Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vrkuta, gospin plašt - Alchemilla
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vrkuta, gospin plašt - Alchemilla

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vrkuta, gospin plašt - Alchemilla
    Objavljeno: 24 Siječanj 2010 u 00:58
Trajnica za polusjenu, a neke vrste (A. Mollis) uspjevaju i u sjeni. Ako je tlo dovoljno vlažno podnijet će i sunčaniji položaj.Zavisno od sorte cvatu od 6. - 9. mj. Cvijetovi sitni, žuto zelenkasti na nježnim razgranatim cvjetnim stapkama.Zavisno od vrste, visina može biti od 30 - 60 cm. Niže vrste se mogu koristiti kao pokrivači tla, a više vrste za popunjavanje između cvjetnica ili kao obrubi.Vrlo je prilagodljiva pa raste gotovo na svakoj vrsti tla.Gnojiti u proljeće sa kompostom.Zalijevati za vrijeme suše, naročito ako je na sunčanijem položaju.Podrezivanjem ocvalih stapki nakon prve cvatnje potiče se na naknadnu cvatnju. Nakon cvatnje može se sve listove odrezati pa će izrasti novi, svježi listovi.Razmnožava se dijeljenjem grude korjena.Ima ih više vrsta: A. Mollis, Alpina, Vulgaris, Sericata..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2011 u 16:18
Dugo sam ju priželjkivala, i zahvaljujući Horti evo vrkute i kod mene! (Na slici sasvim lijevo, ovi nježni listići. A kad pada kiša tada se kapi na tim listićima prelijevaju i sjaje poput bisera..) 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 09:03
Sad napokon znam koja je to biljka u mom vrtu.

Nestane li preko zime ili je zimzelena?
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 10:36
Nestane preko zime (kod mene), draga Otok. A sada već ima dosta listića, nježnih, proljetnih...
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 10:48
Znači, moram zapamtiti ili obilježiti gdje raste, inače ću i to prekopati kao i još dosta toga.
Hvala Anaida.
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 11:10
Da li je i mollis ljekovita kako vulgaris? Evo ja tragam na netu da kupim sjeme A.vulgaris.Mnogo je ljekovita a pogotovo za zene koje ne mogu zatrudnjeti.
Na vrh
Gordana102 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 06 Studeni 2010
Lokacija: Slatina
Status: Offline
Bodovi: 244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gordana102 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2012 u 08:35
Ja sam svoju posadila na sunčano mj. nadam se da je neču murat seliti u sjenu jer toga kod mene nema.
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2012 u 08:46
Originalno poslano od člana Fatka Fatka napisao:

Da li je i mollis ljekovita kako vulgaris? Evo ja tragam na netu da kupim sjeme A.vulgaris.Mnogo je ljekovita a pogotovo za zene koje ne mogu zatrudnjeti.


Fatka, ja ne znam da li je to ta identična biljka (mada mislim da nije) ali imaš na pdf-u o začinskom i ljekovitom bilju o vrkuti Alchemilla vulgaris koja služi kao pomoć pri zatrudnjivanju, tj. kao pomoć pri određenim zdravstvenim problemima kod žena, pa malo pregledaj da se uvjeriš što je to da ne bi bilo zabune...Možda ti bude jasnije...A osim toga, ima ovdje dosta znalaca, vjerovatno će ti netko točnije odgovoriti Wink...
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2012 u 10:11
Te dvije vrste nisu identicne, jako se razlikuju po strukturi biljke i po obliku listova. A. vulgaris je ona ljekovita, i navodno govore da je biljka za sve "zenske" bolesti. A. mollis je vise ukrasna biljka i stoljecima se koristi u horticulturi ali u jednoj mojoj knjizi navode da se moze koristiti za sve za sto se koristi A. vulgaris. Neki smatraju da je A. vulgaris najljekovitija u cijelom rodu dok drugi misle da je to A. alpina. Sto se tice A.vulgaris treba pasiti di se sadi, trazi dosta vlage i sjene za rast. Na suncanim i suhim pozicijama oboli gotovo preko noci od pepelnice.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2012 u 16:33
Ja sama primjetila da su listovi isti i bojala one njihove urezane listove.Ako lice mozda nije ljekovitost ista.Ne mogu da nadjem sjeme A. vulgaris.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2012 u 21:00
Ma gotovo sve vrkute imaju razlicite listove, mada su sve varijacije na istu temu. A mollis ima gotovo okrugle listove, a A. vulgaris ima lisce kao u jagodama (recimo). Ima ja sadnice A. vulgaris.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 11:09
Ovako mi je najljepša, okupana biserima..
 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2013 u 10:43
Najsretniji ljudi ne posjeduju najbolje od svega. Oni samo naprave najbolje iz onoga, što im je na raspolaganju.
Na vrh
Iva24 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 27 Srpanj 2014
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Iva24 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2014 u 22:12
Poštovanje, da li netko ima sjeme vrkute za prodaju ili možda ima informaciju gdje naručiti? Puno hvala! Wink
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.