Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Spatifilum-lišće tamni
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Spatifilum-lišće tamni

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
maya_verde View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maya_verde Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Spatifilum-lišće tamni
    Objavljeno: 09 Prosinac 2009 u 16:17
Lijep pozdrav!
Spatifilum(mislim da je to ta biljka,prema opisu biljke)imam u spavćoj sobi/dnevnoj sobi. Imam je oko 4 mj., kad sam je kupila, mama ju je presadila (kupovni humus,malo pijeska),a ja sam pročitala da je treba zalijevati svakih 4-5 dana i ja se toga držim.No listovi su se u početku počeli sušiti i smeđiti na vrhovima (5mm), ali sada (zadnja 2-3 tjedna) su neki već više od polovice potamnili i nekako se čudno posušili. Ne znam jel ima premalo ili previše vode (ne zalijevam kao osjetim pod prstima da je zemlja na površini vlažna), je li joj pretoplo ili se možda prehladila kad otvorim prozor da mi se soba provjetri (ali udaljena je od prozora 2 m i ne puše direktno).Poslala bih vam sliku, ali nova sam na forumu i ne mogu naći kako,a slika mi je u My Documents,a ne na nekoj web str na što me upućuje kad kliknem na Insert Image.
Hvala unaprijed
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2009 u 17:10
maya dobro bi bilo da nam nekako sliku pokažeš,bolje bi znali dijagnozu tvojoj biljci.Prema ovome što si napisala ja mislim da ti biljka trpi od viška vode,tj.od pretjeranog zalijevanja.Ja svoje spatije zalijem jednom u deset dana i to ne puno,zimi ,a ljeti malo češće ako vidim da su mu listovi klonuli.Bolje da mu fali nego da ima viška vode.Ovo ti sve na pamet lupam jer ne vidim izgled biljke.Ali ako su mu listovi crni i nikakvi,kao da trunu,to je znak da si pretjerala sa vodom...Kada provjeravaš jeli zemlja suha u saksiji,moraš da zabodeš prst puno dublje od površine..Jer nekad se zemlja isuši na površini a u dnu je vlažna.Posebno ako ima pijeska,kao što ti kažeš da ima u kompostu u kojem si posadila spatija.Oni ne vole pijesak,jer pijesak zadržava vlagu a vlaga ubija biljku....
Na vrh
anoxia View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anoxia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2010 u 18:12
Spatifilum je biljka koji ne voli direktnu svjetlost- listovi se počinju sušiti na način koji si opisala kad mu ne odgovara položaj, tj. kad ima previše svjetla. U slučaju da ga držiš na prozorskoj klupčici ili bliže prozoru, probaj ga maknuti u neku polusjenu. A inače vole više vode, al slažem se sa alisom da pipni malo dublje zemlju prije zalijevanja
Na vrh
maya_verde View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maya_verde Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2010 u 18:37
Hvala svima na odgovorima.
Meni se čini da listovi omlohave kad ga maknem od prozora. Naime, ne držim ga na prozorskoj klupčici, nego pred staklenim balkonskim vratima,ali iza rupičaste zavjese.I sad su listovi uspravni(oni koji nisu tamnosmeđi, ali te sam odrezala). A čim ga stavim pored TV,malo "dublje" u sobu, listovi omlohave. Ok, recimo da ne treba često zalijevati, ali kad zalijevam, koliko otprilike vode treba. Jer ja ne nalijem puno vode, negdje oko 1-1,5 dcl pa zato mislim da bi trebala češće zalijevati od 10 dana?!
Kad skužim kako se tu mogu staviti slike, stavit ću (imam ih u pripremi)
Na vrh
anoxia View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anoxia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2010 u 09:27
Pa zaliti ga jednom u 10 dana je svakako prerijetko. Količina vode ovisi o veličini lonca, ali definitivno je premalo 1,5 dl- on voli da je zemlja vlažnija- zbog toga mu se i lišće objesi. Da mu fali svjetla, okrenuo bi se sav na jednu stranu prema izvoru svjetlosti. Probaj mu naliti više vode i češće (slobodno toliko da se višak vode ocijedi u podložak). A o količini je nezahvalno pričati- probaj s 3 dl i onda prstima pipkaj za nekih 3-4 dana do kud se zemlja isušila (ili kad lonac u koji je posađen postane opet lagan) pa ga zalij po potrebi
Uglavnom, kad vidim sliku valjda ću moći više reći Smile
Na vrh
emily_ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emily_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 16:55
Nažalost, moraću se  i ja pridružiti mnogobrojnim pitanjima koja su vezana za ovaj cvijet.Naime, i kod mog spatifiluma cvjetovi su skroz postali smeđi, neki vrhoci lišća su malo se sasušili, ali imam dva cvijeta koja su ostala normala.Inače ga čuvam na sjenovitom mjestu,zaljevam ga kroz 5dana, a čuvala sam ga iznad TV-a .Pomozite mi šta da radim kako mi cvijet ne bi skroz propao!!!!
Please!!!!
Na vrh
emily_ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emily_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 17:29
 evo i par slika za veću pomoć
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 19:56
Prekrasan je.Za cvijet ne znam no možda je dao svoje pa se zato osušio.List žuti i suši se od vrha zbog suhog zraka.To se jako često dešava preko zime kod večine cvijeća pa je dobro orošavati lišće.
Vidim da ti novi cvjetovi tjeraju.Jel to taj jedan ili ima unutra još mladih.E da,jel ga prhranjuješ?Dobro bi bilo,pogotovo kada cvate,da ga prihraniš jer ,kada cvate,treba više hrane .
Po ovim slikama ja ne vidim da je bolestan.
Na vrh
emily_ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emily_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 22:53
Hvala na utješnim riječima. Ima na nekim listovima novih izdanaka za cvijet. Ova dva sto se vide su trenutno jedini procvjetali. Definitivno ću probati sa orošavanjem lišća. A što se tiče prehranjivanja, ne znam kada je zadnji put prehranjen, jer sam ga dobila prije 20-tak dana na poklon.
Ništa, hvala još jednom na savjetu, a poslaću sliku kad se ponovo regenerira.
Da, još jednom pitanje. S obzirom da je trenutno u rasadnoj saksiji u kojoj sam ga dobila, možete li mi pomoći koje je najbolje vrijeme da ga presadim u veću saksiju?
 
Na vrh
emily_ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emily_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2010 u 10:38
samo da se javim sa lijepim vijestima i da se zahvalim shashi sto me je utjesila. Moj spatifilum je napokon počeo da cvijeta, imam 6 novih cvjetova, samo mi nije jasno jedno, izrastao mi je tučak na dva mjesta ali nema cvijeta, samo je novi list narastao.Ali inče sve je ok, presadila sam ga u veću saksiju, zaljevam ga kroz 7 dana, pršćem lišće skoro svaki dan, zavisno od potrebe. i et ponovo je počeo cvjetati.
hvala jos jednom!!!!!
 
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2016 u 15:44
Presadila sam biljku i sad klonu listovi.Tuširala sam biljku,ali nikako da se biljka oporavi,listovi su i dalje klonuli.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.