Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nectaroscordum siculum - bugarski luk
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nectaroscordum siculum - bugarski luk

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Nectaroscordum siculum - bugarski luk
    Objavljeno: 15 Svibanj 2008 u 16:44
Posadio sam prošle jeseni dve lukovice ovog neobičnog ikrasnog luka i upravo je počeo da otvara cvetove. Listovi su mu uvijeni, a iz središnjeg lista se pojavilo cvetno stablo koje je poraslo oko 120 cm i na vrhu je 20-tak pupoljaka. Cvetovi su kao mali zvončići izvana žuto-zeleni, a unutar cveta je žuta boja sa crveno-smeđim središtem.

listovi

cvast

cvetići
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 09:43
Imam i ja isto to posadjeno ali ne vidim da se svuda pojavila cvjetna stabljika. A ovdje gdje je, tu je jako visoka i sva se nesto uvila...morala sam je privezati da stoji uspravno. Mislim da ce za koji dan otvorit pupoljak. Imam jos par kapulica posadjenih ali nekako su slabe....ko zna, mozda procvjetaju za mjesec-dva. LOL
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 22:32
I ja ih imam prve godina, baš kad je počeo cvjetati, legnuo se gore moj pas...sad je u vaziCry
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 22:31
Evo ga...od deset kapulica samo jedna je izbacila pupoljak, sve ostale samo listove. Cvjetovi su jako sitni. Cudna biljcica...




Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2008 u 11:24
Vidim da će biti i semena od ovih biljčica nakon precvetavanja.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2009 u 16:42
Ja sam lani dobila lukovice, rekli su mi da je to bugarski luk, cvjetovi su bili roza-bijeli. Mislim da je to ista biljka. Lukovice su ostale u zemlji, za sada još nisu izbile iz zemlje
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Studeni 2009 u 16:25
Nectaroscordum siculum (Nectaroscordum ili Allium dioscoridis).
Ovaj rod biljaka ima 6 vrsta rasprostranjenih po šumama Sredozemnog dela Evrope (Balkan), Krima i Male Azije, u prirodi se sreće u Bugarskoj, Rumuniji, Moldaviji, na Krimu, Kavkazu, Iranu i u Turskoj. Naziv ove biljke na grčkom jeziku znači nektarov luk.
Višegodišnja, zeljasta, lukovičasta biljka sa jajolikom lukovicom promera 1,5-3 cm, prekrivenih crnim ovojnim listovima. Visina biljke sa cvetnim stablom je od 70-150 cm, lisna rozeta je prizemna, sa 2-6 mesnatih, na preseku trouglastih, linearnih listova koji su 35-80 cm dugi i 0,8-4,5 cm široki. Cvetno stablo je bez listova, uspravno sa cvasti u obliku otvorenog kišobrana u kojoj se nalazi 10-20 (45) cvetova. Cvetovi su dugi 1,2-2,5 cm, na povijenim cvetnim drškama koje su 2-3 puta duže od cvetova, sa 6 cvetnih latica zeleno-bele ili krem boje sa roza ili crveno smeđim mrljama. Slabo antocijanovo obojenje može se javiti i po listovima. Prašnici i tučak su dva puta manje dužine od cvetnih latica. Nakon cvetanja cvetne drške se uspravljaju i formiraju se čaure sa semenom (3-25 semenki). Vreme cvetanja je sredinom proleća. Sorta Bulgaricus ima zeleno-bele cvetove.

Uslovi uspevanja
Nezahtevna biljka, treba joj obezbediti dobro drenirano zemljište gde se zimi ne zadržava voda. Odgovara im direktno sunce ili polusenka. Lukovice se sade u 9. ili 10. mesecu na dubinu od 10 cm, u grupama ili pojedinačno sa razmakom od 30 cm. U 7. mesecu listovi žute i odumiru. Izdržava temperature i ispod -15 stepeni.

RAZMNOŽAVANJE
Mladim lukovicama u jesen ili semenom koje sazreva krajem 7. i u 8. mesecu, a seje se u jesen.

Saveti
Koristi se za bordure leja, ili se sade u grupama iza manjih biljaka po visini. Veoma dekorativno izgledaju biljke posađene u travnjaku. Cvetovi se koriste za aranžiranje cvetnih kompozija, a suve čaure koriste se za aranžmane sa suvim cvećem.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2010 u 08:09
Lukovice su se razmnožile, sada su već žbunići, a cvetna stabla su trenutno oko 20 cm visine.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 16:33
Moj luk opravo počeo cvjetati.


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2011 u 14:34
meni predivna biljka, ali u trgovinama ju nisam susrela
da li vama bolje uspjeva na suncu ili u sjeni?
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2011 u 16:54
Moja veći dio dana ima sunce, poslije podne je djelomično u sjeni.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 13:29

Lukovice su se baš namnožile...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 13:44

Zanimljivo!

Najsretniji ljudi ne posjeduju najbolje od svega. Oni samo naprave najbolje iz onoga, što im je na raspolaganju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,215 sekundi.