Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šitake (Lentinus edodes)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šitake (Lentinus edodes)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Šitake (Lentinus edodes)
    Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:35
Šitake sadrže 13-14% proteina, do 2.5 posto masti, vitamine B1, B6, B12, A2, C, D, E, K i esencijalne aminokiseline. Ova gljiva smanjuje holesterol u krvi, sadrži dosta mineralnih materija, povećava imunitet i ima antikancerogeno delovanje. Proizvodi se na supstratu od biljnog materijala (slama, strugotine drveta i sl.) ili na oblicama drveta poput bukovače.
Ako se proizvodi na supstratu on se prethodno mora usitniti i sterilisati, a kada se ohladi meša se sa micelijom i sabija u vreće. Ovako pripremljene vreće se izbuše i oko 30 dana traje prorastanje micelije pri temperaturi od 20 stepeni. Nakon 40-tak dana od usejavanja micelije vrši se prva berba, a nakon 10-tak dana druga. Plodonošenje je oko 70 dana. Nakon prorastanja micelije i u plodonošenju održava se temperatura od 20 stepeni i visoka vlažnost supstrata od oko 90 %, a mora se obezbediti i provetravanje.održava se temperatura.
Pri gajenju na oblicama hrasta, bukve ili breze oblice se dobro nakvase i u rezove ili rupe unosi se micelija. Ako se micelija unosi u oblice u proleće berba je obično sledeće godine. Nakon inkubacije koja traje 5-6 meseci oblice se koso postavljaju u hladovini gde se održavaju vlažnim. Plodonošenje ovako zasijanih oblica je oko 6 godina
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
trnna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trnna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 22:46
mi smo krenuli sa proizvodnjom. čini mi se da se isplati jer je ljekovita. idući vikend ćemo probati supstrat napravit, na piljevini, baš me zanima da li će uspjeti
Na vrh
luna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje luna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2009 u 06:30
Pozdrav trnna! Kak je prošao uzgoj?
Na vrh
trnna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trnna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2009 u 10:34
odlično. stavili smo stiropor u podrum zbog zime, stavili police, ali malo njih zna u slavoniji kakve su to gljive.
uzgoj je jednostavan, ali najbolje se uči iz prakse, jer nemamo koga pitati. testirali smo njihovu ljekovitost na osobi koja je išla na kemoterapije. totalno sam iznenađena. od kad ih koristi čovjek šeta po gradu i nikakvih simptoma nema. niti povračanje, niti manjak apetita. kao da ni nije na kemoterapijama. čudo.
jeo je jednu na dan. to me stvarno iznenadilo.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2009 u 23:38

super! sirovu ili pripremljenu kao hranu?

Na vrh
trnna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trnna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2009 u 20:31
on je konzumirao svako jutro jednu poprženu. ali može se i žličica suhih u čaj ili mlijeko
Na vrh
luna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje luna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 06:43

Odlično, svaka čast

Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2010 u 16:33
Gdje se može nabaviti micelij šitekea?
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2013 u 22:45
Ja sam si sa sobom donesla iz Njemacke , medjutim otiskana je skroz drugacija uputa nego kako sam procitala od vas ! Mi smo to napravili ovako :

       

Prema ovoj uputi trebalo je micelij (plocice) pribiti na drvo gore . Snit nije smio biti stariji od 3 mjeseca amocili smo ih u kadi 24 sata ! Ove grane su samo zastita od macaka da ne upotrebljavaju panjeve kao prijestolje !
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.