Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - sirak
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


sirak

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Nevena M. View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nevena M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: sirak
    Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 17:18
Pozdrav svima ja sam nova na forumu. Jel može savjet kako da se riješim sirka iz vrta sa povrćem? Prije dvije godine smo se doselili i bilo je puno trave, sirka grmlja i sada imam vrt na tome, nisam htjela špricati herbicidima zbog toga jer sam htjela zdravo povrće, međutim vrt mi je dosta veliki i kad opljevim i prekopam jednu stranu već je na drugoj kaos. Ovako da li ima kakvo sredstvo za rješavanje sirka u vrtu gdje sijem svašta od krumpira, rajčice, paprike, mrkve itd., a da ne smeta povrću. Zemlju smo navozili pa je glina. Hvala unaprijed.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nevena M. View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nevena M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 17:25
Ljudi pomozite mi, molim Vas!
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 17:25
Pozdrav i dobro došla na forumSmile
Koju točno vrstu sirka imaš, imaš li možda sliku? Na koji način se širi?
Najbolji prirodni način sprečavanje invazije korova je malčiranje - na taj način nema dovoljno svjetlosti na tlu, pa nemože niknuti u velikom broju.Wink
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Nevena M. View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nevena M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 17:35
Hvala, imam onaj sirak sa uskim listovima koji raste među kukuruzom. Ako malčiram jel to znači da onda više ne kopam taj dio.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 17:44
Da li misliš na ovo?



E taj je tvrdokoranLOL Uz malčiranje obavezno je i čupanje onog što se probije kroz malč, ali ako redovito malčiraš gredice nije tako strašno, ovaj je korov jednostavno nužno zlo i nije ga moguće istrijebiti, jer će vjetar uvijek odnekud donjeti sjemenke, ali možeš ga smanjiti ne dopuštajući mu da ode u sjeme na tvom vrtu.


a imaš i teme tu na forumu:

http://www.cvijet.info/forum/forum_topics.asp?FID=62



Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Nevena M. View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nevena M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 17:50
Hvala našla sam, već sam probavala sa piljevinom i korom drveta ali ali je raslo iz toga. Valjda treba veća količina.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 17:54
Vjerojatno da, ali nikad nećeš uspijeti da uopće  ne raste, uvijek nešto uspije probiti malč, ali je malčirane gredice puno lakše plijeviti jer je zemlja rahlijaWink
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Nevena M. View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nevena M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 17:56
To je to okolo su kukuruzi pa se valjda zato ni ne mogu toga riješiti,hvala ti. 
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 18:22
Problem je što on niče iz semena, a razmnožava se i rizomima, pa svaka obrada zemlje ustvari znači razmnožavanje sirka (Sorghum halepense). Na manjim površinama može se izvršiti vađenje rizoma, a najbolja varijanta je posijati nešto od ranog povrća (grašak npr.) ili neka strna žita (pšenica, ječam...) i nakon berbe ili žetve pustiti sirak da krene i isprskati ga totalnim herbicidom. U proleće rano ne vredi prskati jer on kasno kreće sa vegetacijom, a u jesen kasno su niske temperature pa je delovanje herbicida ograničeno. Ja sam dvorište nasipao sa zemljom u kojoj je bilo i rizoma sirka i semena, pa mi je sve bilo u korovu, onda sam dve godine za redom po dva puta tokom leta prskao sa totalom da se oslobodim napasti. Postoje i selektivni herbicidi koji deluju na sirak a npr. ne uništavaju kukuruz, ali svaki takav herbicid usporava rast useva u kome se vrši tretiranje protiv sirka. Ako su ti okolne bašte (njive) zakorovljene sirkom problem je gori jer vetar nosi seme koje veoma dugo zadržava klijavost. Seme sirka ima sposobnost da ako je na velikoj dubini ne klija, ali i ne propada, a sa obradom zemlje kada dođe u povoljnije uslove može klijati i nakon mnogo godina.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Nevena M. View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nevena M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 18:30
Hvala na savjetu. Misli da ću tako nešto i napraviti jer ovako je ludilo.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2010 u 22:28
Voki, ovaj moj sorghum na slici nema rizome, ima busenasto korijenje, jel možda znaš točan naziv? Najsličniji mi je sorghum bicolor, ali nisam sigurna.

 Isto kreće u invaziju dok malo zatopli (zato je i malčiranje dobra strategija kod mene u borbi s njim jer duge biljčice prije njega iskliju i porastu), a jako mi je fascinantna njegova evolucijska prilagodba na čupanje - ako se dobro prstima ne obuhvati biljka, onda se otrgne prije korijena i korijen ostaje u tlu, pa ponovo potjera. A da i ne velim kako se lako obnovi nakon kiše iako se suši i danima na suncu isčupani LOL Svejedno, nije mi ga problem držati pod kontrolom na vrtuSmile
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2010 u 07:31
Najverovatnije je muhar u pitanju (Setaria), on se takođe razvija u kukuruzu i eliminiše se herbicidima za uskolisne korove.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2010 u 22:55
Moguće da je i setaria, malo sam gledala slike po netu, ali budem ja sve to ovo ljeto fotkala pa da mogu točno usporediti, imam par različitih vrsta  po vrtu.
Problem mi je s takvim korovom bio samo manje više prvih godinu-dvije,  ali super sam uspjela malčiranjem riješiti taj problem, jer korov zapravo buja na uzurpiranom, prekopanom području. Na mom se je vrtu sve ustabililo nakon što 4 godine ne orem i više tako ne buja korov...nebre od svog silnog cvijeća LOL
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2012 u 21:57
baš me zanima da li si i kako riješila sirak.potpuno te razumijem.dok smo mi još radili neku zemlju prije 20-tak godina netko nam je vjerojatno posuđivanjm prikolice donio sirak.bile su to muke i nije išlo dok nismo poprskali 2 god za redom totalnim herbicidom(tada je to bio cidokor)
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.