Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Trajnice za glinenu zemlju
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Trajnice za glinenu zemlju

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Trajnice za glinenu zemlju
    Objavljeno: 15 Siječanj 2013 u 22:20
Zemlja u mom vrtu je teška glinena, a položaj sunčani. Nije da nemam cvijeća, nije da tlo ne popravljam, ali molim znalce da daju svoje viđenje, komentare, prijedloge, savjete ... za koje vjerujem da će i drugima koristiti.
 
Do sada sam u cvjetnoj gredici tlo rahlila vapnom, pepelom (uz biljke koje to vole) i pijeskom. Za cvijeće ne koristim organsko gnojivo nego mineralno jer sam primjetila da onda ima manje voluharica.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 11:14
Achillea millefolium i bzdroj njezinih kultivara
Achillea filipendulina
Achillea ageratifolia
razne vrste timjana (Thymus)
ukrasna vodopija - Cichorium intybus Electric blue
Euphorbia myrsinites, nicaensis, wulfenii, characis
gotovo sve vrste seduma
Stachys cretica, germanica, recta
razni Teucriumi
Lavanda, zalfija, atriplex
Cerastium tomentosum

neke koje su mi pale napamet


Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2013 u 23:50
Hvala Dado, idem Googlati da vidim neke od njih, a neke i imam.
Nadam se da će se javiti sa svojim komentarima, sugestijama ... i Baka Bea i Viridarivm.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2013 u 12:19
Kao što sam već napisala na onoj drugoj temi,kod mene je zemlja  glinena  pa i gora od toga.Na nekim djelovima je šuta,sa svim i svačim.Muku mučim dugo godina da je oplemenim što više.Bar u cvjetne gredice sam dodavala humusa,šumske zemlje,pjeska i naravno sav otpad organski iz kuhinje.Znači,sve što ostane od svježeg voća i povrća,sem citrusa i talog od kafe,ljuske od jaja,karotne one od jaja i  nebojene kartone..Nemam kompostar ali to ukopam u zemlju pa se raspada u zemlji.Uspješno mi opstaje puno trajnica.Imam echinaceae,rudbeckie,margarite,monarde razne,stolisnici,makovi,ljiljani,tulipani,zumbuli,narcisi ,ruže,penstemoni,drveni i zeljasti bozuri i još dosta toga ne mogu se ni sjetiti šta još uspješno raste u mojoj fušerajskoj zemlji.Glina je toliko tvrda da se od nje može oblikovati predmet po želji :D  Ipak,puno toga opstaje..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
khan View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2013
Lokacija: Marsonia
Status: Offline
Bodovi: 91
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje khan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2013 u 13:57
već samom sadnjom trajnica obogatit ćeš sastav tla, s obziromd a one izvlače minerale iz dubine u plodni sloj, vežu ugljik u svoju biomasu, te ga, otpalim lišćem i stabljikama vraćaju u tlo.
za poboljšanje tla posadi gavez (Symphytum), plućnjak (Pulmonaria officinalis), djeteline i druge mahunarke, npr Lupinu koje će vezati dušik. Sadnjom trajnica se može postići puno a uz znatno manje rada nego s jednogodišnjim biljkama.
Ako ne možeš biti visok dva metra, budi pametan dva metra.

-Miles Vorkosigan
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 16:37
kod mene u vrtu gdje sadim povrće je također glinena zemlja.već par godina bacam bio otpad i sve to ufrezam svako proljeće,ali sada su se toliko namnožile voluharice da neznam šta da radim .poslije snijega sam bila u vrtu i to su rupe jedna do druge.nije mi jasno šta da tu sadim.
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 19:10
Nemoj nista saditi barem godinu dana (ako je moguce) - voluharice nece naci nis za jesti pa ce otici dalje.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 19:47
žao mi je ostaviti prazno jer imam stvarno malo zemlje.možda postoji nešto što im ne paše.
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2013 u 19:21
Ajama, eto to i je razlog sto sve manje koristim kompost, a sve vise umjetno gnojivo, samo da ne hranim voluharice. Mojim trajnicama pase i umjetnjak.
Voluharice "hranim" mamcima iz poljoapoteke, stavljam u aktivne rupe.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2013 u 19:30
ja sam jesenas napravila ogradicu za kompost.tamo ću ga držati duže vrijeme ,,pa kad potpuno postane zemljano tad valjda neće ići.nekad je moja pok.svekrva tako stavljala travu i otpatke na jednu hrpu iza šupe.to je ona zvala đubre.bilo je to tu godinama.to smo mi raširili po vtru.bila je to krasna crna zemlja i nije u njoj ništa bilo osim pokoja glista
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
kamenika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2013
Lokacija: Umetići
Status: Offline
Bodovi: 68
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 11:16
i kod mene je tlo glinasto i loše ali ja sadim sve do čega dođem.Prije nego posadim biljku stavim malo bolje zemlje i drobljeni kamen na to mjesto i zasada sve bilje opstane.S voluharicama se uopće ne borim,kako dođu tako i odu i nemam puno problema s njima možda i zato što ih moja maca često lovi pa je možda maca u vrtu rješenje za voluharice Smile
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 23:47
Došetala mi mačkica negdje pred Božić pa sam je ostavila. Nadam se da će biti neke koristi od nje kad okopni.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2013 u 21:43
evo vraćam se na ovu temu nakon nekoliko mjeseci.vjerovali ili ne '' riješila'' sam se voluharica.pošto smo uvijek imali lovačke pse koji su u jako lošim odnosima s macama odustali smo od mačaka.sad nemamo pse,ali ni mačke,ali kroz dvorište i vrt stalno prolaze koječije mačke i pohvatale su sve voluharice.baš sam danas bila u vrtu i niti jedna rupa,a nisam ih ni primijetila tokom godine.
dakle može kompost u vrt,ali uz dobre mace
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2013 u 22:50

Čudno riješavanje problema... izgleda da su psi bili krvi za voluharice ;o))

Šalu na stranu, glavno da je problem riješen i da nema nikakvih više problema i da spremni čekamo proljeće
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2013 u 22:52
admine možeš li zamisliti što lovački pas napravi maci kad ju dograbi...brrr...
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2013 u 23:26
Moram pohvaliti moju mačku koja sad ima godinu dana. Dok sam obavljala jesensko čišćenje povrtnjaka, na nekoh dva metra od mene uhvatila je voluharicu. Radi mala sve u šesnajst ali voluharica ima previše pa će trebati puno vremena da ih sve istrijebi. Ne vidim rupe po cvjetnoj gredici ali u povrtnjaku ih još uvijek ima.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2014 u 22:47
Draga Ana ti barem vidis kaj se dogadja dok ja samo gruntam !
Znas kak se veli : kad macke nema misevi imaju Party !      
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,813 sekundi.