Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Pravo i vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Obiteljsko poljoprivredno gospodrastvo
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Obiteljsko poljoprivredno gospodrastvo

 Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
Poruka
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2013 u 17:34
Marine ako si paušalac van sustavaPDVa onda moraš imati blok fiikalnih računa ovjeren od porezne i to od 1.7. umjesto fiskalne bagajne. Podatak je provjeren jer sam ja paušalni obrtnik van sustava. Mislim da i mali OPG spadaju u istu skupinu.
Računi će morati sadržavati jir vrijeme izdavanja.... i još brdo podataka. Uz to motamo imati i neki dokument nešta kao statut u kojem piše tko je zaposlen, radno vrijeme, tko ima pravo izdavanja rč itd... uglavnom brdo nepotrebnosti.
Ako inspekcija utvrdi odstupanja od tih podataka onda nam naravno dere kožu s leđa.
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2013 u 17:46
moram vidjeti, za sada smo mi opg koji ide po tržnicama bili nedefinirani... a sada tko zna...
Na vrh
lela.h View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Studeni 2010
Lokacija: Sl. Brod
Status: Offline
Bodovi: 604
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lela.h Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2013 u 17:56
Vidjeti cemo sta ce i kako biti, ali uglavnom od 1.7 nema vise nikome prodaje bez racuna.
Na vrh
tekel View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 15 Kolovoz 2013
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 112
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tekel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2013 u 15:51
pozdrav forumašima ,jedno pitanje znali netko kako funkcionira otkupni blok u opg'u

Na vrh
zvončica3 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 99
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2013 u 16:35
Šta te konkretno zanima, opg izdaje otkupni blok trgovcima ili drugim subjektima, kojima je to dokaz za knjiženje ulaza robe.
Mudar čovjek s jednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede.
Konfucije
Na vrh
tekel View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 15 Kolovoz 2013
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 112
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tekel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2013 u 16:45
znaći otkupni blok drži opg kod sebe,a jel ga treba negdje ovjeriti i nositi negdje,mislim na poreznu. 
i dali ga moram ispisivati kupcu ako prodajem na tržnici
Na vrh
zvončica3 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 99
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2013 u 19:16
Otkupni blok možeš imati kod sebe, ali ga najčešće imaju i trgovci, znači kupci koji neku robu od tebe kupuju za daljnju prodaju. Otkupni blok ne moraš ovjeravati, nemaš nikakvih obveza prema Poreznoj upravi ako nisi u nekom poreznom sustavu. Kao opg koji prodaje svoju robu na tržnici nisi dužan izdavati račun, ali ni otkupne blokove kupcima (običnim građanima). Dakle, otkupni blok izdaje se samo onom kupcu koji će tu robu upotrijebiti za daljnju prodaju ili preradu, a njemu treba taj otkupni blok kao dokaz o porijeklu robe. Ono na što ti moraš pripaziti, jest da ti ukupna primanja godišnje ne prelaze 80.500,00 kuna, jer tada postaješ obveznik poreza na dohodak.
Mudar čovjek s jednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede.
Konfucije
Na vrh
tekel View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 15 Kolovoz 2013
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 112
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tekel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2013 u 22:06
puno hvala na opširnom odgovoru,ja sam jako daleko od prihoda da bi ušo u pdv ali ne kužim kako se može nekoga kontrolirati ako ne izdaje raćun
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2013 u 06:43
od ove godine je nekih 240.000 kn granica za ulazak u pdv. ali nisam siguran da li se mjenjala ova druga granica od 80500 za porez na dohodak
Na vrh
zvončica3 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 99
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2013 u 11:05
Do 01.01. ove godine granica za ulazak u sustav poreza na dohodak bila je 85.000, sada je 80.500 i to se odnosi isključivo na OPG. Uvjet je i 48.000 ostvarenih poticaja. Granica za ulazak u PDV je 230.000 a uvijek se može i dobrovoljno bez obzira na visinu prometa, ali tada se mora ostati u sustavu narednih 5 godina.
Kontrolira se putem žiro-računa na kojeg sjedaju poticaji, a kontrola se može izvršiti i putem otkupnih blokova, ali to još uvijek nije tako ažurno. Bitno je pripaziti na žiro-račun.
Mudar čovjek s jednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede.
Konfucije
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2013 u 07:45
A koja je fora poreza na dohodak i koliko on iznosi???
Na vrh
zvončica3 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 99
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2013 u 19:32
Ne razumijem prvi dio pitanja, pitaj konkretno šta te zanima o porezu na dohodak. Stope su od 12, pa do 40%, ovisno o poreznoj osnovici.
Mudar čovjek s jednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede.
Konfucije
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2013 u 23:02
kako ga računaju po gospodarstvu ili po članu gospodarstva??
Na vrh
zvončica3 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 99
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2013 u 15:10
OPG je u poreznom smislu izjednačen sa obrtom, iako opg ima svoje specifičnosti koje obrt nema. Kad otvoriš obrt, moraš odmah biti evidentiran u poreznoj evidenciji, dok kao opg možeš raditi do 8o.5oo a da nisi porezni obveznik. Kad opg uđe u sustav poreza na dohodak, ovisno o prihodima može se opredijeliti hoće li mu se porez na dohodak obračunavati paušalno ili na temelju poslovnih knjiga. Ako je na temelju poslovnih knjiga, tada se na kraju godine uzimaju u obzir prihodi, rashodi, osobni odbitak i kada se dobije porezna osnovica na nju se primjenjuju porezne stope od 12, 25 ili 40%, opet ovisno o visini prihoda... i to je onda porez na dohodak za tu poslovnu godinu...članovi opg-a mogu biti porezna olakšica nositelju opg-a ovisno o srodstvu i primanjima članova opg-a.
Mudar čovjek s jednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede.
Konfucije
Na vrh
tekel View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 15 Kolovoz 2013
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 112
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tekel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2014 u 20:26
Pozdrav
imam pitanjce u svezi opg-a i pružanja usluge hortikulture tj uređenja okučnica,dali je to moguče obavljati sa opg-om i kakve su mogučnosti da se izdaje račun za usluge
Na vrh
Xyz001 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 29 Travanj 2017
Lokacija: Kloštar Ivanić
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Xyz001 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2017 u 16:25
Poštovani,

Smijem li i moram li izdati račun tj. Otkupni blok pravnoj osobi ako me zatraži i ukoliko moj OPG nije u sustavu PDV-a?


LP
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2017 u 17:27
Citirat ću Vam članak Pravilnika o prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u:

Čl. 3, st. 4: "OPG-u koje sukladno poreznim propisima nije u obvezi voditi poslovne knjige, dužan je  kupac/otkupljivač pri preuzimanju proizvoda izdati otkupni blok i/ili skladišnu primku te evidentirati ulaz proizvoda u svojim poslovnim knjigama radi daljnjeg obračuna, a OPG je dužan evidentirati prodaju na veliko sukladno čl.5, st. 2 ovog Pravilnika."

Dakle tu se radi o otkupnom bloku, ali njega prema Pravilniku izdaje otkupljivač, dakle onaj kome Vi prodajete svoje proizvode. Mada je u stvari nebitno tko taj dokument popunjava jer svaka strana dobiva po primjerak.  Bitno je da točno i potpuno budu ispunjene sve stavke bloka (kupac, prodavatelj, vrsta polj. proizvoda, količina ...)
 I obavezno na kraju bloka mora pisati Izjava prodavatelja: izjavljujem da nisam porezni obveznik po čl. 18, st. 3 Zakona o porezu na dohodak i da sam upisan u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava. 
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2017 u 19:07
Nerazumijem se u pravilnike i zakone o OPG-ovima ali znam samo jedno :

kad god cujem da je negdje sajam i da su domaci OPG-ovi prisutni pojurim kupiti ono pravo domace ...
 izvorno ... kvalitetno .... sjajno ... jer znam koliko muke i truda uloze kompletne obitelji da bi to bilo
ono pravo za cim zudimo ..... domace !
                                                                         Gartenarbeiten smileys
Volim ljude koji su kroz slucaj usli u moj zivot i odlucili u njemu ostati !
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2017 u 12:22
Originalno poslano od člana Xyz001 Xyz001 napisao:

Poštovani,

Smijem li i moram li izdati račun tj. Otkupni blok pravnoj osobi ako me zatraži i ukoliko moj OPG nije u sustavu PDV-a?


LP

Ne morate izdavati račune ako prodajete svoj proizvod, ali možete ukoliko vas to osoba pravna ili fizička traži. 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.