Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Zanimljivosti o cvijeću i biljkama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - ZAŠTIĆENO  BILJE
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


ZAŠTIĆENO BILJE

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2013 u 18:26
Lijepa i korisna-poucna tema, pa da je malo osvjezim. Steta sto nam se Ivan vise ne javlja kao sto je najavio. Ja sam na moju radost ovdje prepoznala biljku koju sam lani zamijetila u travi blizu moje kuce. Da ih nebi pokosila (dvije su biljcice) oznacila sam mjesto stapicem.
 
ZUCKASTI VIMENJAK
 
 
 
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2013 u 18:28
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2013 u 18:37
Carol
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2013 u 17:39
Runolist
Imala sam priliku uživo vidjeti tu lijepu biljku, visoko na planini Risnjak i naravno da nisam niti na trenutak poželjela oteti je iz svog prirodnog staništa...
Zanima me da li netko zna da li postoji pitomi runolist, gdje se može nabaviti, savjeti za uzgoj...
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2013 u 17:47
Može se kupiti , zna ga biti na sajmovima, tržnicama.
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2013 u 17:51
Kakav je? Kao divlji ili?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2013 u 08:41
Nešto viši i ne tako lijep, ali još uvijek se isplati saditi "vrtni". No dobro si procijenila da bi loše bilo uzimati ga iz prirodnog staništa. Gotovo uvijek završi neuspjehom, a i kazne nisu male. Čak i kad preživi djeluje prljavo jer mu nedostaje insolacija koju ima na planinama. Uzgajam godinama vrtni, to su križanci azijskih vrsta, ali sam čula da su ljudi imali problema radi zaštitara.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2015 u 23:44
Presretna sam da sam danas uspjela kupiti kockavicu ! Tiket , koliko sam platila ,
stavljam namjerno da nebi netko dosao na ideju pomisliti da sam ju negdje iscupala !

     

    
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2015 u 09:12
Gdje si je kupila?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2015 u 04:45
Evo da nešto napišem na tu temu. Znam da postoji popis ugroženih vrsta, neke biljke su zaštićene neke strogo zaštićene i njihovo branje, iskopavanje, uništavanje je kažnjivo što se u potpunosti slažem i treba ih ostiviti u njihovim prorodnim staništima. Neznanje nas ne oslobađa krivnje. Otkad smo u EU naši zakoni i dalje vrijede, no vrijedi i Goyin zakon kako mi je objasnila g-đa B. J.  upraviteljica Botaničkog vrta u ZG po kojem se osim gore navedenog te biljke ne smiju niti uzgajati, razmnožavati na bilo koji način, niti prodavati iako se njihovo sjeme može legalno nabaviti putem neta od velikih firmi proizvođača sjemena. Velebitsku degeniju se moža kupiti u svakom većem rasadniku u Austriji, Njemačkoj a moglo se i u Botaničkom. Na pitanje što da radim s runolistom, biokovskim zvoncem koje imam godinama u vrtu odgovor je bio da postoje zvonca i u Crnoj Gori, Srbiji pa se, pretpostavljam, može progledati kroz prste. No ima još takvih dvojbenih biljaka, npr. Pancratium maritimum kod nas strogo zaštićen raste na Saplunari na Mljetu, ne znam jel još negdje, no sjeme se može nabaviti putem Interneta (Rare Plant, porijeklo Libanon, usput nikako ne uspjeva, nikne no fale mu duboki pijesci i valjda posolica pa sam nakon nekiloko pokušaja odustala). Što npr. s biljkama koje uspješno rastu godinama u našem vrtu a u međuvremenu su postale ugrožene i zaštićene? Hoćemo li biti kažnjeni, kao što su neki nadobudni "zaštitari" pred Zrinjevcem presretali i kažnjavali kupce kukurijek, da ne bude zabune hortukulturnih? Ili Rasadnik na Mihaljvcu nije smio prodavati božikovine a ono božikovina šarenolisna okruglo šišana stabla (topiari) koja su 7 godina uzgajana u Nizozemskoj i nikad prirode nisu vidjela i da je mikroskopom tražite u prirodi je ne bi našli. Zakone treda donositi, poštivati ih, ali što kad postanu apsurdni?
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2015 u 13:31
Da, po tom smo onda svi nadrapali!
Ne smiješ brati jaglace, visibabe, šafrane, pasji zub, kockavicu, itd, a opet nekim ljudima to slobodno raste u vrtu.
Oko mene svi susjedi imaju visibabe, jaglace i šafrane pa mi je to već kao normalno.
Ako bi slijepo poštivali Zakon te biljke ne bi ni smjele biti u vrtovima, a opet ako ih ideš micati ni to ne valja.
Moje osobno mišljenje je da MI koji imamo te biljke u vrtovima više pazimo na njih i zaslužni smo za očuvanje istih.
Jer sigurno ako imamo npr. kockavicu ili pasji zub pazit ćemo je kao oko u glavi i da slučajno ne stanemo na nju, tjeramo mačku ili psa od njih da ih slučajno ne uznemire.
Ne slažem se jedino s tim da ih se ubere (naravno s lukovicom) onak usput kad se likovi šeću uz šumu i onda ih se stavi u neku malu vazu, par dana traju i onda ih se baci u smeće jer su uvenule.
A to što si napravio štetu nikom ništa! E, takve likove treba kažnjavati, a ne nas koji pazimo na još uvijek strogo zaštićene biljke!
 
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2016 u 10:32

 
Dali itko zna dali Jetrenka spada u ljekovito bilje ili u zaštićene vrste ? Malo sam tražila po netu , ali nije mi jasno . Dali se i ona može brati za osobne potrebe - presadnja u moj vrt 5 komada po korijenu ( zakon o zaštićenim vrstama) ili se uopće ne smije brati. 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,125 sekundi.