Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Trajnice iz sume
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Trajnice iz sume

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
lana30 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana30 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Trajnice iz sume
    Objavljeno: 12 Veljača 2011 u 14:54
Pozdrav svim clanovima ljubiteljima biljaka.
Iako nisam novi clan ,pocetnik sam  u vrtlarstvu i nisam bas aktivna na forumima,ali sam vas vjerni citatelj  vasih  postova i savjeta,i moram vam priznati da bez ovog foruma ne bih uspjela napraviti mnoge stvari u svom novom vrtu  za godinu dana.
Sad nikako ne mogu docekati proljeceSmile
 Naime imam jedno pitanje. Da li je moguce preseliti pojedine biljke iz sume u svoj vrt u kome vladaju koliko toliko sumski uslovi ,zanimaju me niske i grmolike trajnice ,koje bi pokusala presaditi ili razmnoziti ,pa molim clanove dalije i za odgovore. .Napominjem da mi je zemljište pretezno kisele reakcije,djelomicno sjenovito(u sjeni borova) .Vec su posadjeni hortenzije,rododendron,aucuba japonica i astilbe.Planiram i hoste i paprat.Želim popuniti praznine ,pa me zanimaju koje biljke mogu upotrijebiti .
Hvala unaprijed,izvinite na opsirnostiBig%20smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2011 u 20:29
I ja sam nova na FORUMU,više sam na stranicama nego u kuhinji,Provala sam sa paprati i drže se,ja živim na otoku Krku,mjesto Omišalj,nestanu po zimi(ako je oštra)a onda na proljeće oni opet izrastu.Trebaju biti zasađeni u hladu.Smile
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2011 u 22:55
Iz šume si možeš preseliti dosta biljaka trajnica i grmova. Neke od njih su zaštićene vrste.
Evo nekih; ciklame, šumska suručka (Aruncus dioicus), visibabe (Galanthus), drijemovac (Leucojum), vrijesak (Calluna vulgaris), jetrenka (Hepatica), kukurjek (Helleborus), plućnjak (Pulmonaria), kurika (Euonimus), božikovina (Illex), šumska anemona (Anemone nemorosa), zimzelen (Vinca minor), medvjeđi luk (Allium ursinum), obični likovac (Daphne mezereum)...

Na vrh
Zelenka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2011 u 23:10
Ja imam posađenu šumsku paprat u hladu ali se sada po zimi posušila nadam se da će u proljeće niknuti.Dobila sam i dvije šumske ciklame Big%20smile ostalo im je onako par jadnih listića i za njih se nadam da će preživjeti da tako i u šumi izgledaju zimi i one su također posađene u hladu na mom šumskom vrtiću. Smile
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2011 u 08:34
Jutros sam na radiu čula da 3/4  šumskih orhideja, koje kod nas uspjevaju žive na otoku Krku, dakle još jedna biljka koja bi možda uspjevala kod tebe - tj. šumska trajnica.
Doduše moram priznati da nisam baš oduševljena idejom da se biljke premještaju s njihovog prirodnog staništa, dok ima predivnih trajnica koje se mogu nabaviti i posaditi i zadovoljiti tvoje uvjete.
No naravno da svi imamo poneku biljku "ukradenu" iz šume kad su tako lijepe.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Zelenka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2011 u 15:51
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Jutros sam na radiu čula da 3/4  šumskih orhideja, koje kod nas uspjevaju žive na otoku Krku, dakle još jedna biljka koja bi možda uspjevala kod tebe - tj. šumska trajnica.
Doduše moram priznati da nisam baš oduševljena idejom da se biljke premještaju s njihovog prirodnog staništa, dok ima predivnih trajnica koje se mogu nabaviti i posaditi i zadovoljiti tvoje uvjete.
No naravno da svi imamo poneku biljku "ukradenu" iz šume kad su tako lijepe.
Vau baš me zanima kako izgleda ta šumska orhidejica ? Tongue
Na vrh
lana30 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana30 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 14:50
Hvala svima na odgovorima ,imam sad dosta ideja,
Moja mama ima vikendicu u sumama,i dosta toga je presadila u dvoriste ,ali to i jeste svakako u sumskom ambijentu .
Ja zivimu Sa,dvoriste i vrt su mi na sjevernoj strani ,i vecim dijelom u hladu i pod borovima,tako da i nemam drugog izbora osim da biram biljke sličnog staništa.
Jos jednom hvalaSmile
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.