Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zanimljivosti iz svijeta šume
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zanimljivosti iz svijeta šume

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2012 u 12:57
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2012 u 13:14
surova stvarnost ili kako se Hrvati igraju "dobroga" gospodara :


U posljednje vrijeme Hrvatske šume dijelle potiaje za pošumljavanje.Dosta ljudi je doblo potiaje i stvarno su ih iskorstli za pošumljavanje. Nekise bave rasadničarstvom i dobili su poticaje za taj vid privrede.

Bilo je i takvih koji su registrirali i rasadnike autohtonih drveća, u svojim porušenim šumama, navodno da su ti poticaji bili još i puno veći. Dobivale su se besplatno sadnice (hrast 1 m visine) i novci za radove. Jedan je kod mene porušio 70 % šume i prodao, zatražio poticaje prve tri godine je godišnje dva put pokosio travu između posađenog i to je bio sav posao. Pare je stavio u džep. Treba imati pravu informaciju u pravo vrijeme i dovoljno nemarnu državu koja ne kontrolira kuda se njeni novci troše.

Sva poduzeća imaju obavezu uplate doprinosa za šume i to idu tromesečne akontacije na ukupni prihod (ne dobit) prethodne godine u iznosu od 0,75 %. Ne izgleda puno ali nisu baš ni mali novci.

Doprinos za OKFŠ se navodno koristi za (kopiram) :


Općekorisne funkcije šuma jesu:

- zaštita tla od erozije vodom i vjetrom,
- uravnoteženje vodnih odnosa u krajobrazu te sprečavanje bujica i visokih vodnih valova,
- pročišćavanje voda procjeđivanjem kroz šumsko tlo te opskrba podzemnih tokova i izvorišta pitkom vodom,
- povoljni utjecaj na klimu i poljodjelsku djelatnost,    - zar se to ne podrazumjeva?
- pročišćavanje onečišćenog zraka,                           - zar nije funkcija same biljke pročišćenje zraka???
- utjecaj na ljepotu krajobraza,                                 - šume to rade same
- stvaranje povoljnih uvjeta za ljudsko zdravlje,
- osiguranje prostora za odmor i rekreaciju,              - toga još nisam vidla, ukoliko to želite napraviti trebate dozvole, a ni jedna šumarija tako nešto nije napravila
- uvjetovanje razvoja ekološkoga, lovnog i seoskog turizma,
- očuvanje genofonda šumskog drveća i ostalih vrsta šumske biocenoze,
- očuvanje biološke raznolikosti genofonda, vrsta, ekosustava i krajobraza,
- podržavanje opće i posebne zaštite prirode (nacionalni parkovi i dr.) šumovitog krajobraza,
- ublaživanje učinka stakleničkih plinova vezivanjem ugljika te obogaćivanje okoliša kisikom,
- opća zaštita i unapređivanje čovjekova okoliša postojanjem šumskih ekosustava kao biološkog kapitala velike vrijednosti te
- značenje u obrani zemlje i razvoju lokalnih zajednica

prosudite sami da li se išta od toga radi. Hr.šume su registrirane kao d.o.o. poduzeće.

Nekada su bili lugari bez kojih se nije moglo posječi drvo u šumi. Sad se drva masovno sijeku, ljudi posjeku cijelu šumu i nikome ništa. Da ne govorim o krađi drva. Na mom brijegu su operirali cijelo ljeto , kamionima se je odvozilo, a vlasnici se boje prijaviti jer se boje osvete. Da postoji lugar ko nekad takve se stvari ne bi događale. A mi svi plaćamo zrak.


Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2012 u 16:41
G.trava, mislim da smo svi mi svjedoci događaja kakve opisuješ. Tu u Zagorju se isto nemilice i neplanski ruše drveća, pa nastaju klizišta. Ima dosta neurednih šuma, kvalitetna drveća se ruše, a njhova mjesta zauzima akacija koja brzo raste. Vele Zagorci: Kaj bu meni neko određival kaj ja smem u svojoj šumi. Nešto sam bas danas nacula u vijestima da Milanovic spominje Hrvatske sume i gospodarenje sumama, mozda se ipak nesto pokrene.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2012 u 08:08
Evo malo naših cvjetnih, lijepih tema. Malo o flori u šumi i oko šume :

http://www.lonjsko-polje.com/galerijafotografija/galerije/category/14-flora
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,160 sekundi.