Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orezivanje biljke - drvo života
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orezivanje biljke - drvo života

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Sasha K. View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Siječanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sasha K. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Orezivanje biljke - drvo života
    Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 14:44
Lijepi pozdrav svima,

ja sam novi član i moram priznat da nisam čitala sva vaša pitanja i komentare, tako da se možda i ponavljam ali bi mi vaš savjet dobro došao tj. spasio bi moju biljku ili moj plafon Wink. Imam drvo života koje je dosta visoko, odnosno naraslo mi je skroz do plafona i tu sad nastaje problem. Kako ga točno trebam rezat, skratit i što nakon toga? Da li to radim s nožem ili? Čula sam priče da se zelena grana reže na koso točno na onom mjestu gdje raste iz drveta. Također sam čula da je na to mjesto potrebno staviti neki cvijećarski vosak kako biljka ne bi uginula. Tražila sam po cvjećarnama taj vosak ali ga nigdje nisam našla. Šta trebam radit s odrezanom granom ( u zemlju ili u vodu)?? Da li će mi iz tog drveta rasti nove grane? Nisam nikad presađivala, rezala niti pelcala biljke ( što god to već značilo Tongue) tako da vas lijepo molim za detaljno objašnjenje i unaprijed se zahvaljujem na vašoj velikoj pomoći.
 
Čim stignem stavit ću slikice a dotle vas lijepo molim ako mi netko može odgovoriti.







Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 14:56
Imaš upute sve ....doslovno objašnjeno! !
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 16:09
Fiki daj Sashi link da ne mora tražiti ako znaš gdj je napisano :o))
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 16:10
http://www.youtube.com/watch_popup?v=dAw9Sif6aNM
Na vrh
Sasha K. View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Siječanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sasha K. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 16:18
Čim stignem stavit ću slikice a dotle vas lijepo molim ako mi netko može odgovoriti.


Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 16:31
Moje mišljenje je....odreži je na koso...i premaži poljoprivrednim voskom...to imaš kupiti u svakoj Poljoprivrednoj apoteci...i učini kao što si mislila....ali ja nema baš iskustava sa   time...pa čekaj nekoga    iskusnijega!
Na vrh
Sasha K. View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Siječanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sasha K. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 16:47
Puno ti hvala na odgovoru Thumbs%20Up
Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 23:20
Ako se tu radi o kalsičnom drvu života onda je moj savjet ovakav.Skrati jednostavno grane na visinu koju želiš.Znači od starog panja pa naviše 10-tak centimetara ili koliko hočeš nije važno sve zavisi o tebi kako želiš novo drvo.Grane možeš osječi i ravno i netreba im nikakav vosak,a ostale odsječene slobodno stavi u vodu dok nepotjeraju žile e onda ih možeš posaditii to ako te volja jer mogu dosta dugo živjeti u vodi.Mislim da neče biti problema,ako ima još nejasnoča pitaj,a sad bi bilo dobro da vidimo slikicu da zanamo o kakvom se divnom života radi.Sretno.
Na vrh
Sasha K. View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Siječanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sasha K. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2013 u 15:07
Lijepi pozdrav svima,

ja sam novi član i moram priznat da nisam čitala sva vaša pitanja i komentare, tako da se možda i ponavljam ali bi mi vaš savjet dobro došao tj. spasio bi moju biljku ili moj plafon Wink. Imam drvo života koje je dosta visoko, odnosno naraslo mi je skroz do plafona i tu sad nastaje problem. Kako ga točno trebam rezat, skratit i što nakon toga? Da li to radim s nožem ili? Čula sam priče da se zelena grana reže na koso točno na onom mjestu gdje raste iz drveta. Također sam čula da je na to mjesto potrebno staviti neki cvijećarski vosak kako biljka ne bi uginula. Tražila sam po cvjećarnama taj vosak ali ga nigdje nisam našla. Šta trebam radit s odrezanom granom ( u zemlju ili u vodu)?? Da li će mi iz tog drveta rasti nove grane? Nisam nikad presađivala, rezala niti pelcala biljke ( što god to već značilo Tongue) tako da vas lijepo molim za detaljno objašnjenje i unaprijed se zahvaljujem na vašoj velikoj pomoći.
 
Čim stignem stavit ću slikice a dotle vas lijepo molim ako mi netko može odgovoriti.

Hvala na pomoći, evo stižu slikice.




Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2013 u 00:36
Hajde da se i ja upletem u priču jer ga i ja imam, dobila sam ga odrezanog.
 
Evo ga sada i još je malo veći
 
 
 
Zove se  Drvo zivota ili (yucca elephantipes) dakle ponaša se kao jucca ..
 
Dobila sam dio odrezan od vrha i samo zabola u zemlju a prije toga u prah za zakorjenjivanje ( skinula sam par donjih listova).
 
 
Mislim da ništa posebno ne trebaš raditi, skrati ga ( oštrim nožem, ravno) tako da   odrezani vrh biljke ima najmanje 2-4 para listova ( znači od tog dijela napravi više mladica)  zaštititi ranu, rez,  voskom ( u svim centrima ga ima, vtlarijama, to je vosak za kalemljenje) i u vodu sa njim ili kao ja u zemlju, makar se preporuča u vodu..
 
 Ono sporo  pušta žile, raste pa se naoružaj strpljenjem ali ga nećeš izgubiti.
 
Ja bih tvojoj biljci  odrezala samo onaj najviši dio biljke i sve ovo napravila. Ostale dvije grane neka rastu dok ne dođu do stropa pa opet ponoviti postupak sa najvišim.
 
Evo i ovo sam našla:
 
Novu biljku možemo uzgojiti reznicama i to odsijecanjem vrha stabljike kojeg držimo u vodi, ne mijenja se voda već samo doljeva isparena količina vode,  dok ne pusti žile, a potom se sadi u pitar.
 
 
 I ovo:

Ukoliko postoji dio stabla koji je bez listova i on se moze iskoristiti. od njega se moze napraviti vise djelova, ali tako da svaki dio ima najmanje jedno okce-mali pup ( dio iz kojeg klija nova biljka). Kod sadnje je narocito vazno da se biljka posadi u zemlju u istom smjeru kao sto je rasla i da se okce okrene prema svjetlu.Ovako posadjenu biljku treba dobro zaliti i pokriti sa prozirnom plasticnom folijom - kesom, koja se, da bi stajala uspravno i da ne pritisce cvijet moze zakaciti na pomocne stapove koje prije pokrivanja zabodemo u zemlju pored biljke. Plastiku dobro zavezati da unutra ne dolazi zrak. Ova metoda pospjesuje stvaranje korjena, jer se kao u stakleniku stvara "napregnuti zrak" i sprjecava da biljka koja jos nema korjen izgubi previse vlaznosti.

Ovako pripremljene sadnice treba ostaviti na toplo ( pored radijatora, peci ) mjesto. Pod ispod saksija ne smije biti hladan, jer u ovom cijelom postupku toplina igra veoma vaznu ulogu. Cim se vidi da je biljka isklijala, ili, ona sa listovima , pocela da dobija novi list, treba plasticnu foliju pazljivo odstraniti, prvo dodati samo malo zraka, pa malo vise, a nakon nekoliko dana potpuno ( da bi se biljka postepeno privikla na nove uslove).

 
 
 
Rijeka

Na vrh
Sasha K. View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Siječanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sasha K. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2013 u 15:44
Bok svima,

skratilas sam svoje drvo života, i za sad je sve ok, ali me brine onaj odrezani dio. Onu odrezanu dugu granu sam prerezala na dva dijela i oba sam stavila u vodu. To traje već dobrih mjesec dana i još uvijek ne vidim nikakvo korijenje da raste tj. biljci ne rastu nikakve žile. Da li je to normalno? Koliko dugo joj treba da proklija? Inače su obe grane na vrhu skroz u redu, ne suše se, izgledaju potpuno normalno.
Na vrh
jankić View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jankić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2013 u 17:35
Budu pustile dok se najmanje budeš nadala,ne brini.Treba vremena...
uživaj u mladosti,nikada nećeš biti mlađi nego što si danas
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2015 u 07:12
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.