Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Noni-Morinda citrifolia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Noni-Morinda citrifolia

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Noni-Morinda citrifolia
    Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 20:11








Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 20:12


Slikice sam posudila s neta..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 20:16
Morinda citrifolia, poznatija kao stablo Noni, Cheesefruit, Indian mulberry ....je zimzeleno tropsko, vocno stablo. Tradicionalno je bila korištena kao hrana i ljekovita biljka - vrlo široka lepeza namjena. Najranije zabilježeno korištenje Noni-a je u sanskrtu spisima iz Indije, ali njegovo istinsko početno korištenje vjerojatno nikad neće biti točno poznato. Sada raste prirodno ili u uzgoju na tropskim lokacijama širom svijeta.

Morinda je rod od oko 80 vrsta, uglavnom tropskog porijekla. Postoji 7 vrsta pronađena u Australiji. Morinda. Citrifolia je veliki grm do srednje drvo od 3 metra do 12 metara visine, ovalnog oblika lišća na oko 30 cm u dužinu od 15 cm u širinu. Bijeli cvjetovi se pojavljuju u klasterima uglavnom u ljeto i jesen a nakon toga pojavljuju se plodovi, jestivi ali imaju imaju vrlo opor miris kada su zreli. Voće može varirati u veličini 7 do 20 cm. a u početku su zeleni do žute, a zatim bijeli. Drveće rađa drugu godinu i u dobrom stanju i pogodnoj klimi može stvarati plodove tijekom cijele godine i proizvoditi do 8 kilograma voća godišnje.

Mnogi dijelovi biljke se tradicionalno koriste za ljekovite svrhe i Niti jedan dio ove biljke ne propada i ne baca se; zavoji za rane, lijek za lezije ili čireve,korijen i kora koriste se za liječenje upala i infekcija,groznice, kožnih bolesti, dišnih problema, probavni problemi, menstrualni i urinarni problemi, dijabetes i spolne bolesti,liječenje raka, dijabetesa, srčanih bolesti, kolesterola, visoki krvni tlak, HIV, reumatizam, psorijaza, alergije, infekcije i upale. Neki vjeruju da voće može smanjiti upale sinusa, menstrualne grčeva, artritisa, čireva, uganuća, ozljeda, depresiju, senilnost .... Svaka zemlja ima svoj jedinstven način uporabe ove zadivljujuce biljke.




Jedna od najraširenijih upotreba Noni danas je kao voćni sok. Plod je jestiv, iako njegov neugodan miris i gorak okus je odbojan i zbog toga biljka nije široko uzgajana u vrtovima. To je, međutim, korisno za obalne erozije.

Morinda citrifolia je tropska vrsta te je najbolje odgovaraju tropski uvjeti i podrucja. Sama biljka dobro raste u skoro svakom tlu, uključujući pješčane ili stjenovite terene, mraz ne netolerira i gubi lišće na temperaturama ispod 12C. Korijeni mogu prezivjeti na 0* C temperature i može početi rasti iznova kada se poboljsaju uvjeti. Može se uzgajati u posudi gdje ce isto tako donositi plodove. Voli vodu i dobra opskrba vodom je poželjna. Ona tolerira uvjeta fiziološke otopine, a može biti smješten u punom suncu ili hladovini i može se uzgajati u zatvorenim prostorima ali omoguciti dobro osvjetljenje. Biljke uzgojene u zatvorenim prostorima potrebno je ručno oprašivati ako zelite plodove.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
maris40 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 21 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3958
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maris40 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 20:46
Zanimljiva biljka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 20:56
Rijetka i jako skupa!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2012 u 12:04
 Čao čao
Pošto se bavim i sa exotičkim biljkama moram reči,da je NONI za naše kraje osim ušča Neretve za uzgoj veliki problem. Pored svih osobimna koje ima se čovjek pita, dal ga uzgojit u posudama ili u staklenjaku. Pošto ga je potrebno posadit u pješčanu zemlju i u duboke tegle od najmanje 60cm dubine i 40cm premera mislim da se sve toliko poskupi, da se čovjek pita dal se isplati muke imat sa njime. Drugo je uzgojen u našoj klimi, dal če imat sve te dobročine spektre.
No pored svega Noni je u kineskoj medicini non + ultra. Svakako se ga može kupit u Njemačkoj kao sjeme 10 sjemenki €5,85 ili biljku po €9,75.
Firma Ruehlemanns de. Šalje i za Hrvatsku. Kodnas se može kupit kojekakvi napici i ekstrati i kapsule ali ja nisam baš pristaš toga. Moji eksoti moraju peživjet našu klimu i dati plod uspjeha tako vidljivog kao isprobanog. Monstera nebih te htio obeshrabriti što se Nonija tiče a uskoro ču opisat neke biljke koje imaju slične karakteristike a je moguče kodnas uzgojit bez večjih problema. Gledaj Ash*tABA Koidzumi Kiskei. Lp.Ivan

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2012 u 12:16
OK,Ivane meni je baš zanimljivo pratiti tvoje biljke,jer uvjek nas nečime novim iznenadiš! Ti si stvarno živa Enciklopedija za nas koji još uvjek ne poznajemo neke korisne biljke!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2012 u 13:51
Originalno poslano od člana ivane ivane napisao:

 Čao čao
Pošto se bavim i sa exotičkim biljkama moram reči,da je NONI za naše kraje osim ušča Neretve za uzgoj veliki problem. Pored svih osobimna koje ima se čovjek pita, dal ga uzgojit u posudama ili u staklenjaku. Pošto ga je potrebno posadit u pješčanu zemlju i u duboke tegle od najmanje 60cm dubine i 40cm premera mislim da se sve toliko poskupi, da se čovjek pita dal se isplati muke imat sa njime. Drugo je uzgojen u našoj klimi, dal če imat sve te dobročine spektre.
No pored svega Noni je u kineskoj medicini non + ultra. Svakako se ga može kupit u Njemačkoj kao sjeme 10 sjemenki €5,85 ili biljku po €9,75.
Firma Ruehlemanns de. Šalje i za Hrvatsku. Kodnas se može kupit kojekakvi napici i ekstrati i kapsule ali ja nisam baš pristaš toga. Moji eksoti moraju peživjet našu klimu i dati plod uspjeha tako vidljivog kao isprobanog. Monstera nebih te htio obeshrabriti što se Nonija tiče a uskoro ču opisat neke biljke koje imaju slične karakteristike a je moguče kodnas uzgojit bez večjih problema. Gledaj Ash*tABA Koidzumi Kiskei. Lp.Ivan
 
 
Ivane od mene imaš duboki smile211za ovu njemačku stranicu!!! Nema čega nema! Uživala sam istraživajući i zaista sam se oduševila!
 
Hvala ti još jednom od Heart
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2013 u 00:43
Dragi ljubitelji nonija sadnice se mogu kupiti i kod nas u HR. Nedavno sam nešto istraživala i pronašla sam da firma Exotic king u Bistri ima svu silu egzota...Cijene nisu male ali ima...Npr noni vis 20/30 cm košta 38,40 eura. Može se još svašta naći pa čak i kakaovac...Ako me put nanese rado bi otišla vidijeti taj rasadnik i naravno kupiti jednu biljku....Bio bi to noni ili kakaovac koji imaju istu cijenu...Sve to možete vidijeti na www.exotic-king.com    
Usput pokušala sam pronaći njemačku stranicu koju je napisao Ivane ali nisam ništa uspjela naći nego samo Cvijet info i Ivanov tekst....Napišite link...
sutra je novi dan
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.