Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Thelocactus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Thelocactus

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Thelocactus
    Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 12:10
Ovo je jedan mali rod kaktusa koji ima 12 vrsta bodljića. Najvjerojatnije jedan od najzastupljenijih u našim kolekcijama je T. setispinus. Ovo su slike mojeg Setispinusa s kraja proišlog ljeta
Uploaded with ImageShack.usUploaded with ImageShack.us
prije tjedan dana sam primjetio da je krenuo s vegetacijom, počeo je razvijati pupove, a i počeo je s rastom. Smješten je prozorsku policu iznad radijatora s južne strana pa ulovi i nešto sunca kad se pojavi.
Uploaded with ImageShack.us
Bit će uskoro i ovogodišnjih cvjetova.
Ovo je jedan od cvjetnih rodova kaktusa, cvatu u ranoj dobi sa ljepim ljevkastim cvjetovima.
Ovaj rod je veoma rano otkriven i prvi primjerci su u Evropu došli na samom početku 19. stolječa.
Prirodno stanište im je uglavnom središnji i sjeverni Mexiko, a neke vrste se mogu nači i u Texasu. Uglavnom rastu kao usamljene biljke, rjetko se u prirodi nađu u skupinama.Imaju veoma izražena rebra, često se uvijaju u spiralu. Bodlje rastu iz areola u stranu sa izraženijom središnjom bodljom koja je često čvršča i veča od ostalih u grupi. Pupovi se razvijaju iz novih areola na samom vrhu biljke tako da cvate cjelo vrjeme vegetacije.
Veoma su lagani i nezahtjevni za uzgoj. Razmnožavaju se uglavnom iz sjemena, koje ima veliku klijavost.
Nadam se da čete ovu temu nadopuniti sa slikama bodljića iz svojih kolekcija. naravno i slobodno me ispravite i dopunite ako sam u ovom opisu roda u čemu pogrješio ili što izostavio.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
tara2009 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 187
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tara2009 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 14:34
hmmmm mislim da to nije telocactus nego hamatocactus setispinus...
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 09:35
Tara na neki način si u pravu. Po novijim specifikacijama rod Hamatocactus je razdjeljen u druge rodove, neki u Thelocactuse, neki u Ferocactuse, neki u Glandulicactuse.
U rodu Hamatocactusa ostale su samo tri vrste kaktusa.
Tako je i Setispinus premješten iz roda Hamatocactus u rod Thelocactus.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 20:08
jako je lijep
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2012 u 08:40
Ljep bodljić i bez posebnih zahtjeva kod održavanja. Veoma mlade biljke stvaraju cvjetove. Cvate tokom cjelog perioda vegetacije, jer sa razvojem nove areole stvara se i cvjetni pup.
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 22:27
Uploaded with ImageShack.us

Moj Setispinus danas je otvorio cvijet, ali kad sam došao s posla počeo se zatvarat. Cvijet najvjerojatnije neću ni vidjeti ako ne potraje do vikenda kad nebudem išao radit. Ali stvara nove pupove pa će biti još cvjetova.
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 21:52
Super i moj bicolor već tjera pupove.
Na vrh
tara2009 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 187
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tara2009 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 22:35
kod mene jos nista
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2012 u 18:39
Uploaded with ImageShack.us

Moj Setispinus otvorio je i drugi cvjetić, a još se nazire nekoliko pupova. Bit će ljepo cjelo ljeto uživati njegovim cvjetićima.
Miss M. što je s tvojim bicolorom?
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2012 u 21:53
Originalno poslano od člana zmaj zmaj napisao:

Uploaded with ImageShack.us

Moj Setispinus otvorio je i drugi cvjetić, a još se nazire nekoliko pupova. Bit će ljepo cjelo ljeto uživati njegovim cvjetićima.
Miss M. što je s tvojim bicolorom?
Pup se tek nazire još je rano no lani je cijelo ljeto cvao pa očekujem da će i ove godine.
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2012 u 22:03
Bit će još cvjetova. To je njihova karakteristika da iz novih aureola tjeraju i pupove pa cvatu cjelo vrijeme vegetacije. Na mojem se dva pupa nisu razvila prije odlaska na zimovanje pa je snjima prezimio i kad se probudio pupovi su se nastavili razvijat i eto već i ocvali.
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2014 u 17:17
evo i mogs komsds   Tongue  ... 
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
miska View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Travanj 2013
Lokacija: Kvarner
Status: Offline
Bodovi: 8574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miska Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2014 u 19:14
Predivan je
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.