i E. URTICAEFOLIUM, mali cicak, turicica
Ta otrovna biljka sadrzi toksican, nezasicen alkohol. Izaziva drhtanje kod zivotinja te oboljevanje ljudi koji uzimaju mlijeko, maslac ili meso zivotinja koje su je jele.

ARTEMISIA ABSINTHIUM, pelin
Ulje pelina je aktivni narkoticki otrov. Upotrebljava se radi dodavanja okusa alkoholnom likeru, absintu. U SAD-u je to pice zabranjeno jer moze ostetiti zivcani sustav.

CORYNANTHE YOHIMBI I PAUSINYSTALIA YOHIMBE, johibe
Biljka s kojom se ne treba igrati, sadrzi toksicni alkaloid.

To su neke otrovne biljke na koje treba paziti i nastojati držati ih izvan dosega ljubimaca, a pogotovo radoznalih štenaca ili mačića.

Skinuto s foruma :
http://p078.ezboard.com/Otrovne-biljke-i-opasne-kemikalije/ffoursoftpawsfrm43.showMessage?topicID=37.topic
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2008 u 11:28
Da podignemo temu malo za vlasnike mladih peseka! 
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2008 u 11:39
treba biti oprezan....al opet toliko je otrovnih biljaka a prelijepe su....pa ipak svjesno riskiramo
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2008 u 01:49
Uz sedam mačaka imamo: kukurjek, daturu, brugmansiju, mjehuricu, pieris, krunicu, jeruzalemsku trešnju, ... Za svaku mačku po jednu (a i više) biljku no one jako dobro znaju koje su biljčice za papati a koje nisu.
Za peseke nemogu tvrditi ali mi se čini da oni glođu sve živo. Dakle peseki i ljute trave baš nebi trebali ići zajedno.

U otrovnjake spadaju i neke biljke za koje mislimo da su bezopasne: paradajz (lišće i nezreli plod), krumpir (lišće i plod), drvo breskve, drvo višnje ... da vas dalje ne plašim.     

P.S. sve su biljke i gljive jestive, poneke samo jedanput.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2008 u 08:14
Dobro je znati, ali ne treba preuveličati stvari! Kako u tome tako i u ostalom.
Ja volim neka životna pravila.
Jedno od njih mi je još uvijek: u zivotu je vazno     ne skidati    pločice    sa  zida u kupioni!
No šalu na stranu! Moj mačor - onaj žuti, malo je nakon operacije bil pošandrcal. Bio je u karanteni skoro mjesec dana, dok mu sve ne zaraste. svaki dan smo ga vodili u kontroliranu šetnju, ko pes uz nogu, ali probao je sve strpati u usta, nevjerojatno- probao je pojesti ljiljan, kinesko-japanski šaš, djetelinu... Samo je trpao travu, a ima onu pravu!
Obzirom da smo ga netom spasili od smrti nije mi padalo na pamet da ga pustim da žvaće sve nabrojeno jer bi bilo ko zna kaj, ali u tim trenucima iz nekog razloga on nije znao kaj je za njega a kaj ne!
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2008 u 20:08
pa ja sam počela voditi borbu sa gitom , jer nemam tu vrstu bilja , ali mi svejedno počupa svu ukrasnu trvu i ostalo kaj ima - samo se zavali i onda se igra u cvijeću . najviše otkida glavice žutih i naranđastih kadifica - to joj je najzanimljivije i onda se valja sa cvijetovima 
Na vrh
Neva View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 23 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Neva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2009 u 20:19
Ovo je dobar sajt za sve koje zanima ova tema. Samo se treba upisati ime biljke i izbaci jel otrovna ili nije (naravno, nije svemoguc, tako da nekih biljaka ipak nema). Najbolje je upisati ili latinski naziv ili englesko ime biljke:
http://www.aspca.org/pet-care/poison-control/plants/
Konacno sam pronasla mjesto na kojem blistam.
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2009 u 22:03
znam da je naziv teme Otrovne biljke za kućne ljubimce, ali kada su već Božikovine spomenule lišće paradajza, jako dobro osjetim kada me je to isto lišće dotaknulo...ali šta ćeš kada volim paradajzeke
isto tako su dvije mačke u vrtu i uredno pojedu vrhove ukrasne trave, ali niti jednoj nije ništa..u pravilu, skužila sam da ih npr. datura, brugmansija i sl. uopće ne zanimaju za grickanje...
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2010 u 20:08
Božikovine je napisao iskustva s mačkama, ja imam i mačka i psa, mačak je još mlad, pa ću vjerovati da će poput Božikovinih mačaka paziti što će gristi, a što se tiče psa, ispričat ću vam nešto zanimljivo.
Volim prošetati s njim (donedavno po Marjanu, kuća mi je bila na južnoj padini Marjana). Uglavnom smo šetali istom rutom na kojoj sam poznavala sve biljčice, a neke od njih moj pas je ponekad pasao, kad bi se napasao povratio bi, ali znala sam da je upravo i pasao jer je imao probleme sa želucem koje je tako rješavao. Dogodilo se da je mom psu na njušci, a ima dugu njušku izrasla bradavica, prava, jednaka kakve znaju izrasti i ljudima. Tog jutra prošli smo uobičajenom rutom, pas je opet nešto pasao, nažalost nisam obraćala dovoljno pažnje, mislila sam pase ono što je običavao pasti i prije. Zapanjila sam se predvečer kad sam ustanovila da je s njegove njuške potpuno nestala bradavica! Sve životinje, pa eto i kućni ljubimci, dobro poznaju lijekove iz biljne ljekarne! I puno bolje od nas poznaju otrovne biljke i izbjegavaju ih.
Znala sam da divlje životinje imaju razvijen instinkt za održavanje i za opasnost, ali me moj pas uvjerio da su i kućni ljubimci taj instinkt zadržali.
Rekla bih da su životinje rođeni travari, nepogriješivo prepoznaju korisne od štetnih biljki.
A ja, učim, proučavam knjige o ljekovitom bilju, svaku sam travku pored koje smo prošli na toj šetnji pregledala i nisam uspjela otkriti koja je od njih u jedan jedini dan uklonila njegovu bradavicu Unhappy.
Eto nema straha, neće vam kućne ljubimce otrovati otrovno bilje smile60
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2011 u 13:32
Postoji li cvijeće koje bi trebalo izbjegavati zbog životinja (mačke, psi).
Koje?
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2011 u 14:58
Pa mačke i psi mogu napraviti štetu na cvijeću bez razlike na vrstu,njima je to svejedno,moja kuja sve raskopa,briga nju jesu li to tulipani ili maćuhice.
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2011 u 15:38
Što se otrovnosti tiče mislim da nije problem sa ljubimcima jer oni nece sam tak prožvakat nekaj otrovno,bed je jedino sa djecom jer oni nikad ne znaš kaj mogu stavit u usta.
klasa optimista
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2011 u 15:42
kod mene nisu nikad napravili štetu, jedino su jako znatiželjni i sve živo njuškaju (i mačke i psi) pa ne bi htjela da im naškodi nekaj kaj sam posadila.
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2011 u 16:45
Puno hvala svima :-)
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.