Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Određivanje pH vrijednost tla
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Određivanje pH vrijednost tla

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 17:52
... gogo, gdje rastu, čime se hrane i kako se stvaru ljudi kao ti??? :))))))))))))))))))))))))))

...ako imaš još kakvu biljno-prirodnu mudroliju u ovom smislu, javi.... svi smo se pretvorili u uši.. :)))))))))

p.s. kakvo je stanje tamo kod tebe? Jel cvate gavez? Idem tradicionalno u berbe ... nekih 10-15 km od tebe svake godine...ove god neke obveze razdužile....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 18:07
gogo- ti si genije i mi te volimo Smile
 griva - beri gavez kod mene- ima ga Wink
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 18:13
... ma tamo idem kod bake i odmah i kontinentalne berbe obavim... ali kad se budem vraćala navratim ( vidjeti te tvoje puževe  :)))..... možda bi koji restoran egzotične kuhinje bio zainteresiran za suradnju?? :))))))))))
Na vrh
mali gogo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 780
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali gogo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 09:13
POSTUPAK UTVRĐIVANJA STUPNJA KISELOSTI TLA
 
 
POTREBAN PRIBOR:
1. epruvete (u apotekama koštaju 1,76 kn/kom)
2. kapaljka (u apoteci košta 2 kn)
3. lijevak
4. filter papir za kavu ili komad gaze/krpe
5. staklena teglica sa poklopcem
6. mjerica za mjerenje volumena
7. indikator od maćuhice (ili crvenog kupusa), destilirana voda
 
UZORKOVANJE ZEMLJE:
- Valjkasti uzorak tla uzima se cijelim profilom do dubine od 10-15 cm. Znači, treba iskopati zemlju do dubine od 10-15 cm i to staviti u vrećicu.
- Osušiti na zraku (na suncu) dok nije potpuno suho.
- Usitniti što je više moguće.
 
IZRADA VODENOG ISCRPKA TLA:
- U teglicu staviti oko 50 grama tla (ovisno o vrsti tla, ali to je oko 2-3 jušne žlice zemlje)
- Dodati oko 2 dcl destilirane vode
- zatvoriti poklopcem i snažno mućkati nekoliko minuta. (U laboratorijskoj mućkalici se mućka i 15 min)
 
 
 
- Ostaviti 5-10 min da se talog slegne
 
- Bistri iscrpak profiltrirati preko filter papira (gaze/tkanine) u epruvetu. Uzeti uzorak od par ml, znači nekim 3-4 cm u epruveti.
 
 
- Ako je iscrpak mutan, profiltrirati ga još jedanput preko istog filter papira
(Ako je filtrat malo i mutan, ništa ne smeta. Istaložit će se u epruveti.)
 
 
ODREĐIVANJE STUPNJA KISELOSTI TLA
 
- U epruvetu dodati 4-5 kapi indikatora i snažno promućkati.
- Odložiti epruvetu neko vrijeme da se talog slegne i filtrat izbistri.
- Obavezno u jednu epruvetu dodati samo destiliranu vodu i u nju staviti indikator. Ona nam služi kao usporedba, i pokazuje kakve je boje indikator u neutralnoj sredini.
 
 
Evo kako je ispalo kod mene. Nažalost boje su nekako čudne kod fotografiranja. Stoga sam napravio dvije fotografije, jednu sa blicom, a jednu na sobnoj rasvjeti.
No svejedno nisu ispale kao u stvarnosti.
 
Evo moji uzorci:
 
 
1. uzorak je uzet na mjestu gdje je donedavno stajala hrpa građevinskog materijala. Na tom mjestu su biljke prilično kržljave, čak i trava.
2. uzorak je kupovni kompost, koji bi trebao biti neutralan
3. uzorak je zemlja u ružičnjaku ispred kuće.
4. uzorak je destilirana voda
5. uzorak je zemlja ispod čempresa, gdje su biljke također potpuno zakržljale
 
1. epruveta: indikator dao žuto-zelenu boju. Znači da je tlo izrazito lužnato.
2. epruveta: tamno plava boja. Znači da je uzorak neutralan-blago lužnat.
3. epruveta: tamno plavo-zelena boja. Uzorak je neutralan-srednje lužnat.
4. epruveta: boja je indigo-ljubičasta, tj. indikator je ostao nepromijenjen. Destilirana voda je neutralna.
5. epruveta: svjetlo ljubičasta boja. Znači da je uzorak tla izrazito kiseo, budući da se boja približava crvenoj.
 
Za odokativno određivanje dovoljno je paziti da li se boja približava:
- crvenoj: skala od indigo-ljubičaste, preko sve svjetlije ljubičaste do crvene - sve kiselija sredina
- ili zelenoj: indigo-ljubičasta, preko tamno plave, tamno zelene, pa sve do potpuno svjetlo zelene boje - tlo je sve lužnatije
 
 
Način kako napraviti točnu skalu za brojčano određivanje pH, objasnit ću kroz koji dan. Nije jako komplicirano. Al eto recimo da je to za naprednije vrtlare LOL.
 
JEDNOSTAVAN (DŽEPNI) NAČIN ODREĐIVANJA pH:
U epruvetu staviti uzorak tla, nasuti jednaki volumen destilirane vode i 4-5 kapi indikatora. Snažno promućkati i ostaviti neko vrijeme da se talog slegne.
Ovakav način također daje relativno točne podatke o kiselosti tla. No zbog malog uzorka može zavarati, jer tlo na površini i u dubini nije jednako kiselo, zbog neprestanog ispiranja kišom.
 
I na kraju želim dodati jednu napomenu, budući sam primjetio da neke moje ideje (čak i fotografije) bez pitanja objavljuju u novinama ili na drugim internet stranicama:
___________________________________________
Ovo je isključivo moja ideja, stoga molim da me se kontaktira, ukoliko se ista želi objaviti u časopisima ili na drugim internet stranicama. Ništa vas neće koštati, ali je pristojno pitati za dopuštenje. Hvala Wink
 
 
Slavonijo, zemljo plemenita, vele ti si lipo uzorita. Okićena zelenim gorama, obaljana četirim vodama, na priliku zemaljskoga raja.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 13:20
Mali gogo, ti si super!! :))) Puno ti hvala što dijeliš svoja otkrića sa nama!! :)) Što se tiče krađe ( što je i kriminal) autorstva ( gdje spada i "samo" npotpisivanje i nekontaktiranje autora..... tu te potpuno razumijem  i suosjećam.... i ja imam sličnih problema vezano uz moje autorske tekstove... Nažalost to se kod nas još uvijek svrstava samo pod opći manjak osnovne kućne kulture i ništa više... možda bi ti na zavodu za intelektualno vlasništvo znali dati kakav savjet vezan uz to... znam da imaju neku i besplatnu savjetodavnu službu....
Mene su pokrali defešto.... nemoj da i tebe...
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2009 u 21:14
mali gogo

letim sutra u pet shop po indikatore

nemam maćuhice
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2009 u 11:40

POzdrav! Ja stalno čitam i čitam, a nikako da se uhvatim kemije Malog Goge! Je li netko pokušao napraviti test? Kakvi su doživljaji? Možda vi to negdje i pišete, ali ja ne uspijeh pronaći :-)

 Gogo, rekao si da ćeš napisati i kako se dobiva skala pa ne znam jesi li možda stigao..?

I doista je iscrpan izvještaj, svaka čast!

Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 16:14
Evo da podignemo jednu predivnu temu i vrlo korisne savjet od malog goge sto nam je podjelio!!!!
 
 
I odmah jendo pitanje dali nam mozes objasniti kako napraviti i brojcano mjerilo za određivanje ph vrijednosti
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 13:33
Stavila sam ocat i sodu bikarbonu u vrtni zemlju.
Ništa se nije dogodili, možda mi je neutralna zemlja ili bolje rečeno pjeskovita ništ-koristismiley4392.gif


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2011 u 16:52
Gogo, hvala ti na tako lijepom objašnjenju!
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2012 u 19:46
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Stavila sam ocat i sodu bikarbonu u vrtni zemlju.
Ništa se nije dogodili, možda mi je neutralna zemlja ili bolje rečeno pjeskovita ništ-koristismiley4392.gif


malo kasnim, ali si me zibilja nasmijala.
 
jedva čekam da uskoro mačuhice procvjetaju da isprobam ovaj test
Na vrh
ivkrznar View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Travanj 2016
Lokacija: medjimurje
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivkrznar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2016 u 21:35
Bok,ekipa,vidi se da vec dugo nitko nije pisao,a zanima me ova stvar i upitao sam se u ovaj eksperiment.ako citas gogi ovo molim te objasni skale boja.kroz par dana cu pokazati sto sam ja dobio.lijep pozz ekipo :-)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,125 sekundi.