Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - kontinentalna sekvoja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


kontinentalna sekvoja

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
snovak45 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje snovak45 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: kontinentalna sekvoja
    Objavljeno: 16 Siječanj 2011 u 22:38
Zanima me zna li tko gdje se u širokoj okolici Zagreba može kupiti 2-3 m visoka sekvoja, po kojoj cijeni i kada ju je najbolje presaditi? Pretpostavljam kako sekvoje umjereno vole podzemne vode ali ne znam kako podnose snijeg i vjetrometinu ?
Sequoiadendron giganteum ( Gigantska sekvoja )
Neki kažu da je listopadna, a ja sam vidio mnoge zimzelene.
Hvala
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 13:24
Naš član sequoiadendron ima sekvoja, metasekvoja, araukaria i drugog zanimljivog drveća   vlastitog uzgoja kao u prići. Javi mu se na PP možda se dogovorite.

Sequoiadendron giganteum ( Gigantska sekvoja ) je četinjača koja ne odbaci svoje iglice preko zime. Ako te zanima sekvoja koja krajem jeseni odbaci iglice probaj nabaviti Metasekvoju
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 14:16
Postoje 3 vrste "sekvoja" ili stranim rječima 3 vrste redwooda
1.Sequoiadendron giganteum ili golemi mamutovac (Giant redwood)iz brdskih područja Sierra Nevade u Kaliforniji. Ona je zimzelena i podnosi kontinentalnu klimu preko -20 C
Dostigne visine preko 80metara i promjera preko 10metra
2. Sequoia sempervirens ili obalna sekvoja (Coast redwood), potječe isto iz Kalifornije ali bliže obalnim područjima i ne podnosi kontinnetalnu klimu, voli mediteransku klimu tamo do -12 C. Iako raste jedan primjerak star preko 50 godina u Zagrebu u Tuškancu. S.sempervirens su postala najviša stabla, poslije toga kada su u negde u početku 1900 posijekli zadnje 2 najviše duglaziju,koja su bile visoke 126 i 142metra.Najviši dosad nadžen primjerak imenom Hyperion je visok oko 115,61metara i najviše je stablo na planeti, sljede mu Helios sa     114.58, zatim Icarus 113.1

3.Metasequoia glyptostroboides (Dawn redwood)je nadžena oko 1942 najprije u fosilima, a godinu kasnije našli su i žive primjerke u Kini. Ona je jedina listopadna izmedžu sekvoja. Njene iglice su jako dosta slične S.sempevirens u usporedbi sa S.giganteum, koja ima savim drugčije. Uspijeva u vlažnim tlima, voli područja u rijeke, ali ne voli baš stoječu vodu kao močvarni čempres ili taksodij (Taxodium distichum), sa kjim ju ljudi dosta puta mješaju zbog sličnih iglica.
Prva metasekvoja je stigla u Jugoslaviju oko 1954 godine i to u Arboretum Volčji potok u Sloveniji.

U našem prostoru ima najviše metasekvoja, zatim mamutovaca a najmanje oblanih sekvoja


Ako raste u posudi, onda se može saditi bilo kada. Ali sigurno je najbolje u prolječe ili na jesen. Ja imam malih sekvoja (S.giganteum) do 20cm, tako da ti ne dolazim obzir. Pa i granica izmedžu nas je problem. Ali sigurno ih bude na prolječe u zagrebačkim vrtnim centrima. Ali možda ne tako visokih. Mislim, da obilno imajo tamo ok visine 1 metra i to kožta preko 100evra, a 2-3 metra visine, to bi sigurno koštalo oko 300-500evra. Na e-bayu je cijena 1,8m visine oko 200evra. Ali naši vrtni centri nisu baš jeftini, neke stvari znaju biti jako skupe.

A što se tiče vlage. S.giganteum triba dosta zračne vlage, ali ne voli tlo, gde stoji voda. Tako, da najviše sekvoja, koja sam vidio u Sloveniji, Hrvastskoj i Austriji, rastu na malim brdima, na nagibu, tamo gde rastu u ravnini, nisu baš ljepa stabla i brzo propadaju. U Zagrebu u botaničkome vrtu i parku Ribnjak rast jadna stabla, a malo više prem Sljemenu u blizini Tuškanca u Malinovome parku rastu 2 jako ljepe i stare sekvoje.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 14:54
Hvala SD za opširno objašnjenje. Ova dva prekrasna stabla koja spominješ, posebno me oduševljavaju, odrasla sam u njihovoj blizini, šetala s mojom djecom, pa s unucima i samo nebo zna koliko će još stoljeća prkositi nevremenu. Udarali su ih gromovi, ali su živi. Sada imaju gromobrane. Kad ih vidiš dobiješ želju da im se pokloniš. Baš sam jučer bila na predavanju "Stoljetna stabla u Hrvatskoj" i mnogo naučila. (Ma kakvi stoljetna, maslina 15 stoljeća. tisa 8, čempres 5 itd.) Treba ih čuvati, spašavati ako su ugrožena i bolesna, dragocijena su. Mnogo toga se može kupiti, ali ne i vrijeme, ono ih čini posebnima. A zašto ne bi i mi, naravno tko ima prostora, posadili svoju sekvoju? Za buduća pokoljenja, kao naši prethodnici.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.