Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Arizonski čempres - Cupressus arizonica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Arizonski čempres - Cupressus arizonica

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Arizonski čempres - Cupressus arizonica
    Objavljeno: 21 Lipanj 2008 u 18:00

Dok sam još neumorno maštala o svom nepostojećem vrtu uzgajajući ogroman broj lončanica po terasama i "oponašajući" uvjete slobodnog tla nužne za razvoj pojedinog bilja, u godinama kada su mi posjeti izložbama cvijeća bili melem za oči i iskorak iz asfaltne groznice, jednom prilikom sam kupila drvce plavosrebrnih iglica i namjeravala mu se uistinu brižno posvetiti.

Tijekom sezone rasta obično bi dobro napredovao, ali zima bi mu uvijek nanijela podosta štete, tako da se proces napretka vrtio u krug.

Kada sam započela  s uređenjem na svojoj novopristigloj površini, nisam se odmah odlučila na presadnju.

Nisam bila u potpunosti sigurna koliko bi ta nagla promjena mikroklime stresno djelovala na krhku biljku, stoga sam je, donijevši, u tegli držala čitavo ljeto, da bih je u jednom trenutku pod naletom slobodnog vremena i htijenja osiguravanja boljih uvjeta, posadila u zemlju,

Uspoređujući fotografije onog drvca i sadašnjeg - to zapravo i nije moguće...

Neometan rast u slobodnom prostoru s dobrom pripremom tla osigurali su mojem arizonskom čempresu izdašan prirast i neodoljivu vizuru.

 

Cupressus arizonica ili arizonski čempres, kao što samo ime govori, vuče porijeklo iz jugozapadnih dijelova Amerike i nekih područja u unutrašnjosti Meksika.

Samo stablo ima konusan skladan izgled i tendenciju brzog prirasta, tako da u relativno kratko vrijeme možemo očekivati pristojnu visinu, i ako smo ga namjenili za to – kvalitetnu zaštitu od pogleda, ili pak svrhu ukrasnog soliternog elementa.

Dosegne i do 25 metara, što ga izdvaja od ostalog nižeg raslinja, ali i zbog izrazito lijepe boje iglica koja je, naročito kod kultivara Blue Ice, upečatljivo modrosrebrna.

Stablo ima crvenkastosmeđu koru, a kod starijih se jedinki ljuska u obliku traka uzduž debla, pa prepunjeno gustim sklopom grana što se šire u svim smjerovima i omotane filigranskim iglicama djelujući kao pokapane injem, čine uistinu  estetsku poslasticu.

Još jedna ljupka stavka koja doprinosi visokom vizuelnom domašaju, su okruglasti češeri na kratkim stapkama u promjeru 2 do 3 cm, crvenkastosmeđe boje s plavkastom prevlakom, a koji razbacani po stablu izgledaju poput malih božičnih kuglica.

Rijetko se kada sami otvaraju tako da bi pri pokušaju sijanja trebalo pribjeći različitim oblicima sile.

 

Cupressus arizonica ne zahtijeva  posebnu skrb. Kod sadnje mu je potrebna dobro drenirana podloga, pri čemu nema nikakve znatne ovisnosnosti o pH vrijednosti, iako više preferira alkalno tlo.

Kada se zakorijeni, otporan je na sušu, a što je još značajno - veoma je otporan na zimu.

Puno sunce je od znatne važnosti tako da ga ne bi trebalo saditi na mjesta gdje bi veći dio dana bio zaklonjen i u sjeni, pri čemu njegove blistave osobitosti ne bi došle do izražaja.

Značajna karakteristika ovog čempresa je i u tome što veoma dobro podnosi rez, pa se može oblikovati u formi topiaria ili posaditi kao živica, ali i smjestiti na padinama gdje bi veoma uspješno služio pri sprečavanju erozije tla.

 

Kada sam sadila svoj Cupressus arizonicu, baš i nisam očekivala da će nakon par godina od malene, krhke, nedorasle i zakržljale biljke postići izrazitu bujnost i takvu upečatljivu modru ljepotu koja plijeni svakoga tko prođe pored njega.

 
Lijepi habitus, filigranske iglice i ljupki češeri...

 

 

 

 

 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2009 u 13:13
Kako se sije?
Na vrh
DANČI View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 378
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje DANČI Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2009 u 07:51
i mene zanima kako se sije?
Na vrh
nonicro View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nonicro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2009 u 13:46
i mene zanima kako se to sije
Na vrh
bepina View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bepina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 16:39
Super. Koliko mu vremena treba da naraste oko 3 m?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2010 u 22:15
Bepina dobro došla u svijet četinjača.
Podatak sam skinuo sa neta . Stopa rasta Arizonskog čempresa je umjerena (20 – 30 cm na godinu). Ako si mislila koliko mu treba do 3 m iz sjemena, pretpostavljam 12 -15 god.
Na vrh
bepina View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bepina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2010 u 18:48
Ma ne iz sjemena već iz lončarice.Vjerovatno 7-10 godina, a to ti dođe na isto. Ako se u međuvremeni ne razboli.Cry
Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2014 u 16:25
Ova dva bi trebala biti Arizonski čempresi.
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.