Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Potpuni pocetnik - naslijedio vrt :-)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Potpuni pocetnik - naslijedio vrt :-)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
astrbac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Ožujak 2010
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 24
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje astrbac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Potpuni pocetnik - naslijedio vrt :-)
    Objavljeno: 04 Ožujak 2010 u 17:17
Bok svima!

Novi sam ovdje, a i novajlija u vrtlarenju. Naslijedio sam od djeda nekakav mali vrt iza zgrade (klima: Zagreb) pa ne bih htio da to skroz propadne, a tko zna, mozda se i nadjem u tome.

Trebam pomoc o svemu i svacemu ali ajmo krenuti od vocki. Evo slika vrta i garaze koja je nasa (omedjeno crvenom bojom, sve skupa oko 100m2; J oznacava jug)



- smokva; stara oko 3g.
- kruska; stara oko 3-5g.
- sljiva (ne znam koliko je stara)

Krusku je napala nekakva gljivica, prijatelj mi je rekao da ju treba pospricati vrcenim uljem (?), pa ako moze savjet da ili ne, gdje to kupiti, prvo spricanje pa rezidba ili obratno itd.

Sa smokvom nemam apsolutno pojma sto da radim, cak ih niti ne volim pa bih ju mozda i zamijenio necim? Nisma niti siguran da ona moze u zagrebu dobro uspijevati?

Sljiva... pojma nemam o sljivama :-)
Bilo kakav savjet vise nego cjenjen.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
astrbac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Ožujak 2010
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 24
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje astrbac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2010 u 17:19
a evo i druge slike kako je to izgledalo u didino doba :-/



Nema sanse da ja to tako uspijem odjednom pohvatati, niti imam vremena za sve to ali zelio bihh zadrzati zivicu, travu uktoriti, vinovu lozu koja ide ukrug oko citavog vrta...Makar radi zaklona od pogleda i radi malo hlada.

Na vrh
WIND View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Prosinac 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje WIND Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 20:37

Moj ti je savjet zadrzi vocke....najljepse je voce ubrano sa  vlastite vockeThumbs%20Up a i imas ih samo tri pa ne bi trebao imati nekih problema da ih odrzis. Srece si i sto imas 3 vrste koje ne zahtijevaju godisnju rezidbu (kao npr breskva) i koje su po prilicno jednostavne za uzgoj. Mozda ne volis smokvu, ali  kad sazriju plodovi nekoga mozes obradovati slatkim plodovima Wink a i od te 3 vocke,smokva ti je najjednostavnija za odrzavanje. A ako zelis da imas kvalitetno grozdje, moras godisnje,redovno da obrezujes vinovu lozu

Sto se tice gljivicnog oboljenja na kruski za to bi morao biti malo konkretniji u opisu ili jos bolje staviti neku sličicu da se vidi oboljelo tkivo vocke
 
A cvijetnice za ovaj mali prostor ne bi trebale biti ovako glomazne kao sto su na ovoj drugoj slici....zauzimaju puno prostora.....i vrtnu garnituru bi trebao mijenjati......odluci se ili za PVC garnituru ili za drvenu ili u formi klupa.....ovako mixano ne djeluje bas lijepo.....Ermm
 
Et,toliko u kratko
 
 
Nego, imas li ti kakve zamisli???Big%20smile
 
 
 
 
 
WIND
Na vrh
astrbac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Ožujak 2010
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 24
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje astrbac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2010 u 08:54
Hej!

Hvala na odgovoru ;-)... Imam zamisli, vec sam se malo pozabavio vrtom. Nisu samo tri vocke, malo sam ja to bolje pogledao i ovakva je situacija

- kruska stara preko 5godina
- 2 sljive, vrlo blizu, stare isto oko 4, 5 godina
- smokva, malena marelica (stara mozda godinu dana)
- jos jedna nepoznata vocka, stara oko dvije godine (sljiva ili marelica)

Zamisli su slijedece:

- klupica ide u suprotni ugao (da gleda na vrt i na jug, a ne na zgradu :P
- sljive i krusku sam orezao, bile su tolio guste i zarasle da je to cudo jedno
- oformio gomilu za kompostiranje u jednom uglu
- posijao celer, rotkvicu i paradajz, vec klijaju doma ;)


Ostaje mi da jos prestiham vrt, razrahlim zemlju, posijem neku travu i ovo povrce prebacim u gredice za povrce. I izvacim ove dvije male vocke, ZBILJA ih je previse u 50m2 vrta.

Kako to zvuci, razumno ili...? :-)
Na vrh
WIND View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Prosinac 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje WIND Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2010 u 20:25
Pa u 50m2 i jeste puno 6 vocki.....a pogotovo ako mislis uzgajati povrce ispod njih,jer vecina povrtlarskih kultura zahtijeva puno sunca za bogat urod
Sto se tice mjesta za garnituru.....ne mora nuzno znaciti da je ruzan pogled ako je okrenut prema nekom zidu....naime, imas puno divnih penjacica kojima mozes ozeleniti zid i uciniti ga divnim za vidjeti. A i izbor ti je veliki....neke penjacice imaju divne listove neke lijepe cvjetove neke su i zimzelene, itd itd.......samo trebas odabrati!
A sad ti je i vrijeme da posijes cvijece koje ce da cvjeta tokom ljeta..i tu ti je ogroman izbor pa vidi sta ti se svidja i koliko to mozes uknapovati u svoj vrt.
Ili, ako ti je lakse,kupis u nekom vrtnom centru....cesto prodaju razni mix biljaka...mix aromaticnih biljaka, mix proljetnih biljaka, mix ljetnog cvijeca, mix balkonskog cvijeca...itd....takvi mixevi nisu skupi a biljke su vec dobro uziljene i samo ih presadis gdje zelis u vrt i one nastave sa rastom i cvjetanjem.
Pa kasnije,kad malo uplovis u vode hortikulture,vjerujem da ces i sam uspjeti da uzgojis divne cvjetnice od sjemenaWink
A buduci da vrt nije odavno obradjivan,posebno je vazno da zemlju dobro pripremis!
Jer kvalitetna zemlja je temelj dobre biljkeThumbs%20Up
 
Hmm na slici br2 se vide i neke ruze....nesto njih nisi spominjao,pa da pitam jesu li i one jos u zivotu? Big%20smile
WIND
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2010 u 21:22
Sto ljudi, sto ćudi - meni se slika vrta kakav je bio jako dopala. Kad bih mogla upravo bi ga takvog željela.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 09:19
baš tako, sto ljudi....meni isto izgleda lijepo, i da si prvo stavio ovu zelenu sliku, ne bih vjerovala da je to samo nekih cca 50m2, mislila bih da je to jaaako veliki vrt...
uglavnom vidim da to tebi već pomalo ulazi u krv (vrtlarenje), ma što da radio u vrtu, a vidim da već radiš, bit će lijep!
p.s. dobrodošao!
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
azriela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje azriela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2012 u 12:52
meni je savršen ovaj didin džunglasti vrt:)
dosadna ko tekut
Na vrh
khan View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2013
Lokacija: Marsonia
Status: Offline
Bodovi: 91
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje khan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2013 u 00:21
pokušaj napravciti šumski vrt. kombinacija drveća, grmlja i jestivih i korisnih trajnica. ž
smijemo stavljat linkove na wikipediju?
http://en.wikipedia.org/wiki/Forest_gardening
Ako ne možeš biti visok dva metra, budi pametan dva metra.

-Miles Vorkosigan
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,125 sekundi.