Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pinus wallichiana - Himalajski bor
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pinus wallichiana - Himalajski bor

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pinus wallichiana - Himalajski bor
    Objavljeno: 04 Travanj 2010 u 18:15
Prirodno stanište bora su visoki planinski lanci (1800 – 4300m) od Afganistana do Tibeta. Raste u klimatskom području USDA zone 5 – 8. Bor spada u grupu 5 igličastih borova. Razvije visoku, zračnu i široku krošnju.
U svom prirodnom staništu to su stabla visine 30 – 50 m. No izvan njih u ruralnim gradskim sredinama ne treba očekivati tako visoku rast. Pinus wallichiana je brzo rastuća četinjača koja teško odbacuje donje grane. Zato ga je najbolje saditi kao solitarno drvo. Boja iglica je srebrno zelena do plavo zelena. Ovisno o godišnjem dobu. Ima vrlo duge (do 18 cm) iglice i po njima ga je najlakše prepoznati. Ima velike do 25 cm duge češere koji dugo ostaju na granama. Otporan je na zagađeni zrak gradskih prostora i dobro podnosi snijeg. Bori su većinom tolerantni na vrstu tla no Pinus wallichiana ne podnosi kredasta tla, preferira neutralna do blago kisela tla. Ne podnosi sušu. Krajem jeseni u vrlo kratkom razdoblju odbaci veliku količinu starih iglica. Dobio je ime po dr. Wallich –u koji ga je prvi 1836 god.posadio u Engleskoj.

[/IMG]
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Lilly Vanilly5 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 42
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lilly Vanilly5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2010 u 12:01
Koliko mu treba ostaviti prostora za širenje , koliki mu je godišnji prirast te do koje visine naraste na našem području ?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2010 u 16:50
Bor ima dugačke tanke grane, koje ne odbaci u starosti. Recimo na našem prostoru možeš računati na visinu do 20 m i širinu u starosti od 10 m. Svoj bor sam posadio prije 7 god. visine 80 cm. Danas je visok oko 5m.( prosječna rast recimo 60 cm / god.).Ove godine sam prvi puta pincirao nove svijeće (novu rast) na donjim granama, želeći na taj način usporiti rast bora u širinu.
Na vrh
Lilly Vanilly5 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 42
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lilly Vanilly5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2010 u 17:01
Shocked 10 u širinu???? Pa ja stvarno neznam šta da posadim u svoj vrtek.... Sad sam upravo bila u rasadniku Hrvatskih šuma u Sesvetama  (samo kratko sam bacila oko s ulaza jer rade do 15h... pa moram u pon. ponovo..jer sam vidjela nešto jako zgodno (opet neznam kako se zove ali ima iznimno duge iglice u 2 boje svježe zeleno i sivkasto....tko zna , možda to stane u moj budući raj.... Hvala Pinusiću na informaciji.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2010 u 21:29
Za razliku od cvijeća četinjače su puno diskretnije u prikazivanju svoga blaga.
Prvi muški čunjevi peluda su do sada napravili svoj dio posla. Sada je red na ženskoj strani da pokaže što zna. Upravo je ta ženska strana bora sada aktivna. Ukrasila je cijeli bor plavo zelenim blagom.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2010 u 19:33
Evo jedna jesenska slika mojeg Himalajskog bora.
Zavezao sam većinu njegovih grana za centralno stablo. Ovo proljeće sam prvi puta i pincirao novu rast. Na taj način želim usporiti rast bora u širinu.


Na vrh
khan View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2013
Lokacija: Marsonia
Status: Offline
Bodovi: 91
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje khan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2013 u 22:35
kad sam prvio put vidio ovo drvo u parku zaljubio sam se u taj slap iglica.
potrajalo je nekoliko godina dok nisam našao sadnicu u Obiju, a bogme nisam ju malo ni platio, ali nisam mogao odoljeti.
ma koliko narastao, eno ga u mom dvorištu, kratko vrijeme je bolovao ali je onda izvbacio krunu krasnih izdanaka i narastao za desetak centimetara u toku godine.
sad je visok oko metar i pol, morat ću ga slikati. ma koliko narastao, neka ga.
Ako ne možeš biti visok dva metra, budi pametan dva metra.

-Miles Vorkosigan
Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2014 u 23:01
Jedan Pinus wallichiana u Kastvu, u prigradu Rijeke. Raste uz dosta prometnu cestu. Visina cca. 4 metra.





Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2014 u 23:02
Detalji iglica.




Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2014 u 14:38
Lijepi primjerak ! Dali si primijetio kako je teško napraviti dobru sliku Pinus wallichiana. Pogledaj vrh bora na svojim slikama. Ako je pozadina svijetla iglice bora postanu "nevidljive". LOL

Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2014 u 21:23
Do ove godine, petnajstak godina star, visok 12 m i 5 m široki PW krasio je naš vrt. Posjekli smo ga unazad dva mjeseca, a na njegovo mjesto ponovo stavili dva metra visoki PW kojeg smo proljetos dovezli iz GK i namjenili za novu gredicu.

A što se desilo starome... Kako smo zadnje 2,3 godine planirali malo ga orezati, u siječnju smo to i napravili. A da bi on bolje rastao, uklonili smo prošlu jesen i desetak metara visoku vrbu koja je rasla na sjevernoj strani i donekle ga spriječavala u rastu. No on je valjda bio žalostan što smo upotrijebili škare i jednostavno se počeo sušiti.

Mjesec dana prije nego smo ga konačno odlučili porezati, davao je lagane znakove oporavka na pojedinim granama ali na kraju nam se činilo da mu ipak nema spasa, pa smo ga i uklonili. Gledati kostur od biljke nije nimalo jednostavno.

S ovim novim, nadam se da ćemo biti pametniji i štucati ga redovitije....



Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2014 u 00:02
Nažalost sliku cijelog PW-a nemam, ali imam sliku na kojoj se vidi samo dno i to u pozadini..


Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2014 u 10:00
NinettA, jednom riječju prelijepo !!!

Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2014 u 10:06
E kad mi ti to kažeš.... Sada mi treba smile-ić s dubokim naklonom kao zahvalom..Embarrassed
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2014 u 10:30
pinus wallichiana - pinus nigra

Porezao sam grane na donjim etažama i dozvolio prolaz svijetlosti do trave. Trava ljepše raste a i lakše se kosi.

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,258 sekundi.