Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Crni korijen - lat. Scorzonera hispanica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Crni korijen - lat. Scorzonera hispanica

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Crni korijen - lat. Scorzonera hispanica
    Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 14:35
Confused
Evo i moje nepoznanice: Crni korijen, Hoffmannov crni kolac.Dobila sam sjemenke od kolegice, nikad to prije nisam sadila. Ima li netko iskustva s ovom vrstom i kako je najbolje koristiti kad naraste.
Piše u uputama nešto: da je pogodno za prezimljavanje, formira crne, duge korijene, ukusno (ali ja neznam po čemu), sije se od sredine 3. mj i u 8. mj. ako će prezimljavati vani. Može se zimi držati korijenje u vlažnom pijesku, pripravlja se kao povrće i salata .....
 
Kakav je ukus tih "kolaca", nemam pojma
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 17:16
monna-1,latinski naziv je Scorzonera hispanica......uzgoj kao mrkva.
visina do 90 cm,žutog cvijeta,korijen crne kože i bijelog mesa,jestivi su i mladi listovi kad prezimi i mladi cvijetni pupovi

Sijasnje izravno u zemlju oko 1 cm dubine i razmak redova 20 cm....kasnije prorijediti.Rijetko ju napadasju štetnici

Treba barem 4 mjeseca za razvoj korijena,vade se od jeseni i kroz zimu pa do proljeća .....
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 17:49
Tropi, hvala!smile186 
 
posijat ću pola vrečice uskoro da vidim kako će uspjeti!
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 22:23
Može se uzgajati kao jednogodišnja ili dvogodišnja biljka, naziva se i "zimskim šparogama". On raste uspravan samo ako je tlo propusno i rahlo. Dobri susjedi su poriluk, korabica i salata. Zahtjeva mnogo vlage. U potpunosti je otporan na zimu, a može se čuvati zimi i u prodrumu, samo ga treba oprezno iskopavati jer je dugo korijenje lomljivo. Sadrži inulin, a ne inzulin, tako da se može preporučiti oboljelima od šećerne bolesti. Obožavaju ga miševi i voluharice.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2008 u 12:34
Scorzonera hispanica - crni koren spada u familiju Asteraceae i ređe gajena je vrsta povrća. Crni koren je dvogodišnja vrsta povrća, koristi se kao varivo, mariniran, a može se i zamrzavati. Po ukusu je sličan špargli, a po hranjivim vrednostima sličan je krompiru.
Gaji se kao jednogodišnje, dvogodišnje ili višegodišnje povrće. U prvoj godini biljka obrazuje lisnu rozetu, a u drugoj cvetno stablo koje je razgranato i visine od 50-120 cm. Cvetovi su žute boje, na vrhovima grana, a plod je ahenija. Seme brzo gubi klijavost. U početku vegetacije, nakon nicanja biljka sporo raste, a tehnološku zrelost koren dostiže nakon 7-8 meseci. Pošto dobro podnosi niske temperature može prezimiti u bašti. Po zahtevima sličan je šargarepi (mrkvi). Ne podnosi gajenje u monokulturi, niti iza biljaka iz iste familije. pH zemljišta treba da je od 6,5-7,5. Seje se u 3. mesecu, na međuredni razmak od oko 30 cm, a razmak između biljaka u redu treba da je oko 10 cm. Dubina setve je oko 2 cm. Može se sejati i polovinom 7. meseca, kada se ostavlja da prezimi u bašti, a vadi se u proleće.Za upotrebu dospeva nakon 3-4 meseca nakon setve. Količina semena za 10 metara kvadratnih je oko 10-12 grama. Od hraniva traži povećano prisustvo kalijuma, pa se đubri sa 100-120 kg N/ha, 50-70 kg P i 120-150 kg K/ha. Zadebljali koren sa tupim vrhom je dužine 20-30 cm i promera 3-4 cm, sa crnom korom i belim središnjim delom. Koren sadrži značajne količine limunske i jabučne kiseline, kao i inulin. Na vazduhu bela unutrašnjost korena brzo poprima smeđu boju. U narodnoj medicini koristi se kod bubrežnih bolesti i bolesti prostate, a čaj od crnog korena delotvoran je protiv bronhitisa. U početku vegetacije treba voditi računa da se parcela ne zakorovi, pošto crni koren sporo raste. Pri ranoj setvi i niskim prolećnim temperaturama cvetanje može nastupiti već u prvoj godini.
Od manje poznatog i gajenog povrća iz familije Asteraceae nalazi se i beli koren (Tragopogon porrifolius) koji je sličan po hemijskom sastavu crnom korenu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2008 u 11:34
Evo ovako to izgleda kod mene trenutno:
 
 
 
malo sam posijala, ali sve je niknulo od onog istog sjemena. Do nicanja sam ih zalijevala svaki dan.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2008 u 22:54
Kod mene nijedna biljčica nije niknula, i ja sam zalijevala i prekrila travom...bum probala opet na proljećeCry
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2008 u 15:20
meni ova biljka više lići na crnu rotkvu neg na crni korijen,imala sam ga prije par god. a sad kad ga tražim nigdje nema
sutra je novi dan
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2011 u 15:42
Originalno poslano od člana dugokosa dugokosa napisao:

meni ova biljka više lići na crnu rotkvu neg na crni korijen,imala sam ga prije par god. a sad kad ga tražim nigdje nema
 
 
možda je neka vrsta crne rotkve, meni liči na crnu rotkvu.
po latinskom nazivu i klasifikaciji bi se to moglo videti da li je.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,230 sekundi.