Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kamilica - Matricaria recutita
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kamilica - Matricaria recutita

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kamilica - Matricaria recutita
    Objavljeno: 06 Prosinac 2008 u 20:56
Kamilica je jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae).
Potječe iz Indije, a danas je raširena gotovo po cijelom svijetu. U Europi i Aziji raste kao samonikla, korovna biljka, najčešće na poljima, livadama, na napuštenom zemljištu, među žitom i uz puteve,  a često se uzgaja i u vrtovima. U povrtnjacima je izuzetno dobro sijati kamilicu uz krumpir i kupusnjače, jer im poboljšava okus. Od bolesti ju često napada pepelnica i od nametnika crne uši. Kad ju jednom zasijete na nekoj površini, ona će se dalje sama zasijavati.
Cvjetovi se skupljaju u doba cvatnje, od svibnja do kolovoza, kad se cvjetne glavice potpuno otvore, ali najbolje na početku cvatnje jer tad sadrži najviše ljekovitih tvari. Mora se brzo osušiti na sjenovitom i prozračnom mjestu ili u pećnici na temperaturi od najviše 40 stupnjeva. Čuva se u hermetički zatvorenim posudama, hladnom i tamnom mjestu, ali ne duže od godinu dana.
Najvažnija ljekovita tvar kamilice je eterično ulje koje je plave boje. Kod pripravka čaja od kamilice potrebno je paziti da se ona ne kuha, nego samo prelije kipućon vodom, jer je eterično ulje vrlo hlapljivo i ne smije se kuhati, a bez toga kamilica gotovo i da nema nikakvo djelovanje. Osim eteričnog ulja, kamilica sadrži flavonoide, glikozide, smole, tanine, gorke tvari, mineralne soli, biljne sluzi, kalcij, sumpor i fosfor, a sve te tvari skupa s eteričnim uljem daju kamilici njezino poznato ljekovito svojstvo. Najviše ljekovitih tvari sadrže cvjetovi.
Kamilica pomaže protiv upala, grčeva i bolova u unutarnjim organima te kod probavnih tegoba. Čak od kamilice ima antiseptičko i antibiotsko djelovanje te djeluje kao blagi sedativ.


Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2008 u 21:15
Drago mi je SilveK da si otvorila ovu temu. Kao mala brali smo kamilicu usred podne po najvećoj vručini, ali ostalo mi je to u lijepom sjećanju. Posadila sam ga u moj vrt i sam se rasijao. Imam dovoljno koliko mi treba, čak i gostima dajem.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2008 u 21:40
Joj, dobro da si me svojim postom podsjetila Lantana, zaboravila sam napisati da treba paziti gdje se bere kamilica, ona uz puteve je puna prašine i olova iz ispušnih plinova, a ona na polju često tretirana herbicidima, stoga OPREZ, berite samo gdje ste sigurni da je rasla u "prirodnim" uvjetima.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2008 u 21:44
Baš mi je žao što nisam slikala moje sadnice. Da mi se smijete.
U Primoštenu gotovo da nema kuće koja je nema.
A ja što god radila oko nje - nema godine kada sam uspjela. Valjda je prenježna za moju ruku.
Od 20 sadnica ostale dvije, a danas vidim i one legle!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2008 u 17:37
Kamilicu je najbolje sijati na otvoreno, direktno u zemlju, na jesen ili na proljeće...primjetila sam i da je prilično osjetljiva na presađivanje, kad sam ju malo "razmještala" po vrtu s poprilično zemlje, dosta se je dugo mučila oporaviti se nakon presađivanja.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2008 u 14:19
...kamomila voli društvo koje je fizički jače od nje da rastrese zemlju i pruži njenim korjenčićima prohodne ceste.... i da ju zaštiti od vjetra i sl...
Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2009 u 08:26
Ja sam zbilja teški početnik u ljekovitom bilju, al' stalno nešto čitam o tome, samo se nekako bojim sama upuštati u branje. Ja i MM svako malo nešto iščupamo po livadi i onda nastupa veliko listanje po knjigama i Internetu koja je to biljkaSmile
U vrtu imam kamilicu i baš je lijepa, ali kako stalno padaju kiše, nikako da uhvatim sunčani dan da ju poberem. Sad su već one bijele latice počele opadati pa ne znam ima li više smisla ju brati.. Može pomoć?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2009 u 11:13
... najavili su navodno prolješšanje vremena od petka.... pa možda da počekaš da posuši... one lijepe/normalne (kakve se beru) poberi a one koje su "prošle" ( bez latica a sve više smeđe) pusti za sjeme.. ili pitaj Silvek kad se/kako sjeme bere :)
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2009 u 21:06
Kamilica se bere dok je tek otvorila latice, tad ju je najbolje brati. Nažalost, ova je godina luda i teško je što ubrati na vrijeme. Mislim da se ništa neće dogoditi ako ju i ubereš vlažnu, samo ju dobro istresi, otrgaj cvjetiće i stavi sušiti u neku kutiju na papir na suho i sjenovito mjesto - papir će upiti višak vlage i tad odmah promijeni papir da se može do kraja posušiti, samo stavi jedan sloj kamilice da ne počne pljesniviti.

Ako se ostavi da se do kraja cvijet dozori, onda je pun sjemenki i to se može skupiti i sijati druge godine, ili pustiti da se sama zasija. Kad se suše prezreljene glavice, one se sve nakon sušenja raspadnu u sjeme i ostatak.
Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2009 u 17:04
Hvala, SilveK! Pokušat ću pokupiti bar one koje imaju nešto bijelih latica, a ostale neka se siju.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2009 u 19:36
...je sve bilje berem tek nakon što je bar dan dva sunce palilo po njima a tako i kamilicu... mislim da bilje ima neki svoj interni tajnoviti način da ljekovite ( pa čak i mirisne ) tvari iz sebe kemijski transformira u druge kem. sastojke zavisno od vremena vani.....

Na vrh
sanja9802 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 276
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanja9802 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 22:04
Već dugo tražim kamilicu i konačno je pronađem na forumu. Nisam je nigdje našla u sjemenarni za kupiti, pa bih vas molila za pomoč. Gdje ima sjemena za kupiti?
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2013 u 11:00
Prava kamilica raste samoniklo, na sunčanim rubovima polja,prepoznat ćemo ju po šupljem središtu cvijeta.
Visina 20-50cm, cvjetovi se mogu brati cijelo ljeto i sušiti za čaj koji koristi kod upala i prehlada, ublažava grčeve, djeluje antibakterijski i protuupalno.
Kamilica sadrži eterična ulja, flavon, glikozide i kumarin.
Ubraja se u biljke koje aktiviraju kompost.
ovo je slika moje, nekidan sam ju obrala i stavila sušiti, evo opet je puna cvjetova a i pupova


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2016 u 23:26
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.