Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Koje gljive
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Koje gljive

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 789
Korisnik
Poruka
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 17:11
Kaj su to borovnjače???
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 17:46
...slinavke...gore slinava tamnosmeđa kožica koja se lako skida, bijelo/bijeložuto meso ugodna mirisa i okusa, dolje spužvica žute boje....

mma mislim da sam vidjela negdje ovdje na slici...
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 19:19
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

...slinavke...gore slinava tamnosmeđa kožica koja se lako skida, bijelo/bijeložuto meso ugodna mirisa i okusa, dolje spužvica žute boje....

mma mislim da sam vidjela negdje ovdje na slici...
 
Aha slinavke - Suillus granulatus ili možda zrakasti boričari Suillus collinitus?
Ako su one onda to nema nikakve veze što ste tamo bacali ostatke gljiva, nego ima veze da je negdje u blizini neki bor, pa zbog njega rastu. Tvore zajedno mikorizu ili simbiotsku zajednicu. Onda, da li imaš negdje u blizini tih gljiva zasađen bor?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 22:23
...je, ove Suillus granulatus......


ma daaaaaajjjj!!!!smile229! ne ubijaj mi nadu!!!smile228... a baš sam bila sva presretna kako sam ipak došla do branja iz fotelje!!smile202...ma nije da je meni teško šetati šumama ( dapače.... :))) ali ovako bi mi malo titrao ego....znaš samo ja, moje,samo moje....... my precious... he he:))


p.s. da, iza mene je borova šuma ( ili ono što je ostalo od nje.... globalno zatopljenje, urbanizacija i ostale ljudske tvorevine uzele su danak....

Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2010 u 08:14
malko osvježiti temu
sa sunčanicama ,meni najboljim i prepoznatljivim,jučerašnja berba

ova je bila največa,cm do 30cm
i još desetak manjih,uglavnom ručak uspio sa dodatkom roštilja
Na vrh
Novica Perović View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 27 Studeni 2012
Lokacija: Tanzania
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Novica Perović Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2012 u 14:31
Ovčarka,vučji hleb,zrnasti sluzavac
Suillus granulatus
Šešir je žutosmeđe boje,gladak i sluzav,kožica se guli obavezno jer je gorka,rub je podvijen.
Jede se samo šešir,stručak je tvrd i žilav.
Raste pod borovima,često.
Klobuk: 4-10 cm,mesnat,izrazito sluzav po vlažnom vremenu ,sjajan,žuto-smeđih nijansi,guli se,ima podvijen rub,koji se kasnije ispravi.
Cevčice: žućkaste,stare rupice su tamnije,kod mladih primeraka ima kapljice.
Stručak: 5-7 x 1-1,5 cm,valjkast,žut,potom smeđast
Meso: belo,žućkasto,nežno,tvrdo,prijatnog mirisa i ukusa
STANIŠTE: pod borovima,obično na rubu šume,u travi,kao i žuti sluzavac,leti i naročito u jesenjim mesecima veoma česta i verna mestu rasta (gde ste ih brali biće ih opet ako niste oštetili micelijum prilikom branja)
ZAMENA : SA OPASNIM GLJIVAMA NIJE MOGUĆA
Na vrh
Novica Perović View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 27 Studeni 2012
Lokacija: Tanzania
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Novica Perović Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2012 u 14:35
Ovčarka,vučji hleb,zrnasti sluzavac
Suillus granulatus
Zamena sa opasnim gljivama nije moguća
Na vrh
Matejjj View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Srpanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matejjj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2013 u 11:43
Zasto nije moguce? Jeli nema slicni?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 789
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.