Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sobni jaglac - Primula
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sobni jaglac - Primula

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sobni jaglac - Primula
    Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 11:07
Vidim da nema ove biljkice. Evo što sam saznala na netu:

Glavno je doba cvatnje zima i rano proljeće, ali uz dobru njegu pomalo cvati cijele godine. Najbolje uspijeva u prohladnim i umjereno grijanim prostorijama. Suh topao zrak, izazvan centralnim grijanjem, teško podnosi. Isto tako teško podnosi izravno sunce, a budući da traži maksimum svjetla, treba je na sunčanom prozoru preko podneva lako sjeniti. Primula ima bujno lišće i obilan cvat, pa traži mnogo vode i hraniva. Zato je treba redovito i obilno zalijevati, i za vrijeme cvatnje jedanput na tjedan dohranjivati.

Ocvale cvjetove treba što prije ukloniti, jer time izazivamo novu cvatnju. Uklanjati treba i požutjele listove . Primule cvate bijelo, ružičasto, crveno u raznim tonovima, i plavo.

U sobi se može uzgajati velikocvjetna Pr. obconica, kineski sobni jaglac – Pr. chinensis – i sitnocvjetna. Pr. malacoides.



izvor; savjetnica.com
 
Slika s neta:
 
Juče u Kauflandu sam vidjela krasne. Na kraju mi je MM kupio "obični" jaglac. Kakva su vaša iskustva s ovom biljkom i centralnim grijanjem? Njega...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2012 u 20:05
Primula obconica (slika br. 1) moze da izazove tesku alergiju.
Ja ih upravo iz tog razloga nemam.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2012 u 21:00
Dobro je to znati. Hvala na upozorenju. 
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 12:20
..i da, ak sam dobro tražila, prvi prikazani jaglac je Primula malacoides.
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 14:16
p. malacoides je mini vrsta, a ono je vjerovatno p. obtonica




Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2012 u 09:53
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

Primula je jaglac.
Ova tema otvorena za jednu drugu vrstu primule, pa je tako i nazvana - sobni jaglac.
Točno Otok, mene zanimaju iskustva s baš tom vrstom, sobnog jaglaca! On nosi cvijet na dužoj stabljici, evo više slika s neta:
 
 
 
 
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2012 u 19:52
Čitam da se razmnožava i sjemenjem!
Sjemenje nisam nikad vidla, ni na šumskim, ni na kućnim!
Da ih malo poškakljam s kistićem???
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2012 u 20:30
Sobi jaglac - primula obtonica ne podnosi visoke temperature (zimi mu je dovoljno 10-15 stupnjeva), ni direktno sunce. Dobro je orošavati mu listove, ne pretjerati sa zalijevanjem, ali ni ne dopustiti da se supstrat osuši. Nakon cvatnje može ga se presaditi u vrt.

Moji su uvijek posađeni u vrtu. Evo slike pod snijegom



Neka vas ne zbune listovi, oni su od druge biljke, ali cvijet je od primule.

Kad se je snijeg otopio cvijet je nestao a veći listovi su propali, ali već se je pojavilo puno novih listova.
Eto, nije baš ni tako jako osjetljiva biljka.
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2021 u 18:06
kupila sam ovu prekranu biljku prepunu cvjetnih stapki prije nekih 10-tak dana...toliko je puna cvjetova da sam počela orezivati starije cvjetove jer se bojim da će ju brzo iscrpsti..malo joj listovi omlohave, pa nakon zalijevanja opet živnu
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.