Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Močvarni čempres
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Močvarni čempres

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Nele View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Močvarni čempres
    Objavljeno: 19 Veljača 2009 u 20:39
Zna li netko gdje mogu nabaviti sadnice močvarnog čempresa (taxodium)?
Ima li netko iskustva u sadnji i uzgoju tog drveta?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 09:17
Jučer sam u botaničkom  ostala bez riječi kad sam ga vidjela.Prekrasno drvce.
Ajmo cure(znate vas dvije koje zovemLOL)gdje ga nabaviti,jel to može kod mene u onom kamenu uopće rasti.Pišite nešto o njemuWink
Na vrh
Zrinka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zrinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 10:11
Jedna je na ispitu a druga odgovaraLOL

Močvarni čempres još "zovemo" Taxodium distichum - močvarni taksodij
 
Listopadno drvo (30-50m) pri dnu proširenog debla, najbolje uspijeva u močvarnom području i uz obale rijeka. Na takvom vlažnom staništu za prozračivanje iz žila tjera do 1m dugačke, iznutra šuplje, koljenčaste izrasline (dišno korijenje). Kora crvenkastosmeđa, uzdužno ispucala. Iglice dvoredne, svjetlozelene, u jesen crvenosmeđe, otpadaju zajedno sa kratkim izbojcima. Češeri jajastookruglasti (2-3cm), nakon dozrijevanja se raspadaju. Doživi i preko 1000 godina, cjenjeno je i trajno drvo.
Taksodij je u mladosti vrlo osjetljiv na niske temperature te se rado smrzava.
Razmnožavanje, moglo bi se probati grančicama (to ja mogu uzeti u Maksimiru). U istu porodicu spada i rod Metasequoia, koje je bilo u Zrinjevcu na prodaju- 200 kn komad ( a za njih znam da se grančice u proljeće zapiknu u zemlju i tjeraju). Pelca se u hladu, malo sunca i osuše se.

Moj savjet: probati sa grančicama (koje ja donesem) a ako ne uspije, na kavici ti ispričam kako do njih LOL
Kod tebe je taj kamen problem kak i kod mene, al vrijedi probati jer je lijepa vrsta, morala buš malo više vode potrošiti na zaljevanje dok ne poraste. A mujceki budu presretni sa zračnim korjenjem, ko nova grebalica Big%20smile



Na vrh
Zrinka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zrinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 10:14
Slika s interneta

Taxodium distichum  



Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 22:21
Hvala tiWink.Držim  palčeve da ispit dobro prođe(naravno da sam joj nick zaboravila)Thumbs%20Up
Vidjela sam to korjenje u botaničkom,baš super izgleda,sve nešto kvrgavo viri iz zemlje i to u krugu i do 2m.od drveta.
Budemo nešto smislili i probali ga zapelcati(ili posijati)pa nek bude ko lončanica par godina.Bum bonsai radila od njeLOL
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.