Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Vodene biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Močvarne perunike
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Močvarne perunike

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 21:21
I. pseudacorus odlicno uspjeva i cvate u polusjeni. Na suncu cvijetovi manje traju i brzo izbljed.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
emka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2011 u 08:18
Dobila sam rizome bijele perunike, da li je moguća sadnja sada u ovo vrijeme. Negdje sam pročitala da je osim proljeća moguće i u ranu jesen. Hvala i pozdrav.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2011 u 09:33
Kakva bijela perunika? Vrsta? malo je informacija za odgovor. Za mocvarne perunike je odavno vec previse kasno.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 22:55
Iris ensata
 
Dado,
 
Jesam li  dala dobro ime irisu  ili je to neka druga vrsta ?
 
Rijeka

Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 06:17
Nisi, I. ensata nikako nije. Ona ima tanjurasti cvijet. Potraži pod I. sibirica, pa procijeni.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 12:32
Baka Bea, puno hvala!
Znala sam da je močvarna ali koja vrsta... teško mi je bilo odrediti.  Zato imamo Vas Thumbs%20Up
Nešto sam i naučila ... da nužno ne moraju biti uz vodu i ako se zovu močvarne pa ih još više volim. Jesam li ja dobro vidjela da ih ima u žutoj, bijeloj, roza boji?
Rijeka

Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 20:53
Tako je Mira, mogu lijepo rasti i u obicnoj zemlji ako se redovito zalijevaju. Od suse se stite tako da odbace lisce ali onda ponovno krenu kad stigne voda. Hibrida I. sibirica ima u tim bojama koje si navela. Kod I. ensata zuta boja nije uobicajena. Zadnjih godina zuta se pokusala ubaciti krizanjem I. ensata sa I. pseudacorus (nasa domaca zuta mocvarna perunika). Srecom nastali su jako lijepi hibridi zvani "Eye shadow irises" (prevedeno bi bilo maskara hibridi). Takva krizanja pokusavam i ja izvesti zadnje dvije godine. Prva tura sadnica iz takvog krizanja je posdena pa sad treba cekati da procvijetaju :) i nadati se da je uspijelo.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 14:21
Dado 84,mogu li pitati za savjet.Imam potok uz moju zemlju u Lici i jako bi volila oplemeniti obalu uz njega.drveće koje je iznad je jasen,bukva ,hrast i grab.Može li u takvim uvjetima vodeni iris uspijevati.Ima li on lukovice ili rizome.Inače sam u Slavoniji i imam u vrtu perunike,kako mi kažemo.Tvoje fotke ne mogu otvoriti pa neznam koja je razlika.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 19:10
Osica ne znam da li je to prema zakonu moguce uraditi, pogotovo jer se radi o vedenoj povrsini koje stite mnoge konvencije. To sta ti zelis napraviti je kao reintrodukcija biljaka u prirodu, a za to trebaju dozvole :/.  a i treba viditi da li je tvoja zemlja i s druge strane obale :) No mislim da nebi trebalo biti vecih problema ako posadis iskljucivo autohtone mocvarne vrste, poput zute mocvarne perunike (ili sibirske perunike). Ona uspjeva i u laganoj sjeni samo puno manje cvate a inace raste iz rizoma. Perunike koje se inace sade u vrt vole suhu zemlju (pogotovo preko ljeta) a uz obale potoka bi istrunule o previse vlage. Velika razlika je i u cvijetu; vrtne perunike imaju dlakavu bradu u sredini latica dok vrste koje vole vodu to nemaju nego imaju signale raznih boja (smeđa, zlatna, zuta, bijela) Uz obale jezera mogu rasti I. pseudacorus, I. laevigata, I .ensata, I. versicolor, I. virginica, I. fulva itd. Slike su nestale zato sto je drugi server poceo naplacivati skladistenje slika :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 19:24
Dado 84 hvala na odgovoru.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,375 sekundi.