Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hrast - nekoliko ključnih pitanja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hrast - nekoliko ključnih pitanja

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Thorne View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thorne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Hrast - nekoliko ključnih pitanja
    Objavljeno: 16 Studeni 2012 u 23:51
Pozdrav ljudi!
Evo ja imam nekoliko pitanja na koja nisam uspio pronaći adekvatne odgovore, pa bih molio ako netko zna da mi pobliže objasni situaciju.

Dakle, pronašao sam na putu kući hrastov žir, i nakon što sam ga promatrao neko vrijeme, odlučim ga zasaditi. Pregledao sam na internetu o tome, i kažu da sad nije ni toliko loše vrijeme (sezona) za sadnju toga. Međutim, spominje se da se žir mora ostaviti da se smrzne, kao što se to treba sa jabukmo dogoditi, da bi uspješno proklijao. E sad, oni navode nekakav period od 4-6 tjedana, a mene zanima, može li se i bez toga smrzavanja, i ako ne, mogu li ja umjesto u frižideru da ga ostavim mjesec dana, da ga ostavim u zamrzivaču recimo 2 tjedna ili tako nešto. Ili je netko imao iskustva s time pa je preskočio taj dio i svejedno je ispalo sve kako treba?

Znam da se čini blesavo pitanje, ali meni taj proces smrzavanja nakon 4 godine prirodoslovno-matematičke gimnazije nije uopće poznat, jer kolko smo se mi toga doticali, samo staviš sjemenku u zemlju i čeka da naraste :D (naravno, uz određenu vlažnost, tlo, temperaturu količinu vode, blabla za određenu biljku itd.)

Nego eto, to me zanima, pa ako netko ima kakav savjet rado bih ga čuo.
I da, nemam baš prostora za eksperimentirati, ne mogu zasaditi 5 ili 10 drveća odjednom, tako da mi mora uspjeti iz prve, sa najviše dvije sadnice :/
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2012 u 23:57
Mislim da je to smrzavanje nepotrebno,ja sam uzgojio stabalce bez smrzavanja,ali svakako pokušaj,jedan žir u zemlju a   drugi u   hladnjak!!! :)
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2012 u 01:27
Da nek stavi u zemlju i nešto ga pojede[IMG]smileys/smiley36.gif" align="absmiddle" alt="LOL" />Šalu na stranu, dobra ideja od Fiki.Stavi jedan u zemlju i nek se sam stratificira.A drugi mislim u vlažnu krpu i u najlon i u frižider, ne zamrzivač.U zamrzivač smo ide grah zbog žižka.[IMG]smileys/smiley36.gif" align="absmiddle" alt="LOL" />Radila sam stratifikaciju i čini mi se da je išlo tako.Nakon tog posadi u posudu sa zemljom.Neke biljke baš moraju proć stratifikaciju.

Ešta kaže boki sa biljnogcarstva:

Sjemenke pojedinih biljki zahtijevaju poslije sazrijevanja zimski
period nakon kojeg mogu bez problema da proklijaju ... medjutim
neke sjemenke to ne zahtijevaju i mogu da proklijaju i bez
prezimljavanja neposredno nakon sazrijevanja !

One sjemenke biljki koje zahtijevaju stratifikaciju nakon branja sjemena
s stabla treba sjemenke da se stave u jednu posudu u koju sipate jedan
sloj pijeska pa redate jedan sloj sjemenki , pa opet preko sloj pijeska
pa sjemenki i tako u nekoliko slojeva ...

Debljina pijeska ide tek toliko da prekrije sjemenke ...

Tu smjesu je potrebno staviti u frizider ili na hladno mjesto na temperaturu
od 3 do 7 stepeni celzijusa i prskati vodom radi odrzavanja vlaznosti !
Ali ne treba pretjerivati sa prskanjem kako sjemenke ne bi ugnile ,
dovoljno je svakih 5 dana obilno prskanje ...

Taj proces se zove stratifikacija tj. vjestacka imitacija zimskog perioda
nakon cega kad se sjemenka izvadi na toplo mjesto pocetkom sezone
budjenja vegetacije na proljece , ona automatski prepoznaje da je
doslo pravo vrijeme za klijanje !

Nekim biljkama je potreban duzi period stratifikacije a nekim manji ...
Uglavnom se to vrijeme krece od 1 mjeseca pa sve do nekoliko mjeseci i vise !
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
khan View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2013
Lokacija: Marsonia
Status: Offline
Bodovi: 91
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje khan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2013 u 17:47
nedavno sam izričito našao u literaturi da žirovi hrasta NE zahtijevaju ni stratifikaciju niti skarifikaciju, i mogu se sijati odmah čim sazriju.
Ako ne možeš biti visok dva metra, budi pametan dva metra.

-Miles Vorkosigan
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2013 u 18:05
Žir se mora stratificirati na hladno i vlažno mjesto,pijesak,treset i slično,zato što se lako suši i može propasti,odnosno proklija na višoj temperaturi.Kod nas,uDalmaciji,ako je topla jesen žirevi proklijaju,ali  poslije hladnoća uništi klijance.Može se hrast sijati odma,ali ih treba održati preko zime.Ako želimo sijati žireve na proljeće moraju se stratificirati,ne zbog perioda dorminacije nego zato da se ne osuše i da ne proklijaju prije vremena.
Na vrh
khan View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2013
Lokacija: Marsonia
Status: Offline
Bodovi: 91
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje khan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2013 u 18:07
e, to je već druga stvar
Ako ne možeš biti visok dva metra, budi pametan dva metra.

-Miles Vorkosigan
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.