Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Živice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šimšir - Buxus sempervirens
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šimšir - Buxus sempervirens

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 789
Korisnik
Poruka
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2015 u 21:51
I ja sam za sada spasila svoj, ali dva sam puta špricala svoj ali i svojih susjeda tako da sam za sada spasila i njihov (nitko se nije buni jer im je dezifekcija i deratizacija došla besplatno) ali zabrinjavaju me leptiri kojih imam svako večer u dnevnom boravku  ,( naravno da kad uđu nema izlaska) dolze na svjetlo. Kod mene nema prolaza ali me zabrinjava što ih susjedi ne prepoznaju i puštaju ih da sami izađu, žao im prekrasnih leptira i stvarno su lijepi s onim sivocrnim krilimaDisapprove
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
roko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Studeni 2015
Lokacija: Split
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje roko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2015 u 12:46
Pozdrav.

Na proliće san posadija živicu od 10 metara buksuza šimšira. Prije lita san bacija sekvestena malo da drze zelene boju i dobiju željeza. Redovno ih zaliva cilo lito da bi ima tjedan neki listovi poprimili smeđu boju.

Straj me da se suše. Nema nikakvih moljaca ni stetocina na listu, jednostavno sve vise listova postaje smedje i kao da se suše.

Jel to neka njegova redovna jesenska boja ili mu fali neceg ? Neki ljudi mi govore da ga ne smin puno zalivat na jesen ali zadnjih misec dana kiša je pala možda dvaput.

Ima li neko savjet šta napravit,... :) Možda kupit gnjoj za buksuze i dat in spize malo, ne znan ..jer stvarno ne bi tija da mi propadne..previše se ljubavi uložilo u njega.
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2015 u 18:02
Obrati pažnju na paučinu, tu je šimširov moljac, dobro protresi, jer šimširov moljac su gusjenice a poslije leptiri. Teško je pregledavat list po list, obično se zadržavaju u gustom dijelu krošnje a noću brste. Šimšir ne treba puno vode, na ovu ekstremnu vrućinu ljetos moji su zaliveni možda dva puta (lokacija zadar) ali i puno su stariji.Sad ih nemoj zalijevati jer ima vlage u zraku, ako je takvih listova malo pusti prirodni proces da odbace dio lišća iako je to šimšira stvarno jako malo, nemoj u ovo doba godine prehranjivat jer je započeo stadij mirovanja biljaka, i još šimširu će više naškoditi višak vode nego manjak,
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
roko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Studeni 2015
Lokacija: Split
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje roko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2015 u 09:35
Fala na savjetu. Mislija san sad bacit samo malo gnjoja ispod ? Jel to pametno ?
Moji šimširi su mali, visina oko 25,30 cm, prva in je godina. 
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2015 u 12:29
Nemoj sada gnojit, sezona je mirovanja, prehranu započni krajem veljače početkom ožujka,i najkasnija gnojidba do kraja rujna. I još jedan savjet iz mog iskustva, u ožujku ih dobro pošpricaj protiv šimširovog moljca prvo tretiranje, da izbjegneš jaku zarazu a poslije po potrebi
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
roko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Studeni 2015
Lokacija: Split
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje roko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2015 u 13:00
Znaci opasnosti od moljca nema zimi tek od ožujka ?

Naime, jutros san na nekin listovima vidija paucinu a to je jedan od indikatora da su posjetili moje buksuze. Gricnuli su koji list u samoj sredini. 
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2015 u 00:22
Originalno poslano od člana mandevila mandevila napisao:

šimšir
Svaka čast na ovom umjetničkom radu.Meni je šimšir favorit za živu ogradu ili tako neke forme.Jedina mu je mana što sporo raste.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2016 u 23:32
Još nemam naznaka gusjenica. Ne uzimam sadnice nitkoud više. Još nemam ni onih vražijih puževa.
Puževi se rješavaju patkama, možda bi i gusjenice jele.

 Negdje sam nešto pročitala u vezo tih gusjenica, ali pojma nemam što. Da li je pepeo ili kreč bio nisam sigurna.

Imam pitanje, dva...

Na koji se razmak sadi šimšir da bi bio lijepa ograda.
Čime se đubri? Znam da mu je dobra gorka sol, ali druga đubriva su za četinječe zar ne?
Može li se urea sada staviti uz biljke?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
roko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Studeni 2015
Lokacija: Split
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje roko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2016 u 13:25
Ja san svoj šimšir lani u proliće posadija. Moljac ga je pocea grickat u sredini i susit malo prije zime te ga nisan dira do ožujka ove godine.

Sad san ga pošprica sa otrovon KARATE.

Tretiranje se obavlja u sezoni triput. Prva dva tretiranja unutar 2,3 tjedna. 

Btw...Sadija san ga svako 25 cm.

Pratin ga svaki dan kako raste, jel se suši, itd...zadovoljan san kako rsate i kakvu boju ima ove godine. Na dan kad san ga polija protiv moljca predvecer je dosta leptirica kruzilo oko busuza ali nije ulazilo u njega.

Sta se tice gnjoja i minerala tu san mu da malo SEKVESTENA za željezo ( boju ). To se daje svako 6 miseci. Ali gnjoj moze i prirodni.

Mozda neko ima i druge savjete...rado bi procita. Ja san ih friško posadija pa se ucin na njima jos.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2016 u 22:42
http://www.savjetodavna.hr/vijesti/8/4705/obavijest-vlasnicima-ukrasnih-grmova-simsira/

Obavijest vlasnicima ukrasnih grmova šimšira

Obavijest vlasnicima ukrasnih grmova šimšira

Prošle godine je šimširov moljac (Cydalima perspectalis) napravio velike štete na pojedinačnim grmovima i na živicama šimšira.

Budući da je zima bila blaga, gusjenice su uspješno prezimjele u zapretcima  unutar grmova i živica. Pregledom  biljaka šimšira utvrđena je početna aktivnost gusjenica. Stoga preporučujemo vlasnicima tog ukrasnog bilja da pregledaju svoje živice i grmove i na vrijeme počnu suzbijati ovog štetnika

Mehanički se mogu uklanjati zapretci u kojima gusjenica prezimljava preko zime (savjetuje se njihovo sakupljanje i spaljivanje kako bi se spriječio razvoj nove generacije u proljeće i time smanjile štete).

Grmovi (posebno manji) se mogu dobro protresti i gusjenice će pasti na zemlju gdje se onda mogu mehanički uništiti. Posebno dobro treba pregledati unutrašnjost biljke gdje su gusjenice dobro zaštićene

 Kemijski se može suzbijati insekticidima (najprihvatljiviji su oni neškodljivi za pčele). Učinkovitiji su  sada, dok su gusjenice mlade, ali moraju izaći iz zapretka, kako bi insekticid mogao doprijeti do njih. Savjetuje se i prekrivanje biljaka folijom dan-dva nakon prskanja kako bi se uništio što veći broj gusjenica.

Rana (posebno u proljeće) i redovita kontrola biljaka šišmšira je najučinkovitija, te uklanjanje gusjenica čim se primjete. Time se smanjuje njihova brojnost i smanjuju se štete i sljedećih generacija tijekom godine.

U Tablici 1. navodimo one djelatne tvari koje su u našoj zemlji registrirani u ukrasnom bilju i/ili stablima (trajnicama). Pritom su najprihvatljivije one djelatne tvari koje su za pčele manje škodljive (npr. tiakloprid) i/ili imaju manji negativni utjecaj na okoliš i korisne organizme (npr. metoksifenzoid).

Kultura

Djelatna tvar

Ukrasno bilje (bez preciznog navođenja biljne vrste)

alfacipermetrin, B.t.k., deltametrin, dimetoat, imidakloprid, klofentezin, lufenuron, pimetrozin, piretrin, tiametoksam, tiakloprid*

Stabla i trajnice

abamektin, metoksifenzoid*

*Preporučujemo protiv mladih gusjenica šimširovog moljca primjenu tiakloprida (Calypso 480 SC 0,02-0,03 %) i/ili metoksifenzoida (Runner SC 0,04-0,05 %).

Za prvo prskanje može se koristiti pripravak Runner SC , a kasnije tijekom vegetacije, ako bude potrebno, mješavinu  dva insekticida iz različitih kemijskih skupina: npr. iz skupine neonikotinoida Calypso SC (0,03 %) (tiakloprid) + jedan sintetski piretroid, npr. Fastac 10 EC ili Direct 10 EC (0,02 %) (alfacipermetrin) ili Decis 2.5 EC (0,05 %) (deltametrin).

Dobre rezultate prošle godine polučio je i pripravak Biobit.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2016 u 10:28
smrcko hvala !

Već razmišljam o čupanju svih Buxusa, navrh glave su mi se popele te gusjenice !
Nemoguće ih je uništiti jer uvijek ostane neka začahurena Unhappy.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2016 u 19:46
ja sam moje tri živice odrezala do zemlje, nema više.. a i šta će mi..
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2016 u 16:02

Mojih sedam velikih kugli koje sam uzgojila od maleckih sadnica za zivice danas spaljeno u rostilju    .
Jedva smo polovili svu kinesku zivinu kojom brzinom je gmizala iz vatre.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2016 u 21:21
Pa to je horor u svim dvorištima. Ja imam 15 metara ograde. Srce će mi pući.Cry
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2016 u 22:45
Svi imamo iste probleme, jučer sam pokupila barem 30 gusjenica s jedne kugle, poprskala s nekim ekocidom za gusjenice, a danas nađem još dvije žive, izgleda da bez kemije ne crkavaju. Prošle godine su mi napale 3 kugle ispred kuće, jedna je bez ozljeda, druge dvije ću morati baciti, jer imaju dosta suhih grana. Ove godine ih nema na ove tri, a napale su veliku na travnjaku, koju su prošle godine poštedile. Pa ti sad budi pametan. Sve mi se čini da ćemo teško pobijediti tu gamad
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2019 u 21:48
Kod mene gusjenica nije bilo.
Evo kako oblikovati.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 789
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.