Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kineska jela (Cunninghamia lanceolata)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kineska jela (Cunninghamia lanceolata)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kineska jela (Cunninghamia lanceolata)
    Objavljeno: 10 Srpanj 2011 u 12:21
Evo moje skoro 4 godišnje cunnighamie. Ako ne poznajte ovog četinar, on dolazi iz Kine. Slična je malo araucariji na prvi pogleda ali ima duže iglice. Neki misle da je wolemia. Voli da ra oblikuje više stabala.

Lijevo je cryptomeria a desno cunninghamia.

Inače zhatjeva topliju klimu, u Kini , gde raste joj je n anekim lokacijama temperturni minimum -20 C. Tako da, je potrebno je saditu u zavjetne položaje, gde je ne bi mraz oštetio. Koda nas u Sloveniji rastu 3 veča stabla (podatki prema internetu), največe uz u gradu Radlje ob Dravi (kontinetnalna klima), i prema mojim ocjenama ima preko 50 godina, manja raste u NOvi Gorici, a najmladža u botaničkome vrtu u Mariboru i naravno ima još jedna mala od pola metra ispod moje vikendice. Inače je ta biljka raste velikim površinama u Kini, i upotrebljava se u drvenoj industriji, kao kod nas jela i smrika. Njzini rodžaki so skevoje, metasekvoje, taksdoiji, kriptomeriji,... u glavnome predstavniki bivše porodice Taxodaceae, koju su sada prema novima genetskima istraživanjima dodijelili u porodicu Cupressaceae.

http://de.wikipedia.org/wiki/Spie%C3%9Ftanne

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2011 u 15:34
Cunninghamia laceolata koju si mi poklonio je završila na parceli kod moje susjede kaktusarke. To je ipak veliko stablo i nije jednostavno naći prostor za nju. Malo mi je žao za nju ali jednostavno ne možemo sve imati.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2011 u 17:31
MOžeš dobiti drugu !!!!
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2011 u 16:47



Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2011 u 16:56
Ohoho, i Trava ima svoju cunninghamiju. Da li si je sam uzggojio?
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2011 u 17:12
Evo moje kineske lipotice,uzgojena je iz reznice,sada je stara nekih 6-7 godina.Iz osnove je izbacila još dvije grane.Nadam se da će te mladice ljepše rasti kao stablo jer ova velika raste kao grana,teži horizontali.trebao sam reznice uzeti negdje sa vrha stabla ali to je bilo nemogućebilo je malo poveće stablo.Na drugoj slici ,vide se brojni pupovi koji će kad porastu biti odlične reznice.
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2011 u 17:47
Je moj je uzgoj,već sam ih davno prije uzgajao ali su mi sve propadale uslijed neke boleštine zbog koje su propala i oba stara stabla sa kojih sam uzimao reznice.Ni prskanje ni dezinfekcija reznica ,ništa nije pomagalo,ova jedna mi je ostala od zadnje ture i dosad je najstarija,Prskao sam je sa svim i svačim,možda je to pomoglo a možda je i sama reznica bila zdrava.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2011 u 21:33
No, ja nemam s time problema. Jedino ako jednogodišnje biljke ostavim na otvorenome, mi propadnu. Pa sam ih lani sklonio malo bliše kuče i nije bilo problema.
Na vrh
tekel View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 15 Kolovoz 2013
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 112
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tekel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 13:46
[QUOTE=trava]Je moj je uzgoj,već sam ih davno prije uzgajao ali su mi sve propadale uslijed neke boleštine zbog koje su propala i oba stara stabla sa kojih sam uzimao reznice.Ni prskanje ni dezinfekcija reznica ,ništa nije pomagalo,ova jedna mi je ostala od zadnje ture i dosad je najstarija,Prskao sam je sa svim i svačim,možda je to pomoglo a možda je i sama reznica bila zdrava. [/QUOTE

kako i kada uzeti reznice i kako dalje postupati sa njima,imam jedno stabalce koje se pretvorilo u grm i držim je u plasteniku,rado bi je razmnožio
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2013 u 00:16
Moja je od ovog proljeća u zemlji.Više stagnira nego što raste.Biće joj ne paše crvenica.
Reznice možeš uzeti sada.Odsijeci zaperke,tj,ovogodišnje izdanke,očisti iglice od baze prema gore,nekih 2-3 cm,pazi da ne oguliš i koru,pobodi reznice u perlit ili u dobro oprani malo zrnatiji riječni pijesak.Zalij dobro i kasnije orošavaj,temperatura bi trebala biti oko 20 stupnjeva,zimi,neke se ožile za mjesec-dva a neke i za 6 mjeseci.Nesmije biti prevlažno,bolje malo suhlje.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.