Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ponos Madeire - Echium candicans
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ponos Madeire - Echium candicans

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ponos Madeire - Echium candicans
    Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 18:25




Echium candicans – ponos MadeireMediteranska biljka porjeklom sa Madeire.
Treba sunčano mjesto gdje ljeti može biti čak i vruće.
To je vazdazelena (vazdasiva) biljka koja ne podnosi kontinentalnu zimu. Na kontinentu se uzgaja kao lončanica, a prezimljava u vrlo svijetlom prostoru kod 5 - 15 °C. (Vrlo kratkotrajno će podnijeti temperaturu od 0°C).

Za zdrav rast biljke treba joj visokovrijedna zemlja za lončanice obogaćena krupnijim pijeskom, rahla, prozračna i dobro drenirana. Zalijevati ju treba redovito (naročito ako se uzgaja kao lončanica), tako da je zemlja stalno lagano vlažna, ali nikako ne smije biti mokra.

Zimi zalijevati vrlo malo, tek toliko da se zemlja potpuno ne osuši.Gnoji se od 4. do 9. mjeseca dva puta mjesečno tekućim gnojivom. Ne orezuje se. Naime, ako se izdanak prikrati ne znači da će doći do grananja, a može ostati i potpuno bez lišća.
Štetočinje nisu zainteresirane za dlakave listove ove robustne, nezahtjevne biljke, a najveći štetočinja za ovu biljku je onaj tko ju previše zalijeva.













Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 19:39
Prvi put vidim ovu bilju i moram reći da me oduševila. Još jedan prelijepi grmi koji može krasiti naše mediteranske vrtove.

Cimi hvala na iscrpnom opisu.
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 20:25
Ja sam ovu biljku vidjela prvi put prošle godine na australijskom ebay-u, pa sam mislila da je to biljka s tog podneblja.
Sad sam se baš iznenadila. Inače prelijepa.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 21:09
Cimi, fletna i spremna kao i uvijek odmah nas svemu podučila, hvala ti.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 22:53
Ja sam kupio 5 sjemenki za nekih 20 kn na aukcije.hr . Niknule su mi dvije pa bumo vidili sta ce ispasti.
Na vrh
malaluna View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 18 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 266
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malaluna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2010 u 03:45
Pozdrav!
Bilo je u MBMu u Zagrebu prošlo ljeto, i ja sam poludjela za njom, tada, ali sam ostala bez love pa je nisam kupila ( to nije niš čudno kad uđem u rasadnik neki :))... Možda je imaju opet!
Poz :)
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2010 u 18:55
Bok Mira,
biljke napreduju dobro za sad. Jedna je visoka nekih 15 cm a druga nekih 20 te se pocela granati na vrhu. Stabljike su debljine prsta. Za svaki slucaj spremio sam ih u plastenik buduci da su najvili ostru zimu. Nadam se da ce izdrzati. Zaljevam ih jako malo, tek kad vidim da pocnu spustati lisce (inace listovi stoje u vodoravnom polozaju). Preko ljeta sam ih dobro natapao 1-2 puta na tjedan.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2010 u 18:28
Ovako izgledaju moje 2 biljke




Na vrh
sjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 19:56
Pozdrav svima! evo ja sam nova na forumu i u vrtlarstvu, ali vidjela sam ovu biljku već i stvarno je prekrasna, samo da vam kažem da možete jeftino sjemenje naručiti preko ebay-a, evo ja naručila i čekam da dođe i platila svega 4 dolara tj nekih 20kn :))evo link :)http://cgi.ebay.com/Echium-Fastuosum-Seed-Pride-Madeira-Plant-/380314839105?pt=UK_HomeGarden_Garden_PlantsSeedsBulbs_JN&hash=item588c87e841



http://cgi.ebay.com/Echium-Fastuosum-Seed-Pride-Madeira-Plant-/380314839105?pt=UK_HomeGarden_Garden_PlantsSeedsBulbs_JN&hash=item588c87e841
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2012 u 19:25
Biljka koja raste u Madeiru i od tuda i sam naziv Ponos Madeira.

Biljka spada pod medirensku ali kod nas nije jos tako poznata i stavljamo je u egzoticne biljke.

Moze narasti otprilike od 1,5 do 2metra i visegodisnja je biljka sa cvijeticima koji se pojavljuju u proljece.
Najbolje ju je saditi  na suncani dio al  podnosi i nize temperature pa se moze saditi i kod nas.
Gdje je hladnija klima najbolje ju je saditi u tegle gdje se unosi na temperaturu od 5-15 C.

Lako se razmnozava sjemenom i zahtjeva drenazno tlo koje se lako rijesi sa dodavanjem malo pijeska.

Biljka privlaci pcele i leptire.

Napomena je da ova biljka krasnih plavih cvijetova moze djelovat nadrazujuce te cak ponekad i izazvati alergijsku reakciju.
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2012 u 23:26
Ah, steta da nije za kontinent, prekrasan primjerak !
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 07:43
carol bojim se da nije ni svagdje za priorje...
prekrasna biljka, ali smeta joj hladnoća

lani sam je gledala, ali čekam da prođe ova zima i da vidim kako je prezimila kod "susjeda"
ako prezimi, sigurno ću je potražiti u prodaji
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 10:28
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

carol bojim se da nije ni svagdje za priorje...
prekrasna biljka, ali smeta joj hladnoća

lani sam je gledala, ali čekam da prođe ova zima i da vidim kako je prezimila kod "susjeda"
ako prezimi, sigurno ću je potražiti u prodaji
 
 
 
No, ovo sad je opako, pogotovo za vas u Primorju i Dalmaciji, dere vas bura, a jos na to i snijeg na kojeg niste navikli ko mi. Svaki put kad gledam neku biljku, ko ovu npr. zazelim je u svojem vrtu, ali onda prvo knjigica, pa da li je tender ili hardy i onda se brzo ohladim jer nemam pogodan zatvoreni prostor.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 20:36
Moze na kontinetu biti al se treba po preporuci saditi u posudu i unositi kad postaje jako hladno. To je doduse jedini problem 
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.