Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Belamcanda chinensis (Ixia chinensis)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Belamcanda chinensis (Ixia chinensis)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Belamcanda chinensis (Ixia chinensis)
    Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 09:20
Kraljevstvo: Plantae
Odeljak: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Red: Asparagales
Familija: Iridaceae
Rod: Ixia
Vrsta (latinski naziv): Ixia chinensis (Belamcanda chinensis)

Opisi biljke:
Ixia chinensis – (sinonim Belamcanda chinensis) rasprostranjena je u primorskim oblastima Japana, severoistočne Rusije, Koreje, Kine, Vijetnama, Indije. Zaštićena je biljna vrsta i preti joj izumiranje. Visina biljaka je 80-150 cm, sa 5-8 listova na donjem delu stabla. Dužina listova je do 50 cm, a širina 3-4 cm. Metličasta razgranata cvast nosi do 20 krupnih cvetova, 5-7 cm u promeru žuto-narandžaste do crvenkaste boje sa crno purpurnim mrljama na laticama. Cveta u maju i junu, a svaki cvet traje samo nekoliko časova. Plod je čaura oko 3 cm duga sa okruglastim crnim semenkama.
Gaji se najčešće varijetet flava sa krupnim žutim cvetovima i var. Purpurea sa žuto-crvenkastim cvetovima. U Kini i Japanu koristi se kao lekovita biljka.

Načini uzgajanja:
Ako se seme posadi krajem zime u saksije mlade biljke mogu cvetati iste godine. Ako se gaji kao saksijska biljka u jesen kada uvenu listovi treba im obezbediti zimski period mirovanja na hladnijem i suvom mestu, a krajem zime se zalivanjem aktivira novi rast lukovice. Način uzgajanja kao kod hibridne iksije.

Načini razmnožavanja:
Lukovicama i semenom. Seme dugo niče, potrebno je 1-2 meseca da se pojave ponici.

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 09:28
I fotke
 
 
 
Ovak izgleda sjeme (fotka je s interneta)
 
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 12:32
Cvijet je odličan, ostala sam bez riječi. Inače jako volim takve oblike cvijeta kao što su amarislis, ljiljan, kala...
Ovo je nešto predivno. Baš si mi uljepšala dan.
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 13:24
Ja sam samo "uletila" s fotkama Wink, a Voki je puno više toga pružio sa svojim informacijama.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2011 u 09:54
Želim vam predstaviti jednu lijepu i neobičnu, a kod nas za sada vrlo rijetku biljku, naravno iz kolekcije BB, koja se punim nazivom zove
 
Belamcanda flabellata "Hello Yellow"
 
 
ovo je fotka s neta, sa stranica Plant Delights Nursery.
 
To je jako zgodna trajnica uspravnog rasta  iz obitelji irisa (Iridaceae) koja dosta brzo raste i širi se rizomima. LIstovi zelene boje, čvrsti, uspravni i u obliku mača, nalikuju onim kod gladiola.
BIljka naraste najviše do 40cm, voli dosta sunca, ali uspijeva i u djelomičnoj sjeni. Potrebe za vodom su umjerene, iako ne voli zadržavanje vode što u zimskim mjesecima može biti pogubno za nju, tako da bi je trebalo zaštititi od pretjerane vlage zimi.
Cvate prekrasnim zlatno žutim cvjetovima od sredine ljeta do početka jeseni. Nakon cvatnje formiraju se mahunice u kojima se nalazi sjeme.
 
evo fotki moje biljke:
 
 
 
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2011 u 10:24
Eto zašto volim forum. Ja uzgojim, vi lijepo opišete i slikate. Izazov mi je uzgajati nepoznate ili malo poznate biljke, no sad mi je još draža kad sam saznala da je ugrožena vrsta, hvala Voki...
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2012 u 21:00
Moja ljepotica  Smile ! Stvarno je posebna a pogotov cvijetići koji su zarolani dok se ne otvore...


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2012 u 15:57
Prošle godine mi je Tija donela semenke, mlade biljčice su uspešno prezimile i izdržale skoro -30 stepeni, a ove godine su pune cvetova

A biće i semenki
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2013 u 00:23
Baka Bea, nadam se da je imate... Kad dođemo u Zagerb.  ili prije vi u Rijeku .Wink
Rijeka

Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2013 u 08:29
Imam Mira i narančaste i žute što je objavila RS.

Voki lijepe su ti Belamcande. Jesi li ih uzgojio od sjemena što ti je poslala Tija? O sory, sad vidim da sam brzo čitala. Kod mene je njihov cvijet puno manji, ili je samo krupni plan zaslužan.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2013 u 11:07
Hvala Baka Bea na odgovoru.
Nadam se da dolazite u Rijeku na druženje i to sa punim prtljažnikom auta!
 
Imam popis biljaka za vas a tu spada i ova.
 
 
Rijeka

Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2013 u 20:14
Bilo bi lijepo malo putovati, proljeće je. Zbog sabljastih listova ovu biljku često možemo zamijeniti s perunikama, pogotovo dok su mlade.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2013 u 14:06
Moje biljke su iz semena koje sam dobio od Tije. Cvetovi nisu krupni, a slikani su baš iz bliza. Miro, ako dolazite u ove krajeve imam mladih biljčica. Žute nemam, a ove narandžaste sam i nedavno sijao pa imam mladih biljčica.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 16:10

Uskoro počinje cvetanje...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2013 u 09:05
ovako je cvetala

a sada su joj semenke zrele.

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2013 u 09:31
Voki, ja mislim da ti imaš raznovrsnije biljke nego neki botanički vrt......uvijek nešto novo.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.