Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Živice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zivica od graba (Carpinus betulus)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zivica od graba (Carpinus betulus)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Kum_Osijek View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kum_Osijek Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zivica od graba (Carpinus betulus)
    Objavljeno: 25 Ožujak 2013 u 15:12
Postovani...

imam namjeru urediti 10 metara zivice od graba. Moram priznati da mi je znanje i iskustvo vezano uz vrt i biljke pocetnicko (da ne kazem nikakvo) koje  uz sve blagodati interneta planiram promijeniti.

O grabovim zivicama sam po netu nasao dosta, ali je sve opcenito. Zanima me da li mogu sada (kraj ozujka) presaditi male grabice iz sume u vrt zajedno sa korjenom?

S obzirom da bi ih orezivao u zivicu kolike sadnice je najbolje da trazim (mislim na visinu)? To pitam jer bih volio da mi se grana od zemlje, a negdje sam procitao da ako ih se presadi vece nece ih se moci orezati tako da se dobije takav rezultat.

Takodjer me zanima postoji li neki lak nacin da u sumi prepoznam mali grab u ovo vrijeme jer mislim da jos nema lisce (nisam ni u to siguran).

Da li se orezivanje graba u zivicu vrsi odmah nakon presadjivanja ili se cekaju znaci da se grab "primio" pa tek nakon toga?

Malo previse pocetnickih pitanja odjednom ali ne mogu si pomoci. Mozda mi vi mozete :-) Hvala.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2013 u 06:42
poz Kume iz Osijeka
 
da je vrijeme ljepše i mogao bih presaditi sadnic ali ovako ne jer je hladno i snijega jos ima.
 
sadnice su najbolje od nekih 30 cm. naravno ovisi o habitusu biljke, samo da ne bude prevelika a neogovarajuceg oblika - habitusa
 
ako ne raspoznaješ grab onda nema lakog nacina prepoznavanja osim naci kolegu sumara ili nekog poznavatelja da odete u jednu setnju sumom i nabavite sadnice. iako bi moj savjet biio oslazak u neku vrtlariju i kupnju gotovih sadnica
 
ako su sadnice male i mali rezovi se mogu obaviti priliko sanje ali nikako drasticno skracivanje i veliki šokovi prije nego se biljka primi
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2013 u 08:16
ja imam živicu graba koju je mpt posadio dok sam ja još bila klinka, koliko se sjećam on je doneo sadnice iz šume, zašto trošiti ako ih ima u šumi , moja živica je već prestara bilo bi ju dobro pomladiti jer su grabovi već dosta debeli ali kada prolistaju sve pokriju , mislim da bi to već mogao sada posaditi iako nema lista oko njih imaš suho lišće pa ih možeš prepoznati po njemu, posadi od 3-4 sadnice po m2 mogu biti i malo više , odmah im odreži vrh da se granaju , grab ti je jako otporan , uostalom autohtona je biljka u našem području , želim ti uspjeh 
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Kum_Osijek View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kum_Osijek Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2013 u 14:00
Hvala na savjetima. Da, trenutno je snijeg (mozda jos dan dva) ali ova ideja da gledam lise na zemlji mi se cini odlicna. Ne bi me toliko ni brinulo raspoznavanje graba da nisam procitao kako ga mnog zamijene sa bukvom kada je mlad pa su razlike u kutu pupa prema stabljici.

Malo sam njuskao po ovdasnjim vrtlarijama i nisu imali sadnice graba (sto mi je i bila pocetna ideja ukoliko su cjenovno pristupacni). Nasao sam rasadnik od sumarije koji ih ima ali su vec preko metar visoki i nemaju grancice na donjih 50-tak cm pa mislim da mi one ne odgovaraju.

Prijatelja sumara i poznavatelja nemam ali sam na periferiji grada i okruzen sam sumarcima pa cu cim nestane snijega pokupiti svog malog strucnjaka od 3 godine i u setnjicu. Ako naidjem na nesto sto mislim da je grab izvadit cu ga poslikati i staviti ovdje na forum. 
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2013 u 15:32
slikat ću ti ja kako sad izgleda i staviti ovdje kad odem do sela
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2013 u 19:43
EN, mene posebno zanima ta tvoja živica od graba, pa te molim da svakako uslikaš. Posebno bi me zanimalo da ju vidim kako izgleda sada bez lišća i ako ti nije teško da mi slikneš onaj dio gdje stablo ulazi u zemlju. Ako se odlučiš vaditi grabove, javi, meni su grabovi za bonsai idealni.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Kum_Osijek View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kum_Osijek Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2013 u 06:59
Moze. Hvala puno.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,320 sekundi.