Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kako do sjemena povrća iz vlastitog uzgoja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kako do sjemena povrća iz vlastitog uzgoja

 Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
Poruka
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2015 u 12:07
Evo podižem temu glede luka.
 
Kao što sam već jednom rekla mama je vrt majstor, a ja sam samo "mali od palube" koji pomaže pa mi znanje nije na razini. Mama se razboljela pa je sad dosta toga palo na mene pa se snalazim kako znam i umijem.
 
Ove godine prvi put imam sjeme luka. Razlog je ogromni luk iz Australije koji sam kupila u Metrou ( u kg idu 2-3 glavice ) tako ogroman još nisam vidjela. Mama posadila, sjeme pobrano i za probu sam stvila 2 sjemena u zemlju da vidim da li će sjeme uopće rasti. Posijala u petak i evo jučer već jedan izvirio van.
 
Dva pitanja.
Koliko posijanu lučicu često treba zalijevati?
Drugo, ono s čim se još nisam srela, a pročitala sam topic. Kad želimo dobiti sjeme, odrežemo vrh luka i s njim u zemlju. Zar neće početi truliti tamo gdje je odrezan? Da li bi izrastao i da se ne prereže?
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2015 u 20:43
Nisam  baš stručnjak za davati savjete. Kod nas se nije glavica luka odrezala kada se stavljalo za sjeme. Izraslo je uvijek. Tako je radila moja baka i mama pa sam i ja tako radila a i oko mene naše susjede su radile isto tako.Za rezanje sam čula tek na ovom forumu. Možda je tako bolje, znaju iz svoga iskustva. Ti neke odreži a neke ostavi cijele pa ćeš vidjeti što ti je bolje. Te glavice luka smo stavljali za sjeme u proljeće, reklo se "stavili u izvode".....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2015 u 08:10
Hvala @milica7 na savjetu ... probati ću tako.
 
 
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2015 u 08:00
Pozdrav Gajtana...Hug  Moram odmah reći, luk ili lučica nisu biljke kojima treba voda ( ne zalijeva se ). U protivnom ćeš dobiti kuhanu lučicu ili kuhani luk. Što se tiče same sjetve iz sjemena, sad nije vrijeme za takvu sjetvu ( sjeme se sije u proljeće s početkom sezone, sad jedino možeš posaditi jesensku lučicu ). Što se tiče rezanja luka, neće strunuti ( bar meni nije a radila sam to već bezbroj puta ). Uzimaju se najljepše i najdeblje glave luka , reže im se malo ispod cime (poklopac) i tako se sadi. Prije će procvjetati,a i cvjetne glave bit će veće za razliku od onoga koji nije rezan. Možeš probati i da ga ne režeš, ali svakako biraj debelje glavice luka, no mislim da taj neće imati prvoklasnu cvjetnu kuglu kakve inače ima onaj koji je rezan.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2015 u 08:01





 
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2015 u 08:14
http://www.cvijet.info/images/galleries/640-480/01f16b01-DSCI0600.JPG
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2015 u 15:26
Hvala draga monstera !!!!!!
Zar ne zaliti bar onaj prvi put kad se zasije? Niti jedan jedini put ne zaliti?  Zar ne bu umrlo. Leleeeeee
 
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2015 u 01:17

HugHeart Bez obzira radi li se o lučicama ili sjemenu, ako ćeš zalijevati, još prije ćeš oboje ubiti... Kad sijem luk ili kad sadim lučice, nikad, al baš nikad ih ne zalijevam..to su biljke koje treba posaditi ili posijati, zatrpati zemljom i ostaviti na miru ..One će se već snaći i isklijati, onda kada dođe red na to..Smile

Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2015 u 15:03
Hvala još jednom. Primljeno na znanje i ravnanje smile64
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2015 u 07:11

Ovako skupljam sjeme rajčice: stavim ga u čašu s vodom i ostavim dva dana, stvorila se bijela pjena na površini. Procijedim i stavim sušiti. Sjeme je čisto.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.