Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jabuka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jabuka

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 21:26
Jedna mala, ali pozitivna Hrvatska domaća priča :


http://www.youtube.com/watch?v=2vD42uDdKCw

Odgovor E.N. :

posipam vapno ispod. Za krečenje treba napraviti smjesu sumpora, vapna, soli, najbolje po receptu dr. Krpine :

5 kg gašenog ili hidratiziranog vapna
0,5 kg močivog sumpora
0,5 kg kuhinjske soli
Voda

Sastojke je potrebno dobro izmiješati i dodati toliko vode da se dobije žitka smjesa koja se da nanositi četkom ili većim kistom. Prije premazivanja dobro je da smjesa odstoji 24 sata kako bi bolje prianjala na koru. Močivi sumpor uništava štetne gljivice na kori i odbija štetnike. Sol daje ljepljivost smjesi. Preporučujemo korištenje gašenog vapna (prodaje se u plastičnim kantama) jer se smjesa mnogo bolje drži na kori nego ona pripremljena od hidratiziranog vapna (vapno u vrećama).

        Debla voćaka premažite od zemlje pa sve do iznad račvišta grana. Naime, mjesto gdje grane izlaze iz debla osobito je osjetljivo na mrazopuc. Marelice su posebno osjetljive na pucanje kore pa ukoliko ih ne obijelite značajno smanjujete šanse da opstanu dulji niz godina. Ukoliko na deblima zamijetite pojavu pucanja kore, takve rane je dobro očistiti od trule kore sve do zdravog tkiva i zatim premazati gustom otopinom modre galice. Naknadno premazivanje voćarskim voskom pomoći će zacjeljivanju.

Može se napraviti i rijeđa smjesa i prskati pomoću prskalice, pogotovo ako imate više voćaka, veći voćnjak, tada je to nemoguće napraviti ručno. Osim zaštite od pucanja štiti i od štetnika koji prezimljuju u kori.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
miholjac18 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miholjac18 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2012 u 10:10
Zbog oplodnje jesu li potrebne određene sorte ili je svejedno.Ja imam topaza i goldrush,trebam li ubaciti još koju sortu ili je dovoljno.
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2012 u 20:38
Malo nešto za polepšanje dana u ovom mjesecu sa njegovim frkama.
Jabuka Liliput Rubens cvate crveno i plod je crve


još grančica.

Imam još i Baya Marisa također crveno meso i plod koja tek počine cvasti. No ovu pozebu sam sprečio sa koprenom.  Nadam se da prežive i ljetnje kiše i led.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2012 u 22:35
Prekrasno Ivane! Ovakvo nešto još nisam vidila!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2012 u 23:30
Divne su!!
Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 08:42
Ivane,prekrasna jabučica,to je stupasta ili? 
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 14:33
Čao mandevila niuje stupasta nego patuljasta. Stupase sorte kod pravilne orezidbe zrastu za deset godina i do 4m i više zato ja stupastih vočki ne držim. Lp. Ivan
Na vrh
SolarWindKiss View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SolarWindKiss Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 21:26
Evo jedna mirisna sličica jabuke u punom cvatu Samo je slika malo mutnija jer je slikano u sumrak....



Uploaded with
ImageShack.us
Na vrh
Sruk View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sruk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2012 u 17:51
Lijep pozdrav!

Novi sam na ovom forumu, a i u voćarstvu pa će pitanje biti sličnog karaktera. Wink

Prije mjeseca dana posadio sam nasad od oko 20 jabuka za vlastitu upotrebu. Sorte su različite i po 3-4 voćke od svake zbog zaprašivanja.

Neki dan sam prošao kroz voćnjak pa me zanima sljedeće.

Čitao sam kako se prorjeđivanje (škarama) koristi kako bi se smanjilo opterećenje biljke i ujedno povečala plodnost. Pošto su ove voćke mlade i tek su prvi puta cvjetale, hoće li biti pametno napraviti potpuno prorjeđivanje tj. rezanje svih plodnih pupova?

Krošnjice su veoma male, a cvjetova je dosta pa se bojim da se jabuka ne iscrpi.

Ako netko ima saznanja o napisanome i više sam nego zahvalan. Clap
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2012 u 12:47
evo jedne od mojih


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2013 u 23:51
Imam u voćnjaku jabuke za koje ne znam koja je sorta. Jabuke su crvene, crvenije na sunčanoj strani, jako aromatične i sočne. Može mi netko reći o kojoj se sorti radi?
Evo slika za identifikaciju
 
 
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2013 u 10:21
I mene zanima ako netko zna koja je ovo sorta jabuke:



Izrazito je socna. Dozrijeva u 9 mj., u drugoj polovici.

Zna li netko ovako po slici?
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2013 u 11:25
Originalno poslano od člana magadan magadan napisao:

I mene zanima ako netko zna koja je ovo sorta jabuke:



Izrazito je socna. Dozrijeva u 9 mj., u drugoj polovici.

Zna li netko ovako po slici?


Ne, sad sam pitala susjedu, dozrijeva cak pocetkom 10. mjeseca.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2013 u 17:35
jedna od mojih danas na kiši

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2013 u 11:47
malo mojih
greensmith

jonatan

zlatni delišez



summer red

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2013 u 12:12
a ovo su naše stare sorte jabuka

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Peasant View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Ožujak 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Peasant Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2014 u 19:51
Poštovanje,

nemam baš iskustva sa voćem pa bih htio pitati za svaki slučaj, da li treba cijepiti mladu jabuku koja je u voćnjaku nikla iz klice...znači znamo da je od naših jabuka.

Unapred zahvalan.


Na vrh
Meow View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Meow Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2014 u 17:19
Poštovani,

molim Vas pomoć.. naime kupila sam prije 2 godine jednu prekrasnu jabuku koju sam zasadila i koja nije baš imala previše šanse da preživi. Zasadila sam ju na gruntu na koji ne idem baš često, i to u ljeto prije 2 godine, gnojila ju i uglavnom prošle godine je sva jadna bila, kad ono ove godine narasla i ima MILIJARDU grana i grančica, i ja je ne znam oblikovati pa tražim vašu pomoć... dodala sam slike da vidite kako to izgleda.. 














ja bih naravno da to ovako u konačnici izgleda:



Može li mi netko pomoći mooolim vas:) 
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2014 u 22:53
Zašto si ostavila da ide na dvije grane, bilo bi bolje da si ostavila samo jedno stablo.
Ukoliko ti nije žao možeš i ukloniti ostale i ostaviti samo na jedno, a može ostaviti i ovako.

slijedeće je da ukloniš sve grančise do nekih 1 m visine, zbog branja i kreiranja krošnje.

i onda bih te molio fotku na kojoj se bolje grane vide. ako možeš uslikati sa iste visine kao što je drvo, ne prema travi nego da je neutrala pozadina iza drveta, jer se ovako ne vide jasno grane.
Možda čak neka bude i nebo pozadina da se može lakše vidjeti gane.
Na vrh
Meow View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Meow Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2014 u 09:47
Dogovoreno! Samo da napomenem da ja ne bi uopce plodove, nebitni su mi, meni je ta jabuka samo prekrasna:)

Tako da je to više estetski s obzirom da su cvjetovi prekrasno rozi

Tako sam ju kupila, narucila sam ju preko interneta s obzirom da ih nema tu kod nas(bar ja nisam vidjela) pa nisam mogla birati kakva će doći, a ni tada se nisam uopce razumjela u orezivanje pa sam mislila da cu imati vremena.

evo cim odem tamo, fotkam nove fotke!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.