Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lysimachia golden globes umire
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lysimachia golden globes umire

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Lysimachia golden globes umire
    Objavljeno: 14 Rujan 2011 u 08:18
Ovu prekrasnu biljčicu napale su mi lisne uši. Poprskala sam je razblaženim deterdžentom za suđe (jedan mali "štrc" u pola litre vode) i nakon pola sata istuširala. Nakon toga počela je rapidno propadati. Bila je ovakva kad sam je kupila


a sad je ovakva Cry



Svako poslijepodne izložena je suncu, umjereno je zalijevam, što joj je prije godilo. Tražeći podatke o njoj, negdje saznajem da je trajnica, a negdje da je jednogodišnja. Razmnožava se, navodno, dijeljenjem korijena i sjemenom, ali moja nije imala sjeme. Korijen se ne usudim dijeliti sada dok je ovako bolesna. Željela bih je spasiti, a ako ne mogu, barem uzeti njezin "podmladak". Zna li netko kako?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2011 u 10:38
Dakle, kad nema odgovora, odlučih vidjeti što mogu sama učiniti. Misleći kako je mojoj Lizi (tako je zovem od milja) naškodila "kemija", izvukla sam je iz teglice i ugledala hrpu odumrlog korijenja između kojih je provirivala tu i tamo koja živa nit. Nakon ispiranja mlakom vodom razveselila sam se ugledavši mnoštvo novih korjenčića koji su izbijali iz pojedinih grana što su bile pod zemljom. Nažalost, nisam se odmah sjetila da bi to trebalo uslikati. Odrezala sam odumrlo korijenje i skratila sasušene grančice te odvojila neke s korjenčićima:





Posadila sam matičnu biljku i četiri odvojene stabljike s korjenčićima svaku u svoju teglicu upotrijebivši svjež supstrat.


Pa sad da vidimo što će se dogoditi! Imaju još dva vruća dana da se udomaće u novim teglicama. Kad zahladi ispod 10 celzijevaca, idu na spavanje u negrijan prostor!

Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2011 u 11:31
Kod mene je izdržala zimu vani u dvorištu , bila je doduše malo ofucana, ali se oporavila i ovog ljeta ponovno cvala.
Na kontinentu se zimi vjerovatno mora spremiti u kuću. Nisam sigurna da li je vrijedno truda jer se na proljeće može kupiti po cijeni ostalog jednogodišnjeg cvijeća.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2011 u 21:34
Eto, a ja mislila kako imam neku posebnu biljku! Stern%20Smile Vidjela sam, doduše, da je ima nekoliko forumašica. Tako je to kad si početnik! Al, neka, meni je ova draga i stvarno bih željela da se uspije oporaviti, bar jedna od njih pet.
Nego, jesam li ja dobro napravila to što sam napravila ili sam negdje pogriješila?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 05:42
na zalost nisam ranije vidio temu :o(
 

biljka ce se vjerovatno oporaviti, a mislim da je velika greska bila tretiranje biljke deterdžentom... jos da je bilo lagano poprskanje biljke ok iako ne znam ni da je to pametno... bolje da se nabavilo neko zastitno sredstvo iz polj.ljekarne.



i biljka nije trajnica, iako moze preživiti i nekoliko zima i u slavniji-kontinentanom dijelu lijepe nase. tako da bih rekao da i je trajnica iako se tako nigdje ne deklarira.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2011 u 00:09
Nisam htjela prskati insekticidom da ne bih otrovala pčelice (vidjela sam jednu na cvijetu vinke - čak i ovdje na četvrtom katu) pa sam zato upotrijebila deterdžent za suđe. Neću nikada više! smile180
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.