Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Vodene biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Samonikle potočne biljke
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Samonikle potočne biljke

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Samonikle potočne biljke
    Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 20:17
Nisam znalac o vodenom bilju, ali ovo je jedna biljčica koja je upravo procvala u našem potoku. I jako je zanimljiva pa bi bilo šteta ne izdvojiti ju!

Preko ljeta joj list toliko naraste da se potok ni ne vidi. Ako netko zna naziv molim nadopunu!





To je potok koji još nisam vidjela smrznut, a nikad nije ni presušio. Voda je jako hladna i izvorska je s Plešivice.

Starosjedioci kažu da su u potoku čak živjeli tzv rječni rakovi. A možda ih još i ima samo se skrivajuCry.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 20:58
Šeflera, prekrasno si to uslikala, koja raskoš, a tek potočić, ma bravo.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 22:32
Kako je ovo ljepo!!!
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2008 u 00:02
Ne samo da imaš krasno bilje, imaš potok!!!!!!!!???????? vau!!!!!! (malo sam ljubomorna).
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2008 u 18:49

Šeflera, biljka koja cvate u tvom potoku je Lopuh ili Repuh. Latinski naziv mu je Petasites. Jako lijepo izgleda u cvatu, a i listovi mora da su mu fascinantni kad se skroz razviju.

Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2008 u 19:24
Hvala Kika
Do sad je to bila džungla. Nismo se usudili ni preskakati potok jer ga nismo ni vidjeli od tolikog lišća.

Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2008 u 19:41
Sada bar znaš koje biljke smiješ maknuti, a koje ostaviti. Ovaj Lopuh ja bih svakako ostavila jer mi ima jako lijep cvijet.
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2008 u 23:16
A kako bi ja to malo užicala i presadila u vodeni vrt?

Kika ima li nade da tako nešto prekrasno opstane u vodi stajaćici?
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 13:52
Evo našla na netu:
"Repuh (Petasites hybridus L.) pripada Obitelji Glavočika (Familiae Asteracae – Compositae). Ljekarski naziv mu je Folia et radix Petasitidis. Prirodni je antiasmatik, antispazmodik, analgetik, diuretik, dijaforetik, emenagog, homeopatik, laksativ, kardik, relaksant, stimulant, tonik.

List repuha rabi se za liječenje plućnih bolesti, čaj listova izvrsno smiruje grčeve i bolove želuca, crijeva i žuči, dok svježi list rabimo kao oblog za liječenje raznih površinskih rana, čireva te bolova u zglobovima."

Ni neznamo što imamo oko sebe! Moram naglasiti da raste i uz potok što znači da nije nužno vezan za vodu, ali vjerojatno traži puno vlage! inače Teak ne bih ti preporučila za onaj mali vrt jer zbilja naraste jaaaakooo velikoo! Za onaj budući vodeni svijet da!
Dakle...Wink
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 20:16
Pa na onaj kojeg ću napraviti ovo ljeto i žicam , stvarno mi je prekrasno
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 21:29
 dobro večer evo i mene  pa vidim da se traže pelceri od ove krasotice - mogu li se ja  nekako predbilježiti - kod mene ćwe biti mjesta pošto rastu lopoči onda će i ovaj cvijetak naći malo mjesta . zaista je prekrasan . 
Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2008 u 20:31
Predbilježbe su zaprimljene. Budemo ih s vremena na vrijeme poslikali, da vidite kako bude raslo. A kad je vrijeme za selidbu? To zbilja neznam. smile186
...štihača je zakon...
Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2008 u 19:18
Branka i TeaK, biljkica više nema, došli s bagerom i od potoka su napravili kanal.Cry

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=899&PN=5
...štihača je zakon...
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2008 u 01:07
   Neka nitko čežnjivo ne vapi za lopuhom.
I ja sam ga halapljivo prisvajala jedno proljeće uz potok pored Samobora gdje raste u neograničenim količinama.
Cvijet mi se učinio neodoljivim, posebnim, ljupkim..., kao što i sami vidjeste, ali list, Bože mili, kad se ukorijeni naraste do neograničenih razmjera, a invazivan je poput bagrema koji je, zna se, samostojeći prelijepog cvijeta i vrijedno drvo, ali korovit do krajnjih granica, da kad uhvati maha ne može se "stesati" u svoje željene proporcije.
Stoga, ne čeznite za tako ljupkim cvijetom kad mu ne znate zločestu narav stasanja.
I ako ne posjedujetete povelik vrt, u njem još povelikije jezerce i mnogo želje i truda da se svaki suvišan komad redovito uklanja, ne udomljavajte ga i ne stupajte s njim "u kontakt".
 
Jedino ako ste voljni sve te zavrzlamijske potpuriie upražnjavati, e, onda je to dobar izbor da se upotpuni zbirka vodenih ljepotica s još jednim gorostasnim članom!
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2009 u 21:53
pa i tome se da stat na kraj,lako se kupi poveča tegla i sve zajedno ukopa u zemlju i problem riješen.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2009 u 22:02
meni je baš žao, ja bih ga rado bila udomila- imam potok, 1 veliki i 2 manja kanala- tako da bi zaista imao mjesto za rastSmile
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2009 u 09:39
Dobra ideja, idem u šetnju danas uz riječice i potočiće u blizini tražiti vodeno bilje za posaditi u jezerc,e tko će to sve kupovati.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2009 u 10:09
spustim se ja u svoj kanal sutra, pa da vidim jel nešto niklo- netko pametan mi sve pokosio- neću imenovatiWink
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.