Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Poriluk     (Alium porrum)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Poriluk (Alium porrum)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
sandrizmo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sandrizmo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Poriluk (Alium porrum)
    Objavljeno: 23 Lipanj 2009 u 19:40
Vidim da ga nitko ne spominje, a meni ga još nije uspjelo uzgojiti do stola - ili ne niče sjeme, ili su presadnice preslabe, pa onda ako se i primi, napadne ga lukova muha, ili istruli... Kada ga presađujemo i kako ga održavamo? U čemu je njegova tajna? Help!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2009 u 20:54
Ja ga baš sad planiram posijati, a kao zaštita od lukove muhe se preporuča međukultira mrkve. Sijem ga malo rjeđe, tako da ga ne moram presađivati.
Na vrh
zvrk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2008
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 1013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2009 u 21:44

Ja ga posadim u male plasticne posude (kod nas se tako pakiraju rajcice u trgovinama), , kad naraste -mozda sirine pola cm, polako ih vadim iz te posude i sadimo ih u vrt.

Poriluk se sadi da se izdube rupe (duboke i siroke 1-2cm) stavi se mala biljka poriluka i zalije se sa vodom (na taj nacin se zemlja skupi oko biljke).
Mi ga uvijek imamo preko zime.
Na vrh
sandrizmo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sandrizmo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2009 u 09:55
Dakle, nije još kasno za sijanje? S obzirom kakva je ilovača kod mene, mislim da ću ga ipak u prikladniju zemlju posijati i presađivati.
SilveK, a koja bi sorta mrkve bila dobra za ovo kasnije vrijeme?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2009 u 15:37
Iskreno, nemam pojmaEmbarrassed, ja sijem isto sjeme kao i na proljeće, a imam više vrsta (nantes, chantenay, flaker...) pa koja mi prva dođe pod rukuTongue
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2012 u 10:27
U našoj prehrani nikad se nije koristio, tek od nedavno sam ga ubacila i oduševljena sam. Ove godine mislim ga zasijati ili ako se dokopam sadnica posaditi. I nadat se najboljem pošto nemam iskustva. 
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2012 u 11:27



OPIS
 
Poriluk je najbliži srodnik luka i češnjaka, ali je najblažeg okusa i nije ljut.
Poriluk ima dugačke, plosnate zelenkaste listove koji rastu usko jedan kraj drugog . Poriluk može narasti i do veličine od pola metra. Podzemni dio bijele je boje, mesnat i zadebljao.

UZGOJ

Poriluk dobro uspijeva  vrlo plodnu tlu, dovoljno vlažnu i dobro obrađenu. Najbolje mu odgovara ilovasto tlo bogato humusom.Ne traži toplinu ali ne voli ni sjenovita mjesta.Poriluk treba mnogo hranjiva i jako iscrpljuje tlo, pa poslije njega treba obilno gnojiti za sljedeći usjev.
Sije se od veljače do lipnja.Ako ga sijemo za presadnice ,sijeme pritisnemo u zemlju ,drzimo vlažno i u mraku.Kada proklija stavit na svijetlo.Sjeme klija od 15 - 20 dana.Rasadnice presadjujemo kada zadobije debljinu olovke na razmak 30 x 15 cm na dubinu od 10cm.Te kako biljak zadobije bijeli dio zagrnemo ga zemljom.

Berba započinje u rujnu.

Dobri susjedi - kupus, salate, mrkva, celer, rajčica, jagoda, kamilica
Loši susjedi - grah, grašak, repa


BOLESTI
Duhanov trips -je maleni kukac (dužine oko 1 mm), mekanoga, izduženog tijela, svijetlosmeđe boje, a nosi dva para uskih resastih krila. Ličinka je beskrilna, svjetlije žuto zelenkaste boje, nešto manja od odraslih oblika. Štete uzrokuju ličinke i odrasli kukci sisanjem biljnih sokova pa lišće poriluka postaje žuto srebrnasto. Od jače zaraze listovi žute i suše se. Optimalni su uvjeti za razvoj duhanovog tripsa temperature između 25 i 27 °C i relativna vlažnost zraka 65%, kada razvoj jednog pokoljenja traje svega desetak dana.
Suzbijanje tripsa na poriluku provodimo tijekom toplijih ljetnih dana, kada njegova populacija s obližnjih polja kupusa ili luka napada prijesadnice poriluka.

U uvjetima sparine i topline razvijaju se posebne kategorije gljivičnih uzročnika bolesti poriluka, među kojima ovom prilikom opisujemo koncentričnu pjegavost , bijelu vršnu palež, hrđu  i običnu pjegavost.

VRSTE

Poriluk carentan
 - ima srednje dug bijeli dio stabla koji dubokom sadnjom produžimo. Preživi oštre zime i izdrži na otvorenom do proljeća. Voli
ilovasto-pješčano tlo, humusna i bogata hranjivim tvarima. koristimo
i zelene listove jer sadrže puno karotina i vitamina C.
Poriluk elefant
 - ima srednje dug bijeli dio stabla
koji dubokom sadnjom produžimo.rana sorta, pogodna
za jesensku proizvodnju. U toplijim krajevima prezimi.
Poriluk domaći dugi
 
- kasna jesenska sorta, vrlo ukusna
i kvalitetna. osjetljiv na hladnoću.Bijeli dio stabljike vrlo je
dug (do 60 cm). Dobro raste s mrkvicom.

SAVIJETI:
  • Poželjno je listove omotati novinskim papirom kako zemlja nebi ulazila među listove
  • Nakon sto se presadnica zakorijeni ( oko 15 dana) ,vrhove prikratit kao bi pospijesili debljanje stabiljke
  • Malčiranjem porilku sprjecit cete stvrdnjavanje zemlje ,te ce biljka lakse rasti i debljati svoj bijeli dio.
  • Kako bi sprijecili u travnju lukovu muhu ,pokrite poriluk s onim za zastitu od mraza.

Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2013 u 16:26
Lani sam se jedva dokopala presadnica, bio je mali ali ipak ga je bilo.

 Upravo danas sam posijala sjeme i sad čekamo. Dobro pa sam sad tu pročitala da treba ići u mrak dok ne nikne jer naravno da sam ga ja stavila na svjetlo Smile
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR
Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 01:09
Ja sam prošle godine posijala presadnice tek u travnju , u vrt i također naravno na svjetlo mjesto, do sedmog  mjeseca narastao je tako da ga se vrlo, vrlo pažljivo moglo izvaditi iz zemlje kao "presadnicu" ni približno debljine olovke, bio je kao vlasac , do zime se baš nije nikuda pomaknuo ostao je u zemlji. Definitivno je bilo prekasno.
Hvala na podsjetniku, ja krećem sutra ranom zorom (ili točnije danasWink)
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.